Askere Göktürkçe yasağı

Askere Göktürkçe yasağı
TSK'da yayınlanan yeni düzenlemeye göre askerin 'Göktürkçe' yazılı apoletler takması yasaklandı. Yayınlanan kıyafet yönetmeliğinde, "İsimlik, birlik arması, şerit rozet, brove haricinde başka bir aksesuar bulundurulmayacaktır" denildi.

TSK'da yayınlanan yeni düzenlemeye göre, askerin kıyafetinde 'Göktürkçe', 'kurt' ve 'Türk Bayrağı' apoletleri kullanmaları yasaklandı.

Yönetmelikte, özellikle (eski Türkçe yazısı) şeklinde tabir edilen Göktürkçe'nin altı çizilirken, kararın takip edileceği ve denetimlerin arttıralacağına ilişkin madde dikkat çekti.

Kıyafet disiplini altında yayınlanan yönetmelik şöyle:

"1. Yapılan kontrollerde bazı personelin eğitim kıyafeti üzerine ilgili yönetmeliğe uygun olmayan sivil piyasadan temin edilmiş aksesuar, teçhizat, yazılı armalar (eski Türkçe yazısı) taktığı tespit edilmiştir.

2. Kıyafet üzerine ilgili yönetmelikte belirtilen isimlik, birlik arması, şerit rozet, brove haricinde başka bir aksesuar bulundurulmayacaktır.

3. Birlik komutanlarınca anılan hususa ilişkin gerekli kontroller yapılacak, sürekli takibi sağlanacaktır.

4. Emrin tüm personele tebliğ edilerek gerekli tedbirlerin alınmasını."

İşte Mehmetçiğin gurula taşıdığı o apoletlerden bazıları:

HDP İSTEDİ AKP YAPTI

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu askeri üniformalar üzerine takılan armaları gündeme getirmiş ve “Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’ye, aşırı milliyetçi semboller kullanan güvenlik güçlerine ilişkin sorular” başlığıyla şu soruları sormuştu:

Aşırı milliyetçi grupların kullandığı arma ve sembollerin kolluk kuvvetleri arasında yaygın şekilde kullanımının sebebi nedir?

İdeolojik sembol, bayrak ve işaretlerin kullanımı serbest midir?

İlgili Haberler
AKP kampında 'Milliyetçilik' tartışmasıYine Türkler Kandırılıyor!Fırat Çakıroğlu ve Halisdemir için Göktürkçe apoletler takıldı!
  • Yorumlar 63
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş