Ankara’da durum

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Seçime sayılı günler kala meydanlar hareketlendi. Siyasi partiler varlıklarını kanıtlayabilmek için varlarını yoklarını ortaya koyuyor. Ses kirliliğine sebebiyet veren anons araçlarına bile halk tepki göstermiyor. Afişler, bayraklar, pankartlar derken başkent panayır alanına dönmüş durumda. Güzel olan ise hoş görü. Şu ana kadar Ankara’da kavga-gürültü çıkmayışı sevindirici. Büyükşehir Belediyesi imkânlarını seferber eden Melih Gökçek’in diğer partilerin bayraklarını indirtmesi  bütün kesimlerce kınanıyor. İki bölgeli Ankara’da birinci bölgede Bala, Çankaya, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Haymana, Mamak, Sincan, Polatlı ve Şereflikoçhisar ilçeleri var. 18 milletvekili çıkaracak 2 milyon 873 bin 425 kayıtlı seçmeni var. 159 bin kişi bir vekil seçmiş olacak. İkinci bölgede Akyurt, Altındağ, Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Kalecik, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Nallıhan, Pursaklar ve Yenimahalle ilçelerinin 2 milyon 262 bin kayıtlı seçmeni 14 vekilli, 162 biner oy ile seçecek.

Geçtiğimiz hafta parti genel merkezlerini gezdim. Heyecan dorukta. Değerli dostum Gencehan Tunay’ın Kırgızistan’dan gelen milletvekili konuklarını MHP Genel Merkezi’ne götürüp Orhun Anıtları önünde fotoğraf çektirdik. Tunay, MHP Genel Merkezi önündeki anıtları orijinalinin aynı ile yapan arkadaşımız. Türkiye’nin en modern ve büyük  genel merkez binasını sakin görünce garipseyip sordum. Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin’in talimatı ile herkes seçim sahasında çalışmalara katılmış. En çok çalışan, yorulan ise seçim malzemelerini paketleyip kargo şirketlerine teslim ederek Türkiye’nin dört bir yanına dağıtan seçim işleri elemanları. İkamet ettiğim Yenimahalle de çok hareketli. Anons araçlarından toplantı ve konser ilanlarını duyunca eski arkadaşları görebilmek umuduyla alana indim. MHP’nin teşkilat ve seçmen yapısı çok değişmiş. Doğup, büyüdüğüm mahallede tanıdık sayısı çok azdı. Bu olağanüstü profil değişikliğinin olumlu mu olumsuz mu olduğunu seçim sonuçları gösterecek. Umarım seçimlerden sonra daha sağlıklı değerlendirebiliriz. Ankara ikinci bölgede Şefkat Çetin, Mustafa Mit, Hamit Ayanoğlu ve Yaşar Yıldırım ilk sıralarda. Ayanoğlu, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı eski müsteşarı. Çetin, Mit ve Yıldırım  80 öncesi gençlik liderleri.  İkinci bölgede Tuğrul Türkeş, Zuhal Topçu, Mustafa Erdem ve Erkan Haberal var. Haberal deyince mim koymak şart. Ankara’nın toplam 32 milletvekili adayından daha fazla çalışıyor dersem abartmış olmam. 60’tan fazla araç ile köyleri, ilçe ve beldeleri ve şehir merkezini turluyor. Adım atmadık yer bırakmamış, sadece kendi bölgesini değil ikinci bölgeye de takviye yapıyor. Güler yüzü ile MHP’nin yeni vizyonu olmuş. Dördüncü sıradan kendisi çıkacağı gibi kendinden sonraki sıralarda yer alan adayları da Meclis’e götürebilir. Seçim karargâhını ziyaret edişlerimizde yerinde bulamadık zira 18 saat hareket halinde. CHP ve AKP’liler Erkan Haberal’dan dolayı MHP’ye gıpta ediyor. MHP’nin seçim büroları gece yarılarına kadar dolu. CHP’de yıllardır göremediğimiz heyecan var. Ön seçim partiyi hareketlendirmiş. BBP-SP ittifakının gayretlerini görmezlikten gelmek olmaz. Ancak bu tempoyu sürdürmeleri şart.

Vatan Partisi maddi imkânları kısıtlı ama sokaklarda hep varlar. El broşürleri ile  “bu seçimde biz de varız” diyorlar. Yıllarca yüzde biri bulamayan Vatan Partisi yüzde üçü yakalayıp hazine yardımını hak ederse sürpriz olmaz. AKP’nin rahat duruşu manalı. Henüz son barutlarını patlatmadılar.  Ankara kulislerinde AKP’nin son bir hafta yükleneceği bilgileri sızıyor. Bakalım muhalefet  AKP’nin son atağına karşı gardını alıp, taarruza geçecek mi? Bekleyip göreceğiz. Yollara düşüp Anadolu’dan seçim tahminlerimizi paylaşmaya çalışacağız.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları