Asıl "şenlik" yarın!..

A+A-
Behiç KILIÇ

İlk sahnede de seyrettiklerimizden akılda kalan, mümbit malzeme mevcut!.. Mesela, göğsünü A.Gül’e, Başbakan’a ve de partisine siper etmiş bir yiğit delikanlıyı seyrettik...
Samsun vekili imiş ve de adı Suat Kılıç..
Sayın Suat Kılıç, partisini aklama adına beyan ettiği bir dolu konu arasında, çok önemli bir iddiada bulundu...
Türkiye’nin 90’lı yılları sonundaki “Mavi Akım” projesi üzerineydi söyledikleri.. O dönemde, o projeden acayip pis kokular yükselmişti ve siyasi güç sahiplerinin, işbirlikçileri ile büyük vurgunlarından bahsedilmişti..
“SUAT KILIÇ (Devamla) - DSP-MHP-ANAP Koalisyon Hükûmeti gerçekleştirdikleri kapalı görüşmede Mavi Akım petrol ve doğal gaz boru hattı, enerji politikaları... Şimdi soruyorum: O genel görüşmede Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi menfaatlerini, kaç paraya, kime sattınız?”
Suat Kılıç yeni vekil, TBMM geçmişi yok.. O oturumda peşkeş olduğunu nereden biliyor..? Demek ki, zabıtlara ulaşan iktidar partisi elinde bir yolsuzluk dosyası var..
Suat Kılıç’ın bu sözlerine, MHP ve DSP şiddetle itiraz etti.. Gene tutanaklara bakalım, MHP’lilerin sözleri için..
“Bakın, Sayın Hatibin tutanaklardan beyanını okuyorum: “O genel görüşmede Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi menfaatlerini kaç paraya kime sattınız?” Söz bu. (MHP sıralarından gürültüler.)
Sayın Cemil Çiçek bu sorunun cevabını versin, Sayın Mehmet Ali Şahin bu sorunun cevabını versin. Çünkü o kapalı oturumda bu beyefendiler de vardı. Türk milletinin hangi menfaatinin, Türkiye Cumhuriyeti hükûmetleri tarafından kaça satıldığının...
OKTAY VURAL (İzmir) - Açıklamayan müfteri!
Aynı biçimde DSP Milletvekili Mustafa Vural’ın söylediği de şuydu kürsüden..
“O tutanakların açıklanmasına birkaç yıl ya kaldı ya kalmadı. (AK PARTİ sıralarından  “Hocaya ayıp oluyor hocaya!” sesleri) Bir şeyi bilmenizi çok isterim ama hukuka da saygımı koruyarak konuşmaya çalışıyorum. Hangi hükûmet döneminde, hangi enerji bakanıyla, hangi ülkeden alınan doğal gaz fiyatları anlaşmasında bu ülkenin ne kadar kazık yediğini o zaman göreceksiniz.
Hepinize saygılar sunuyorum. (DSP sıralarından alkışlar)
Bu açıklamalar “Mavi Akım” konusunu netleştirdi mi?! Aynı dönemin MHP Milletvekillerinden Faruk Bal da söz aldı, Suat Kılıç’ın ithamı üzerine.. Söyledikleri, kafalarda soru işareti bırakacak nitelikteydi ve ANAP’ı işaret ediyordu.. Tutanaklardan Faruk Bal;
 “O dönemde değerli arkadaşlarım, üç parti koalisyon yapmıştır. Enerji Bakanlığı Anavatan Partisi’ne bağlıydı. Malumunuz, Bakanlar Kurulu müteselsil bir sorumluluk içerisindedir hukuken ama siyasi sorumluluk koalisyon ortaklıklarında her bakanın siyaseten bağlı olduğu parti siyaseten sorumludur.
Şimdi, Sayın Suat Bey’i, Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönerek Anavatan Partisi’nin sorumlu olduğu bir alanda “Türkiye Cumhuriyeti menfaatlerini kime, kaça sattınız?” sorusunu açıklığa kavuşturmaya davet ediyorum. Kime, kaça satılmışsa bunu milletimizle paylaşmaya davet
ediyorum.
Sayın Hatip bunun kaça, kime, nasıl satıldığını açıklamaz ise “müfteri” olarak ilan ediyorum. Diğer taraftan bunu açıklaması eğer suç ise gerektiğinde bedelini ödemeyi ortaya koyanlar vardır bu ülkede.”
Faruk Bal haklı...
Bu konuda Oktay Vural da, Mavi Akım’ın geldiği noktayı işaret ederken, “27 milyar dolarlık peşkeş”den söz ediyor..
Açılımda “Mavi Akım” koktu, kokusuyla kaldı!..

Yazarın Diğer Yazıları