Atatürkçüler ve milliyetçiler ne yapmalı?

A+A-
Arslan BULUT

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önce "İYİ Parti'nin Olağanüstü Kurultayında MHP'yle bütünleşme ve birleşme hamlesi" diye mesaj attı.

Bahçeli daha sonra, "Fiziken orada, fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp MHP'ye dönmesi samimi beklentimdir." diye farklı bir çağrı yaptı.

Bir diğer mesajda da İYİ Parti'yi, "CHP ve HDP ile ittifak yapmak"la suçladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bu çağrıya "Sayın Recep Tayyip Erdoğan yine ne dedin bu arkadaşa?" diye cevap verdi ve kahkahalar attığı bir görüntüsünü yayınladı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, Devlet Bahçeli'nin çağrısına, "Türk milliyetçilerinin birleşmesinin önünü açmanın tek yolu sizin MHP Genel Başkanlığından istifa etmenizdir" diye cevap verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da mesajında "Kasım'da seçime hazırlanın!" dedi.

***

Konuyu, başka bir açıdan değerlendirmek istiyorum:

OPTİMAR anket şirketinin 13-15 Temmuz tarihleri arasında yaptığı ankette "Siyasal kimlik olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?" sorusu yöneltildi. Sonuçlar şöyle çıktı:

1 - Atatürkçü: Yüzde 25.2

2 - Milliyetçi: Yüzde 22.1

3 - Demokrat: Yüzde 11.3

4 - Muhafazakâr: Yüzde 9.7

5 - Dindar: Yüzde 7.8

6 - İslamcı: Yüzde. 4.5

"Atatürkçüyüm" diyenlerle "Milliyetçiyim" diyenler, yüzde 47.3 ama iktidarda, Mısır'daki İhvancıların peşinden giden ve milliyetçiliği cahiliye dönemi düşüncesi olarak gören, ümmette siyasi birlik arayan, yani Türk Milleti gerçeğini reddeden, bunlarla da yetinmeyip her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına aldığını açıklayan bir zihniyete sahip kişilerin kurduğu bir parti var!

***

Atatürkçüyüm diyenler, ağırlıklı olarak CHP'ye oy verse de yani taban çok yüksek oranda Atatürkçü ise de partide iktidar değiller!

Adında "milliyetçi" kelimesi bulunan MHP, Türkiye'nin yasama, yürütme ve yargı yetkilerini, ABD'den yönetilen bir örgütün emrine veren ve onlarla aynı menzile gidenleri destekliyor. Tek adam sistemine önayak olan da MHP'dir. 

AKP zihniyetinde en küçük bir değişiklik yok ama MHP'nin tam desteği devam ediyor. 

17 yılda tarımla birlikte ekonomi çökertildi, cumhuriyet tarihi boyunca ne yapılmışsa hepsi satıldı, Kaz dağlarındaki ormanlar, altın arayan bir Kanada şirketi tarafından kesiliyor. Oysa, Kaz dağı ormanları, altından çok daha değerli...

Ancak bir sömürge ülkesine kabul ettirilebilecek, işgal altındaki Irak'ın bile kabul etmediği maden yasasına göre, Kanada şirketinin Türkiye'ye bırakacağı gelir de yüzde iki! Doğu Karadeniz yaylaları, yeşil yol diye bir projeyle birlikte Katar'a peşkeş çekildi! Tank Palet fabrikası bile Katar'a verildi! Katar kim? ABD işgali altında bir ülke!

17 yıl içinde orduya kumpas kuruldu, milli aydınlara kumpas kuruldu, kumpaslar hala devam ediyor. MHP, böyle bir iktidarı destekliyor.

İYİ Parti ise CHP ile seçim ittifakı yaparak, yerel seçimlerde iktidarın İstanbul, Ankara, Antalya gibi kalelerde yenilmesini sağladı.

Şimdi AKP güç kaybediyor. Gerçi yeni kurulacak partiler de Amerikan-İngiliz destekli ama AKP tabanındaki erime, bu kopuşlardan bağımsız olarak devam ediyor.

Diyelim ki İYİ Parti'den MHP'ye dönenler oldu! İktidar eriyor ama MHP hâlâ, bu yolla kendi iktidarını kurmaya değil AKP iktidarını korumaya ve kollamaya çalışıyor! 

***

Peki bu ülkenin Atatürkçüleri, milliyetçileri, yani yüzde 47.3'ü ne yapmalı? Bu oran, tek başına iktidara dönüştürülebilir ama öncelikle Atatürkçüler ve milliyetçiler siyasi partiler üzerindeki kontrolü görmek ve çözümü bu temelde üreterek Türkiye'ye oynanan oyunu bozmak zorundadır! Sistemin içinde çözüm yoktur. Çünkü mevcut sistem, hukuka uydurulmuş görünse de hukuk dışıdır! Halk, aldatılmıştır. Atatürk'ün dediği ve yaptığı gibi "Türkiye çıkmazında hükümet teorisini değiştirmek lâzımdır."

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58