Aşiret liderlerinden bildiri

Aşiret liderlerinden bildiri
16 ilden 181 aşiret reisinin bir araya geldiği toplantının bildirisindeki “HDP bizi hayal kırıklığına uğrattı” açıklaması dikkat çekti. Aşiret liderleri, devletin yanında olduklarını açıkladı

Son günlerde İngiltere’den para aldıkları ve İngiliz ajanlarıyla yakın temasta oldukları iddia edilen aşiretler Van’da bir toplantı düzenledi. 16 ilden 181 aşiretin katıldığı toplantıda ortak bir bildiri okudu.

Ertoşi aşireti lideri İskender Ertuş'un okuduğu bildiride, İngilizlerin ağır ithamlarla aşiretler ile devletin arasına nifak tohumları ekmesini önlemek ve terör örgütünün bölgedeki saldırılarına ortak tepki göstermek amacıyla bir araya gelindiği belirtildi.

DEVLETİN YANINDAYIZ

"Biz terörle mücadelede devletimizin yanında yer alacağız. Terör örgütü, Türkiye üzerinde emelleri bulunan dış güçlerin maşası durumundadır. Örgütün elindeki silah, başka güçlerin hizmetindedir. Türkiye'nin mevcut siyasi şartlarında bölge halkına ve ülkemize terör yoluyla zarar vermenin başka hiçbir gerekçesi olamaz."

Hazırlanan bildiride, HDP’ye geçmiş dönemde 6 milyon oyluk bir destek verildiği belirtilirken, partinin bunu suistimal ettiği ve aşiretleri hayal kırıklığına uğrattığı belirtildi.

İşte bildirideki tartışmalı o bölüm:

"Üzerimizde hesap yapacak tek güç Türkiye Cumhuriyeti devleti ve millettir. 7 Haziran 2015 seçimlerinde 'Kürt siyasetçisiyim' diyen misyona, bize 'bu memlekette kanı, gözyaşını durduracağız. Bizleri destekleyin' tekliflerine karşılık bu milletin birçok yerinden 6 milyon oyla destek sunuldu. Bu desteği bu halkın halis duygularını maksadı dışında kullanmaya başladılar. Hendek siyasetini destekleyerek bizleri hayal kırıklığına uğratıp akabinde parti eş başkanlarından Figen Yüksekdağ, 'biz sırtımızı dağa dayadık' gibi söylemler kullanıp, ülkemizi başka ülkelere şikayet ettiler. Siyasetleri bu olduğu sürece desteklerimizi alamayacaklarını ve bizi temsil etmediklerini bildirmek isteriz." 

  • Yorumlar 18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş