"Atatürk'ün ismini silmek istiyorlar"

"Atatürk'ün ismini silmek istiyorlar"
Atatürk Havaalanı'nın yerine Millet Bahçesi adında bir park yapma projesi olan AKP'yi eleştiren Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Bu yaklaşım Atatürk'ün isminin her yerden silinmesi çabalarına bir yeni örnek teşkil ediyor" dedi.

Fatih ERBOZ/Ankara

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AKP'nin Atatürk Havaalanı'nın yerine yapacağını açıkladığı parkın adını "Millet Bahçesi" olarak açıklamasını eleştirdi.

Projenin Atatürk adını silmeye yönelik olduğunu söyleyen Türk, şöyle dedi: "Bu yaklaşım Kurtuluş Savaşı kahramanı, başkomutan ve cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ün isminin her yerden silinmesi çabalarına bir yeni örnek teşkil ediyor anlaşılan. Atatürk havaalanından neden rahatsız olunabilir bunu anlamak zor. Dünyanın pek çok yerinde hava alanlarına büyük devlet adamlarının ismi veriliyor. Fransa'nın başkenti Paris'te Charles de Gaulle, ABD'de New York kentinde John F. Kennedy hava alanları bunlara birer örnek teşkil ediyor. Türkiye'de bunun bir örneği mevcuttur."

Hikmet Sami Türk, Atatürk havaalanının dev bir millet bahçesi yapılması için böyle bir alana sahip olunmasının 3. havaalanının neden yapıldığı sorusunu akla getireceğine dikkat çekti.

"Sadece ülke için değil, uluslararası hava yolları açısından önemli olan ve Atatürk ismini taşıyan hava alanı neden yıkılıyor ve yerine bahçe yapılıyor bunu anlamak zor" diyen Türk, şöyle devam etti: "Öyle anlaşılıyor ki bu uygulama İstanbul'un havaalanları kapasitesini uluslararası çapta genişletmenin yanında bir başka amaç da taşıyor. İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'ni yıkıp yerine yapılan binaya Atatürk ismini vermeyen anlayışın burada da geçerli olduğunu görmekteyiz. Cumhuriyetin kurucularıyla bu sonu gelmeyen hesaplaşmanın hiç kimseye faydası olmaz. Türk milleti en büyük evladının adını ve eserlerini cumhuriyet ile birlikte sonsuza kadar yaşatmaya kararlıdır."

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58