Ateşkese Ankara'dan ilk tepki

Ateşkese Ankara'dan ilk tepki
Türkiye, ABD ve Rusya'nın Suriye'de yedi gün sürecek bayram ateşkesine varmasını "Memnuniyetle karşılıyoruz. Anlaşmanın başarıyla uygulanması önemli" açıklamasıyla karşıladı.

24 Ağustos'ta Suriye'ye sınır ötesi harekât başlatan ve IŞİD'i temizleyen Türkiye, ABD ve Rusya arasında varılan bayram ateşkesiyle ilgili ilk açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan açıklama şöyle:

"ABD ve RF arasında müzakereleri bir süredir devam eden ve Suriye'de kapsamlı bir çatışmasızlık ortamı tesis edilmesine, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine daha kolay eriştirilmesine yönelik düzenlemeler içerdiği açıklanan mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz. 

Kurban Bayramı'nın ilk günü itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan bu mutabakatın başarılı biçimde uygulanması, bu çerçevede başta Halep olmak üzere, Suriye'nin genelindeki çatışmaların durması ve muhtaç durumdaki insanlara bir an önce yardım ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. 

Sayın Cumhurbaşkanımız, özellikle G-20 Zirvesi vesilesiyle Çin'de görüştüğü ABD Başkanı Obama'ya, hem Çin'de hem daha sonra telefonda görüştüğü RF Devlet Başkanı Putin'e, Sayın Bakanımız da yürüttüğü telefon diplomasisiyle sözkonusu düzenlemelerin Kurban Bayramına yetiştirilmesi, düzenlemelerin kapsamlı olması ve Halep'in tamamına erişim sağlanması yönünde telkinlerde bulunmuşlar, sürecin yakın takipçisi olmuşlardır. 

Halep'e ülkemizden de BM aracılığıyla insani yardım ulaştırılmasına yönelik hazırlıklar yapılmaktadır. 

Türkiye, Halep'te ve Suriye'nin diğer bölgelerindeki insanların sıkıntılarının azaltılması, çatışmasızlık durumunun etkin biçimde uygulanması ve bu yeni durumun siyasi çözüm doğrultusundaki çabalara da olumlu yansıması yolundaki gayretlerini sürdürecektir."

 

 

 

Etiketler: , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58