Ataköylü size sesleniyor

A+A-
Behiç KILIÇ

Hani artık kim oldukları iyice unutturulan, belli bir sayı kadar olan...
Bir İstanbul Beyefendisi, Sayın Doğan Gürsoy şu satırları ile bize diyor ki; “45 yıllık bir Ataköy (İstanbul) sakini olarak, duyarlılığına inandığım size ve insancıl duygularınıza aşağıdaki bilgiyi takdim ediyorum. Mütevazi bir oluşum içinde, gücümüzün üstünde mücadele vermekteyiz. Desteğinizi esirgememenizi diler, bilvesile sıhhat ve esenlik dilerim...”
Bizim desteğimiz, Sayın Gürsoy ve arkadaşlarının uğraşlarının önündeki setleri sunmaktır. Hani yani belki utanırlar da!!
Hayal midir gördüğümüz ve ar damarları yerle bir midir yani!!?
Ama gene de meseleyi sunalım...
Bakırköy ve Ataköy sakinleri 11 Temmuz’da yani yarın sokağa dökülecekler. “Sahiline Yeşiline Sahip Çık” demek için... Bir süredir  bu bölgeye önemli bir inşaat saldırısı var... İktidar ve yakın inşaatçılar, güzelim sahil üzerine proje peşindeler.. Açık seçik söylemek gerekirse, hem yandaş müteahhide ballı ihale, hem de yandaş-cemaat-taraftar  kesimine sınır çizilmiş, mahalle baskısı yoğunlaştırılmış ve de ayrıcalıklı mekan haline getirilmiş yaşam alanı peşine düşülmüştür...
Konuyu daha iyi anlamak için, Ataköylülerin uyarıları ile CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği metne bakalım. Sayın Çebi’nin soru önergesi şöyle...
“Ataköy, uluslararası bilimsel kuruluşlar tarafından “Korunması Gerekli Konut Projesi” olarak kabul edilmiştir. Bu süreçte yapılacak olan ihaleler sonucunda beldenin dokusunun bozulacağı endişesi ile kamuoyunda yoğun tepkiler gelişmiştir.
Şimdi TOKİ, yeniden 12.07.2010 tarihinde iki adet ihaleye çıkacağını ilan etmiştir. İhalelerden biri 160 parselin kiralama ihalesi, diğeri ise 161 ve 162 parsellerin kâr paylaşımı ihalesidir.
Bu bağlamda;
1) Söz konusu ihaleye konu olan turizm ve rekreasyon alanları Ataköy’ün sahille tek bağlantısıdır. Çağdaş şehirleşmenin Türkiye’deki ilk örneklerinden olan Ataköy’ün ve onun sahile olan çıkışının yapılaşmaya açılmasının gerekçeleri nelerdir?
2) TOKİ’nin mülkiyetinde olan mallar kamunun, dolayısıyla halkın malıdır. Halkın malı olan bir taşınmazın, halkın talebi gözetilerek değerlendirilmesi gerektiği konusunda ne düşünüyorsunuz? TOKİ’nin elindeki arsalarda halkın refah ve huzur içinde yaşayabileceği yeşil alanlar yaratmak yerine, sivil toplum örgütleri ile istişare bile etmeden bu arsaların salt gelir temin etmek maksadıyla ihaleye çıkılmasını doğru buluyor musunuz?
3) Bir yandan ihaleye çıkıldığında talep olmadığı için sonuçlandırılamayan, diğer yandan da kamuoyunda bu kadar tepki toplayan bu parsellerdeki ihalelerde ısrar edilmesinin taşınmazın yok pahasına elden çıkmasına neden olabileceğini düşünmüyor musunuz? Bu parsellerdeki ihalelerde ısrar edilmesinin geçerli gerekçeleri var mıdır? Varsa nelerdir?
4) Söz konusu 160 parsel için Nisan ayında yapılan ihalede kiralama bedeli yıllık 8.000.000,00 TL. iken Mayıs ayındaki ve 12 Temmuz’daki ihalede 6.000.000,00 TL.’ya düşmesinin nedeni nedir?”
Ataköy’ün duyarlı insanları, gösterecekleri tepki için yurtsever vatandaşlarımızın desteğini bekliyorlar... Onlarla buluşmak istiyorsanız, yarın saat: 12:00’da Ataköy İkinci Kısım Girişi Havuzlu Park, M2 Blok önünde olmanız yeterli...

Yazarın Diğer Yazıları