Ankara'nın 15 günü...

A+A-
Mevlüt Uluğtekin YILMAZ

Ankara’da Aralık ayının ilk 15 günü çok yoğun bilgi sağınağı altında geçti... 1 Aralık’ta başlayıp 9 gün süren kitap fuarı en görkemli olanıydı. Bu fuarda Türkiye’nin en seçkin yayınevleri kitaplarını tanıttılar. Yazarlar kitaplarını imzaladılar. Ben de son beş gün boyunca sabahtan akşama kadar Togan Yayınları’nda “Osmanlı’nın Arka Bahçesi” adlı kitabımı imzaladım.
Sevgili okurlarım, yayıncılık özveri istiyor. Para kazanmanın yanında -hatta öncelikli olarak- bilgiyi yayma aşkı istiyor. Pek çok yayıncıda bu saygı duyulacak özelliği görebilirsiniz. Özellikle Togan Yayınları’nın sahibi ve yönetmeni olan sevgili İsmail Arlı -deyim yerindeyse- bir bilgi ’çılgını’! Konu vatan, konu millet olunca korkusuz ve bir o kadar da vefalı...  Ne yaptı biliyor musunuz? Fuar’ın son günü Silivri’de tutuklu Ergun Poyraz’ın kitaplarına imza günü düzenledi! Ben de dahil; Sevgili Nihat Genç, Milletvekili Özcan Yeniçeri, Milletvekili Atun Çıray, Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Yavuz Selim Demirağ, Ahmet Akın, Müyesser Yıldız, Osman Çataloluk, Bekir Öztürk, Şenol Onay, Aytekin Ertuğrul, Hüseyin Buzoğlu, Zübeyir Kındıra, Osman Kaçmaz, Hüseyin Özalp, Derya Kırıcı, Hayri Yıldırım imzalarıyla tarihe not düştü.
Mersin sevdalısı Ahmet Akın ve sevgili Bekir Öztürk ise, saygıdeğer eşleriyle günlerce fuardan ayrılmadılar. Bu arada Yrd. Doç. Dr. Osman Çataloluk’un “Türk’ün Genetik Tarihi” adlı eseri Togan yayınlarında en çok satan kitaplar arasındaydı.
Bu fuarda karşılaştığım bir başka ilginçlik ise “Sesle Kitap” bölümüydü. Saygın tiyatro sanatçılarımızdan sevgili Mehmet Atay’ın yönetimindeki bu harika bilgi kaynağı, bence halkımıza sunulan en yararlı hizmetlerden birisi. Yerli yabancı pek çok roman ve öykünün seslendirilmiş hâli Cd’lerle sunuluyor. Aldığım eserler içinde Balzac’ın “Vadideki Zambak” romanının Cd’sini sevgili Mehmet Atay’ın sesinden evimde günlerdir zevkle dinliyorum. Bu güzelliğe 312 417 31 56 numaralı telefondan veya www.seslekitap.com internet adresinden ulaşabilirsiniz...
Kısacası Ankara Kitap Fuarı temiz ve donanımlı salonlarıyla çok güzeldi. Ama Ankara Büyükşehir Belediyesi, semtlerden fuar alanına otobüs kaldırmadı. Oysa İstanbul Belediyesi bunu çok güzel uygulamıştı. Fuar sorumlusu Dilek Gök Hanımefendi’ye sorduğumda “Resmen müracaat ettiğimiz halde ilgilenmediler” dedi. Bu konuda duyarlı olan Keçiören ve Sincan Belediye Başkanlarını özellikle kutluyorum.
Ankara’da bir başka etkinlik ise 12 Aralık’ta Sürmeli Otel’de gerçekleşti. Sevgili Yahya Akengin’in Başkanı olduğu Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) ile Yalova Belediyesi’nce hazırlanan “Balkan Acıları Şiir Antolojisi” kitabının sunum toplantısı da ilginçti. Eski Bakanlarımızdan Ali Naili Erdem, Şair Abdullah Satoğlu, Merkez Valilerimizden Lütfullah Bilgin, Muammer Muşmal, Mustafa Demir, Doç. Dr. Nuri Yavuz, Şair Nevin Kurular ve daha pek çok konuk konuşmalarıyla toplantıya renk kattılar. Sevgili Yahya Akengin’i, Yalova Belediyemizin bilge Başkanı Sayın Yakup Bilgin Koçal’ı, Türksav Genel Sekreteri Sayın Yavuz Gürler’i gönülden alkışlıyorum.
14 Aralık’ta ise Sayın Sadi Somuncuoğlu’nun kurduğu “Millî Düşünce Merkezi” nde üniversiteli gençlere 3 saat boyunca kendi yaşamımı anlattım. Dilerim yararlı olmuştur.
Yine 15 Aralık’ta, Mustafa Çelebi Çetinkaya’nın yönettiği “Başkent Edebiyat Etkinlikleri”ni izledim. Hamamönü’nde Kabakçı Konağı’nda şiir ve müzik gönüllerimizi cilaladı...
Bilgiyi, sevgiyi, gönül coşkunluğunu besleyenlere selâm olsun!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları