Artık açıklayın Paşam!

A+A-
Altemur KILIÇ

Ben, askerlik görevinden çoktan çağdışı edildiğim halde kendimi, hâlâ ordumun parçası sayarım. Ordumun yıpratılmasına çalışanlarla, Komutanlara hakaret edenlerle mücadeleyi görev bilirim. Yazar olarak, çizmeyi aşmamaya gayret ederim. Ordunun, bazı taraf ve hareketlerini eleştirmek gerekince de, bunu edep ve erkân dâhilinde yapmaya özen gösteririm ve Ordunun en başındaki komutana ve komutanlara, özenle hitap ederim. Bu benim ve Türklerin çoğunun, aile terbiyesi gereğidir ve gazete yazarlığının da ilkeleridir!
Başbuğ’un sınır ve siniri
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Habertürk gazetesinde yayınlanan röportajda, Orduya karşı son zamanlara yürütülen, ahlaksız psikolojik savaş ve pespaye dedikodular karşısında, “Biz bütün olayların ve yapılanların arka planını biliyoruz. ‘Birileri gerekeni yapar’ diye susuyoruz. Sınır aşılırsa bildiklerimizi halkla paylaşmaya başlayacağız” dedi. Başbuğ’un bildiklerini kamuoyuyla paylaşması halinde, bunun politik sonuçları olabileceğini ve dengelerin Anayasadan, Ergenekon davalarına kadar, değişebileceği ve ülkeyi saran karabulutların da büyük ölçüde dağılacağı muhakkak!
Bu sözler, sicilli, müzmin ordu düşmanlarını telaşa düşürdü! Bir aralık Başbuğ Paşayı, Hilmi Özkök’e benzetmeye kalkışanlar, Türk Ordusunun AB ordusu olacağı hayaline kapılanlar hayal kırıklığına uğradılar ve şimdi Başbuğ’a saldırıya devam ediyorlar.
Ordu düşmanlığının “karargâhı” Taraf gazetesi de gerçekler ortaya çıkınca payını alacak, ne olduğu, kimin organı olduğu anlaşılacak!
Gazetenin Başyazarı Ahmet Altan; “Açıkla Başbuğ” diye, Paşanın rütbesini vermeden, terbiyesizce meydan okuyor! Diyor ki: “Böyle olmaz... Bu şantaj anlamına gelir çünkü.” Ve “merdi kıpti misali” casusluklarıyla övünüyor; “Ordunun içindeki darbe planlarını açıklayan gazete biziz. Sizin sabrınız ister taşsın ister taşmasın, biz yeni belgeler bulduğumuzda gene açıklarız.” Başbuğ Paşa, Taraf hakkında hiçbir şey söylemediği halde, “yarası olduğu için gocunuyor” kaşınıyor: “Hadi açıklayın bakalım. Elinizde bizimle ilgili bir tek belge ya da bilgi varsa halka açıklayın, savcılığa verin. Bizim gibi yapın, suç olan belgeyi halka gösterip yargıya teslim edin...” Yapamazsınız.
Sizin elinizde bizim “gizli” ya da “yasadışı bir iş” yaptığımızı gösterecek bir tane bile belge yoktur, olamaz. Öyle lafı dolaştırmıyorum ben, gayet açık, gayet net söylüyorum, hodri meydan, açıklayın da görelim. Biz sizin bildiğiniz o “kullanışlı” medyaya benzemeyiz, böyle şantaj kokan laflarla üstümüze gölge düşürülmeye kalkışılmasına da izin vermeyiz. “Kendi halkını düşman gören ordu olur mu diye yazanlar var” diyorsunuz. Onlardan biri benim.” Bu durumda en iyi savunma, saldırıya devam. Başyazar Ahmet Altan da öyle yapıyor!
Ben Altan’ın Türk Ordusunun şerefli Başkomutanına bu üslupla hitabını köşemde, tekrarlamaktan hicap duydum. Genelkurmay Başkanı ile bu adam arasında bir polemik de caiz değil. Bu, ancak bu adama kıymet vermek olur ama ne çare ki, bunlar kolay altından kalkılacak sözler değil. Hadlerini münasip bir şekilde vermenin zamanı geldi!
 Bunlar “sınırı” çoktan aştılar ve şahsen ve bütün Atatürk Milliyetçisi vatanseverler gibi, Genelkurmaya, Başkanına ve Türk Ordusuna karşı yapılmakta olan küstahlıklar karşısında sabrımız, çoktan taştı... Ve belki de, haddimi aşarak, Sayın Başbuğ’a “Bildiklerinizi artık açıklayın ve bizlerle paylaşın”  bugünkü iktidarla paylaşmak ve eğer doğruysa, “paslaşmak” yetmiyor! Bu işin, artık nezaketi, devlet terbiyesi kalmadı! Bakın Mümtaz’er Türköne de Genelkurmay Başkanı Başbuğ’a, “Açıklamazsan namertsin” diyebiliyor!
Sade TSK konusunda değil genelde ülkenin bütün çivileri sadece yerlerinden oynamadı, çıktı. Ve bu çiviler, Cumhuriyetin “tabutuna” çakılacak. Ben inanıyorum ki Sayın Başbuğ Paşa, bildiklerini, olayların perde arkasındaki dış ve iç komploları, faillerini tamamen açıklarsa, Türkiye üzerinde oynanmakta olan “Büyük Oyunun” bu son perdesinin de, sonu olacaktır! 
Yalvarırım Paşam; artık açıklayın, başka seçenek yok...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları