APO’cu Mülkiye Müfettişi

A+A-
Behiç KILIÇ

TBMM’de “geçici köy korucuları” ile ilgili gündem var, kürsüye BDP Muş Milletvekili geliyor..
Sözleri, AK Partili, CHP’li, MHP’li vekillerin toplu tepkisine yol açıyor..
Çünkü bu Nuri Yaman,TBMM kürsüsünden Abdullah Öcalan’ı kutsuyor: “..Kürt özgürlük hareketinin lideri bulunan sayın Öcalan dahi bu örgütün bir an önce kaldırılmasını istiyor” diyor..
Söylediği şu:
PKK’ya  karşı Mehmetçikle omuz omuza mücadele eden korucular dağıtılsınmış!.. Çünkü, “Kürt özgürlük hareketinin lideri bulunan sayın Öcalan dahi bu örgütün bir an önce kaldırılmasını istiyor..” muş!..
Milletvekilinin söylediği bu!..
BDP’lilerin TBMM kürsüsünü bu şekilde kullanıp, âdeta iç savaşı körükleyecek tahrikler yapmaları, onlara Abdullah Öcalan’ın verdiği bir emir!.. Madem Meclisteler bunu yapmaları onlara açılan kapının sonucu!..
Bizim dikkatinize sunacağımız konu daha vahim.. Şimdi bu Nuri Yaman kimdir, ona bakalım.. Kendileri çok yakın bir zamana kadar, devletin çok önemli bir biriminde görev yapan üst düzey bir memurdu..
“Nuri Yaman, Mülkiye Eski Başmüfettişi. 39 yıl İçişleri Bakanlığı’nda çalıştı. Bunun son 20 yılında ise Müfettiş idi. Bilmeyenler için söyleyelim: Mülkiye Müfettişliği demek bizzat devletin kendisi demek. Valileri, emniyet müdürlerini, jandarmayı denetleyen mülkiye müfettişleri, devletin önemli sırlarına doğal olarak vakıf oluyor. Yaptıkları denetlemelerde ise devlet işleyişinin dışına çıkan uygulamaları rapor ediyor, bu sayede devlet içinde usulsüz uygulamalar engelleniyor. İşte 2007 yılına kadar bu görevi sürdüren ve son seçimlerde BDP ile parlamentoya giren Yaman’ın görevi bu...
Hale bakın.. Abdullah Öcalan ve PKK’nın devletin kılcallarına kadar nasıl nüfuz ettiğini görün.. Apo’nun eli kolu, PKK’ya karşı mücadele eden en üst devlet biriminin taa göbeğinde 39 yıl  yapacağını yapıyor, bu süre içinde devleti yönetenler rahatsızlık duymuyor!! Devleti yönettiğini zannedenlerin bu duruma kayıtsızlığının izah tarzı zor ve derindir!..
Nuri Yaman, devletin hassas biriminde sadakatle görev yapan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sadık bir görevlisiyse..
BDP’de işi ne?!! Bu işin derinliği ne?!!
Bir başka konu..
Nuri Yaman’ın kırk yıllık devlet geçmişi, BDP’li muhteremlerin “Devlet Kürtleri itiyor, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıyor” diye yırtınmalarına bir tokat değil mi?!
Konunun devamındaki “eğlenceli” taraf da şu: Nuri Yaman, Taraf gazetesine; Hanefi Avcı ile dört yıl önce yaptığı görüşmede Avcı’nın kendisine elindeki yasadışı dinleme arşivini anlattığını söylemiş.
Nuri Yaman, “Avcı’yı dostça uyardım. Bu arşivin ortaya çıkması halinde kendi aleyhine kullanılabileceğini söyledim. ‘Bu olay bumerang gibi sana dönebilir, arşivini çok sağlıklı, güvenli yerde sakla, dikkatli ol’ dedim.” 
Peki Yaman, Hanefi Avcı ile nerede karşılaşmış? Edirne’de. Yaman Edirne’ye teftiş için gitmiş. 3 buçuk ay boyunca Edirne’de polisevinde kalmış. İşin bir başka boyutu..
Devlet adına Edirne’ye Emniyet Müdürlüğü’nü teftişe giden Yaman, Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın “yasadışı dinleme arşivi” olduğunu öğrenince konuyu rapor etmiş mi?
Avcı’nın bu nedenle yargılanmasını istemiş mi? Hayır. Nuri Yaman, 2006 yılında muhafazakâr bir portre çizen Emniyetçi Avcı’nın “arşivini” öğreniyor, ancak bunu raporlamak yerine  “iyi saklaması” tavsiyesinde bulunuyor. Ne zaman Avcı hükümetle ve cemaatle ters düşüyor, Yaman, Taraf gazetesine Avcı’yı ihbar ediyor.
Önemli bir soru da; elinde dinleme arşivi olduğunu, bir emniyet müdürünün, kendisini denetleyecek mülkiye müfettişine bunları neden anlattığı. Bunun cevabı ne kadar “Derin?!” Hanefi Avcı ile Nuri Yaman’ın muhabbetindeki derinlik nedir?!

Yazarın Diğer Yazıları