Asker Rahim hocanın çocuklarını kurtardı!

A+A-
Behiç KILIÇ

Emekli öğretmen Sayın Rahim Demirbaş, Genelkurmay Başkanlığından yardım dileğinde bulunmuştu bu köşe aracılığı ile... Yardım istiyordu çünkü elleriyle diktiği 14 bin adet fidanı kurumak üzereydi ve bu fidanlar onun çocuklarıydı... Bizzat Genelkurmay Başkanı Sayın Orgeneral Başbuğ konuyla ilgilendi ve gerekli yardım Rahim öğretmene ulaştırıldı.. O şimdi mutlu, çocukları kurtuldu...
Bize durumu yazmış şu kelimelerle anlatmış; “Çaresizlerin çaregâhı olan Allah, bir yerden birşeyler vererek kullarının sıkıntılarını gideriyor.. Bugün Kıdemli Baş Çavuşum Özkan Bişkin beyi, Erkan Albayım görevlendirmiş. Gelip Ereğli’den Genelkurmay Başkanım adına lazım olan damlama borularını alıp gitti. Allah Milletimize zeval vermesin. Benim gibi garip ve çaresizlerin elinden tuttular. Sizin aracılığınızla Genelkurmay Başkanıma saygılar sunarım. Benim büyük bir sıkıntımı savdılar. İnşallah bu güzel ülkemizin sıkıntıları da onların aracılığı ile ortadan kaldırılır.
Behiç Bey, Allah razı olsun, saygılarımla.
Rahim Demirbaş..”
Biz de Sayın Demirbaş gibi duyarlı vatandaşların bu tür çabalarının artmasını dileriz..

Polise kim el uzatacak!..
Bana yazmışlar;  “Konu: emniyet teşkilatında adalet arayan polis amirleri...”  diye başlık koymuşlar.. Her fırsatta yüklendiğimiz, yerden yere vurduğumuz ama  “gözbebeğimiz-güvencemiz”  kuruluşumuz polislerden geliyor mesaj.. “Anayasa Mahkemesi kararının, Emniyet Genel Müdürlüğünce uygulanmamasından dolayı, (a) grubu polis amiri haklarını alamayan komiserler...” le ilgili meselenin yazılmasını istiyorlar..
 Sonuçta,  “İç hukuk yolları tükenen polis amirleri, 40 milyon euro tutarındaki dava dosyalarını AİHM’e taşımak zorunda kalmışlar. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararında, anayasanın 153. maddesinin ’İptal kararının yürürlüğe girişinin ertelendiği durumlarda, TBMM, iptal kararının ortaya çıkardığı hukukî boşluğu dolduracak kanun tasarı veya teklifini öncelikle görüşüp karara bağlar.’ hükmü gereğince, hukuksal boşluğun doldurulmasını teminen yasama organına verilen 1 yıllık süre 08.04.2009 tarihinde dolmuş ancak, konuya olumsuz bakanlarca yapılan baskılar ile gerekli yasal düzenleme henüz yapılmamıştır.
4 yıllık yükseköğretim kurumu mezunu mağdur 690 polis amiri;
1-) Sayın Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Başbakan, İçişleri Komisyonu Başkanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığına  dilekçeler yazmalarına rağmen, yetkililer haberdar edilmemiştir.
2-) Mağduriyetlerini anlatmak istedikleri İçişleri Bakanı ve Emniyet Genel Müdürleri ile görüştürülmemektedirler. Yetkililer yanlış bilgilendirilerek, Anayasa Mahkemesi kararı gereğince gerekli kanun  düzenlemesi yaptırılmamaktadır.
3-) Emniyet teşkilatının 164 yıllık tarihinde yaşanmayan adaletsizlik, maalesef 690 polis amirine yaşatılmaktadır.
4-) Adalet anlayışı ile dünyaya örnek olan şanlı Türk devletinin adalet koruyucusu polis amirleri, AİHM’de adalet aramaktan üzüntü duymaktadırlar. Ancak, haklı oldukları davaları için mücadele etmekten yılmayarak, haklarını aramaya devam edeceklerdir.
Adalet arayan polis amirleri, mağduriyetlerini halkın sesi olan basınımızın saygıdeğer temsilcileri ile paylaşarak, ilgililere duyurmak istiyorlar.
Teşekkürlerimizi arz ederiz. 12 / 05 / 2009
2001 yılı Etiler mezunu mağdur polis amirleri..”  diyorlar..
Bendeniz de durumu ilgililere arz ediyorum.

Sinan abi takipte...
Karadeniz Ereğli’li tüccar nakliyeci ve esnafların dertlerini dile getiren işadamı Niyazi Özcan, ’Ereğli Demir Çelik Fabrikamızın parlak günlerine dönmesini bekliyoruz’dedi. Tesis, çalışan sayısını 1500 kişiye indirdi. Yöremizdeki tüm alışverişler yarı yarıya düştü.. Köse Ağzı Koyuna kurulacak olan Termik Santral hakkında bazı endişelerimiz var..
-------
Uşak Organize Sanayi (UOSB) yönetiminin, OSB Dağıtım Sistemi-Kullanım Bedeli- adı altında istedikleri bedel, bölgede üretim yapan imalâtçıları çileden çıkartıyor.
2007 yılında hiç alınmayan bedel, 2008 senesinde yüzde 5, 2009’da yüzde 10’a çıkarılınca ayakta kalma mücadelesi veren sanayiciler  sırtlarından bıçaklandıkları hissine kapılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün dikkatlerine arz olunur.  Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Karaman ve Yardımcıları Hazim Sesli ile Tayyip Karahan bugünkü konumuz ile ilgili ne düşünüyor çok merak ediliyor...

Yazarın Diğer Yazıları