Anadolu Kaplanları’na TRT çelmesi

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Son yıllarda artan ihracat ve üretim içinde Anadolu Kaplanları ile KOBİ’lerin büyük payı var.
Anadolu 500 şirketlerinin 2012 yılında ihracattaki payı yüzde 11.7. Yurtiçi hasıladaki payları ise yüzde 10 civarında.
Anadolu Kaplanları’nın başarısının bir çok olumlu yan etkisi var. Bunların başında bölgesel istihdama katkıda bulunarak büyükşehirlere göçü engellemeleri geliyor.
Özellikle yakın ülkelere yapılan ihracatta önemli bir pay sahibi, KOBİ’ler ve Anadolu Kaplanları.
En büyük sorunları ise enerji maliyetlerindeki yükseklik. Elektrik faturaları korkulu rüyaları.
Elektrik faturalarında bir TRT kamburu var. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir kitabı okuduktan sonra TRT’nin elektrik faturalarındaki payının Anadolu Kaplanları ile KOBİ’lere takılan bir çelme olduğuna inanmaya başladım.
Kitabın adı  “Türkiye Rant Televizyonu”, okurken mideniz bulanacağı için önceden tedbirli olun.
Kitabın yazarı Mustafa Aşçı; TRT içinde dönen kirli dolapları, sanayiciden kesilen milyonlar, halkın bir göz gecekondusundan kırpılan kuruşlarla yılda yaklaşık 500 milyon liranın büyük kısmının nasıl da birilerinin cebine aktarıldığını yazmış.
Mustafa Aşçı içinde Allah korkusu bulunan bir kişi, imam hatip mezunu, kul hakkı yiyenlere ve yöneticilerine veryansın ediyor. Şaibeli programlar,  akrabalara aktarılan servetler kısaca haram diz boyu, kitaba göre.
Sormadan edemiyoruz her lafın başında Anadolu Kaplanları, esnaf, vatandaş diyen hükümet, TRT’de birilerini zengin eden, TRT payını neden kaldırmıyor?  Neden TRT’deki yolsuzlukların üzerine gitmiyor?
Sanayicinin, üreten her kesimin desteklenmesi gereken bir süreç yaşıyoruz.  Amerika’nın aldığı ekonomik kararlar bizim gibi gelişmekte olan piyasaları paraya boğan süreci bitirmek üzere. Likidite bolluğuna global anlamda elveda diyeceğimiz günler yaklaşıyor. Gelişmekte olan piyasalardan çıkması beklenen para yaklaşık 1.7 trilyon lira.

 


***

 


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasama yılının açılışında yaptığı konuşmada hükümetin gözünün içine baka baka  “Önümüzdeki dönemde gelişmiş ülkelerde 2008 krizi sonrası başvurulan parasal genişleme politikalarının büyük ölçüde değiştirileceğine şahitlik edeceğiz. Söz konusu küresel ekonomik konjonktür, bizim gibi iç tasarruf oranları düşük ülkelerin büyümelerini finanse edebilmek için gerekli kaynağa erişimlerini zorlaştırabilir. Türk ekonomisi açısından bu yeni dönemin kayda değer etkileri olacağı aşikârdır”  diyor.
Kabusa dönen cari açığıyla Türkiye sıkıntılı döneme hızla yaklaşıyor. Türkiye’nin büyük rakamlara ulaşan cari açığını, TRT’nin, eşe dosta yaptırılan ve çoğu hiç izlenmeyen programları kapatmayacak. Cari açığı sanayici, Anadolu Kaplanları ve KOBİ’ler yani üreten kesim kapatacak.
Mirasyedi dönemi sona ermek üzere. En azından TRT’nin elektrik payını birilerinin servetini artırma aracı olmaktan çıkarıp, üreten kesimleri destekleyen bir fona aktarmak gerek.
Bir de önümüzdeki günlerde Ahlaki Açılım Paketi açıklanırsa, ’Kırk Haramiler’i mumla aratan haramzedelere ve yolsuzluk erbabına da hesap sorulabilir, demokrasiyle birlikte ahlakın da ayaklar altında olduğu 2013 Türkiye’sinde.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları