Anlamak ve Başarmak

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Günümüzde sosyal, doğal ve kültürel değerlerde büyük bir hız ve dönüşüm yaşanıyor. Artık hiçbir şey eski algısıyla algılanmıyor. Yalnız tahıl ile meyveler hormon ya da GDO müdahalesiyle lezzetini kaybetmedi.
Günümüzde sosyal yaşamın, aşkın ve sevginin ekseni değişti.
 Cıvık cıvık ilişkiler, yüzeysellik ve geçicilik moda davranışlar arasına girdi.
Toplumların milli, dini, insani, ahlaki ve ailevi değerleri geleneksel ölçüleriyle mukayese kabul edilmeyecek derecede dönüştü. Aile, devlet ve millet kavramlarına da artık geleneksel anlam yüklenmiyor. Bu nedenle de tecrübe ve birikim günün ihtiyaçlarını yönetmede fonksiyon yapamaz hale gelmiştir.
Bu bağlamda günün sorunlarına dünün çözümlerini önermek mümkün değildir.
Günümüzdeki değer dönüşümünün, ilgi ekseninin değişmesinin örneklerini her gün gazetelere yansıyan haberlerden okumak ve anlamak mümkündür.
Gazetelere aynı anda düşen şu haberler bile durumun hangi boyuta evrildiğini gösterir. 20 Haziran tarihli Posta gazetesinde  “Ronaldo Valiyi Kabul Etmedi” manşeti atılmış. Haberde Ronaldo ve sevgilisi havaalanındayken -adı lazım değil- bir ilin valisi  “Fırsat bulursam kendisine hoş geldin diyeceğim”  demiş. Bu teklif Ronaldo’nun koruma müdürü tarafından reddedilmiş. Bir başka gazetede Hatay’a sığınan Suriyelileri ziyaret eden BM İyi Niyet Elçisi ve film yıldızı Angelina Jolie,  “Dünyanın İyilik Meleği Hoş geldin” pankartlarıyla karşılandığını yazmış. Jolie’nin  “Türk halkına ve medyasına özel bir mesajınız var mı?”   sorusunu  “nazik biçimde reddettiğini” haber yapmış.
Bu arada Angelina Jolie’ye Hatay’ın dünya çapında tanıtılması için yerel yöneticilerin aktristin gezi organizasyonunu yapanlara bir çok öneri götürdüğünü ve bunların da reddedildiği verilen haberler arasında yer almış.
Benzer ve ilginç bir başka gelişme de İstanbul’da yaşanmış. Dünyaca ünlü şarkıcı Amy Winehouse İstanbul’a konser vermek için gelmiş. Amy Winehouse daha önce Belgrad’daki konserine sarhoş olarak çıkmış ve şarkılarını söyleyemediği için de seyirciler tarafından yuhalanmıştı. Bu defa özel uçakla Türkiye’ye gelen Amy Winehouse, kendisini bekleyen binlerce seyircisinin karşısına çıkamadan (muhtemelen sarhoşluğunu üzerinden atamadığı için) ani bir kararla konseri iptal edip İngiltere’ye dönmüş.
Hemen her şeyde ölçünün değiştiği yeni bir dünyayla karşı karşıyayız. Roller artık tersinden okunmaya başlanmıştır. Hiyerarşi tepetaklak olmuştur. İnsanların kurumlara, kişilere ve değerlere yüklediği önemlerde de farklılaşmalar meydana gelmiştir.
Bu bağlamda ölüme, hayata, aileye, devlete ve millete yüklenen anlamlarda kaymalar söz konusu olmuştur.
Bizim bu yazımızda maksadımız, geçmişi yüceltmek ya da daha önce insanların kurumlara yüklediği değerleri kutsamak değildir. Tam tersi duruma dikkat çekmek istedik.
Siyaset dahil her türlü yönetim işi, reel politik üzerinden rasyonel davranış ve ilkelerle yapılır. Toplumsal görevlere talip olanların işe önce toplumu tanımakla başlamaları gerekir. Günümüz toplumu geçmişin devamıdır. Ancak değer yargıları yönünden geçmişiyle mukayese kabul etmez derecede farklılaşmıştır. Bunun farkında olmak gerekir. Anlamak yarı yarıya başarmak demektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları