AP'nin gündemi, Türkiye'de tutuklu Yunan askerler

AP'nin gündemi, Türkiye'de tutuklu Yunan askerler
Avrupa Parlamentosu, bu haftaki gündeminde Türkiye’yede tutuklu bulunan 2 Yunan askeri görüşecek.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu 16-19 Nisan günlerinde yapacağı oturumlarda Türkiye açısından önem taşıyan konular görüşülecek. Salı günü tartışılacak gündem maddeleri arasında iç ve dış politika kararları ile yankı bulan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katılacağı “Avrupa’nın Geleceği” konulu oturum bulunuyor.

Sabah saatlerinde yapılacak oturum sırasında Macron’un Fransa’nın ABD ve İngiltere ile Suriye rejimine ait tesislerine düzenlediği füze baskınlarına değinmesi olasılığı büyük gibi görülüyor ve bu çerçevede dile getireceği hususlar merakla bekleniyor.

SURİYE OPERASYONU

AP Genel Kurulu, Salı günü öğleden sonra Suriye’nin Duma kentinde gerçekleştirildiği belirtilen kimyasal saldırı ile buna misilleme olarak ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye rejimine ait bazı tesisleri hedef alan füze saldırısının çok ağırlıklı bir konu olacağı düşünülüyor.

Federica Mogherini’nin de yapacağı konuşmada Avrupa Komisyonu’nun Suriye ile ilgili görüş ve önerilerini aktaracağı oturum sırasında AP parlamenterlerinin üçlü operasyona ilişkin lehte veya aleyhte takınacağı tutumlar da merakla beklenen konular arasında.

TUTUKLU 2 YUNAN ASKERİ

AP Genel Kurulu'nun,  17 Nisan gündem maddelerinden olan Rusya’daki durumu ile Kore yarımadasındaki barış olasılığının da tartıştıktan sonra  da Mart başında Türkiye’nin askeri yasak bölgesine girdikten sonra tutuklanan iki Yunan askeri meselesi üzerinde duracak.

Gündemde, “Türkiye’de gözaltına alınıp tutuklanan iki Yunan askeri vakasında insan hakları ve hukuk üstünlüğü ihlalleri” başlıklı bir madde ile yer verilen iki Yunan askerine ilişkin görüşmeler sırasında Genel Kurul'da Yunanistan’ın argümanlarını destekleyici bir hava oluşması olasılığı yüksek görünüyor.

İyi Yunan askerine ilişkin AB’nin görüşleri yine Federica Mogheri tarafından dile getirileceği bildiriliyor. Mart ayında yapılan AB Zirvesi’ne ilişkin sonuç bildirgesinde Türkiye'nin Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki faaliyetler "yasa dışı” olarak nitelenerek kınanmıştı. AB liderleri de, Türkiye'deki AB vatandaşlarının tutukluluklarından duydukları "ciddi endişeyi" dile getirken aralarında iki Yunan askerinin de bulunduğu kişilerle ilgili konuların AB üyesi devletlerle kurulacak diyalogla çözülmesi için çağrıda bulunmuştu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş