Askeri savcılar acil soruşturma açsın

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a çağrı yapıyorum

Başta darbeciler için ayrıca emir kulu er ve erbaşlara sokaklarda saldıran, palaska ile döven, askeri kıyafetlerini çıkartanlar için Askeri Savcılık acilen soruşturma açmalıdır. Bunların hepsi suçtur ve cezalandırılmalıdır ve bir askerin boğazının kesilip kesilmediği ise acilen araştırılmalıdır...

Askeri darbelerin en iyisi en kötü siyasi rejimden daha kötüdür bu kesin.

Ergenekon, Balyoz, Casusluk gibi davalarla yıpratılan askeri otorite bu kez bir darbe girişimi ile çok ağır bir yara aldı.

Emir komuta zinciri içinde yapılmayan ve hâlâ lideri dahi anlaşılamayan başarısız darbe girişimini tüm detayları ile değerlendirmeye devam edeceğiz ama acilen yapılması gereken çok önemli adımlar vardır ve bu ana kadar atılmamıştır.

Birincisi darbeye karışanlar hakkında askeri savcılıklar tarafından soruşturma açılmasıdır.

Çünkü Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve kritik birçok görevde bulunan askerlerin rehin alınması, direnmeye çalışanların öldürülmesi ve yaralanması ile darbe girişiminde bulunulması da askeri suçtur.

Sadece seçilmiş hükümeti sonlandırmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni kapatmak açısından sivil savcıların devreye girmesi yetmez, askeri savcıların da "vatana ihanet" açısından darbe girişiminde yaşanan tüm olayları araştırıp hazırlanan iddianameleri delilleri ve tanıkları ile askeri mahkemelere sevk etmesi şarttır.

İkincisi Türkiye'de aklı başında her sivilin itiraz ettiği, tepki gösterdiği olaylardır ki bu da emir kulu durumunda olan ve aldıkları emri uygulayarak sokağa çıkarılan er ve erbaşlara yapılan çok çirkin saldırılardır.

Yüzü gözü kan içinde, odunlarla, taş atılarak, palaskalarla, kemerlerle tekme ve yumruklarla dövülen o er ve erbaşlara (onbaşı ve çavuşlar) saldıranlar da askeri savcılar tarafından bir bir tespit edilmeli ve en kısa sürede yargı önüne çıkarılmalıdır.

Tankların önüne yatan, askeri araçları durdurmaya çalışan ancak askerimize bir fiske dahi dokundurmayan darbe karşıtı sivil vatandaşlarımızı kutlarım.

Ancak yukarıdaki çirkinlikleri yapanları da şiddetle kınıyorum. O Mehmetçikler bu vatan için, bu bayrak için, Türkiye'nin bağımsız bütünlüğü için şehit ve gazi olanlardır.

Sadece ve sadece aldıkları emir gereği sokağa çıkmış, darbe girişimine kalkışanların aleti olmuşlardır.

İşte bugün askeri savcılar tarafından yapılması gerekenler bunlardır.

Ayrıca Cumhurbaşkanı'ndan, Başbakan'a, bakanlardan, siyasi parti liderlerine kadar herkes Mehmetçiğe yapılan bu gözü dönmüş saldırılara da tepki göstermelidir.

Çok büyük bir badire atlatan Türkiye'de Türk Silahlı Kuvvetlerimizin onuruna kalleş darbeciler asla leke düşüremezler.

Bunlar asker değil vatana ihanet eden çapulculardır.

Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Hulusi Akar, şimdi başta siz olmak üzere kuvvet komutanlarımız öncülüğünde tüm mağdur askerler ile şehit ve gazilerimizin aileleri toplu halde askeri savcılara suç duyurusunda bulunmalı, gerek darbecilerin gerek Mehmetçiğe saldıran gözü dönmüş kişilerin askeri mahkemelerde yargılanmalarını sağlamalısınız.

Ayrıca Genelkurmay tarafından acilen başı kesilen bir asker var mı yok mu araştırılmalı ve resmi bir açıklama yapılmalıdır.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları