Artık darbecilerin korktuğu bir anayasamız var

A+A-
Savaş SÜZAL

İnanın samimi söylüyorum, sonuca
şaşırmadım. Üzülmedim desem yalan olur. Bizim halkın demokrasi bilgisizliği, özgürlükten bir şey anlamaması bildiğim bir şeydi, sonuç beni doğruladı.
Her zaman olduğu gibi halkın yüzde
65’i ne olduğunu bilmeden komutla yap denileni yaptı.
Bu durum geçmişte de böyleydi, anlaşılan dünya Mars’a, Merih’e giderken biz de mağara devrine yöneldik. Sonuç, içimdeki belki belki diyen ufacık umut kıvılcımlarını da söndürdü.
Böylece gözümüz aydın. Nur topu gibi bir Sultanımız oldu. Hem de kendi rızamızla tepemize oturttuk. Arada bir çıkar, ulufe niyetine çocuklara, kese kese bozuk para, fukaraya naylon torbalarla yiyecek ve kömür dağıtır. Bir de öteki ülkelerin liderlerine one minutes diyerek dış politikamızda başarı hamleleri yapar. Demek ki bunu hak ediyoruz.
Türk halkının garip bir huyu var. Başına gelen kötü şeylerde kusuru olmadığını söyler sürekli birilerinin bir şey yaptığından şikâyet eder. Aslında durum öyle değil tabii. Kendi hatalarımızın bedelini, faturasını hep başkalarına çıkartırız. Kredi kartlarına borçlanır, bankayı suçlarız, niye kart verdi diye.
Okumayız, ama okuyanı beğenmeyiz. Hayvan beslemeyiz, et fiyatlarının artışından şikâyet ederiz. Köyden kente göç eder, kentte sürünürüz. Tarihin en büyük vurguncularını ülke başına getiririz sonra soyuluyoruz diye ağlarız.

Beni güldüren yalan...
Özal’ı, Erdoğan’ı onlar buldu ama seçen biziz. Maaşın azsa, geçinemiyorsan senin mallarını satıp yiyenleri neden ülkenin başına getirdin? Meclis’e, Türkiye’de ne kadar sabıkalı varsa sen sokmadın mı? Darbecileri önce alkışlayıp, sonra suçlamadın mı? Ülkenin kurtarıcısı, ananın namusunu, babanın namazını kurtaran Atatürk bile ülke tarihinden silinirken sahip çıkabildin mi?
Türk halkı kendisine bir askeri darbe ile sunulan en demokratik ve özgür anayasaya, yani 27 Mayıs 1960 anayasasına karşı 1982 Kenan Evren anayasasına yüzde 92 oy vermedi mi? Düşünün, darbeciye demokrasi ve özgürlük masalları söyleyen Tayyip Erdoğan’dan bile fazla oy verilmiş. O anayasaya karşı çıkan eylemci ise Deniz Baykal’dı.
Beni en çok güldüren ise bu anayasa ile darbelerin önlendiği ve önleneceği yalanı. Ne yani tankın, topun, uçakların önüne anayasa kitapçığını mı koyacaksın? Darbeler genelde anayasaları askıya alır ve o askıda da devirdikleri siyasetçileri asarlar. Önemli olan darbeye yol açacak ortamı ortadan kaldırmak.
Bu referandum aynı zamanda Tayyip Erdoğan’ın hazırladığı 2012 Başkanlık sistemi ve seçimin ön hazırlığı. AB sitelerine girdim. Sanki onların seçim sistemi oylanıyormuş gibi taraf olarak konuşan AB’li Ria Oomen-Ruijten’in söyledikleri bu hazırlanan paketin ne kadar ısmarlama olduğunu ortaya koyuyor. Hele hele ne üstüne vazife ise Obama’nın açıp da Erdoğan’ı kutlamasına ne demeli. Türkiye’nin iç işlerine müdahale değil mi bunlar.
Ama olsun onların ülke içinde bir taşeronları var. Onların temsilcisi var hem de benim garip milletimin kendi adamları sanıp kendi haklarını koruyacak sandığı kişiler. Kızmayalım önümüzdeki zamlardan sonra başlarız kendim ettim kendim buldum şarkısını söylemeye.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları