Ateşle oynuyorlar...

A+A-
Altemur KILIÇ

Hiç kimse söylemese de ben, ahir ömrümde görüp yaşadıklarıma dayanarak, kayıtlara geçsin diye, yazmak zorundayım. Türkiye üzerindeki “Büyük Oyun”  devam ediyor. Bu “oyun”  içinde, bazıları “ihanetle”, ateşe körükle gidiyor, bazıları, (AKP İktidarı) “gafletle” ateşle oynuyorlar... Daha açıkçası, ülkeyi kaosa, maazallah bir iç savaşa; Kürt-Türk kavgasına sürüklüyorlar...

Son işaret
Çoktandır, bu büyük tehlikenin, “Büyük Oyunun” alametleri vardı. Ama son olarak İzmir’de DTP konvoyuna karşı, halk tarafından gösterilen organize olmayan tepki, yaklaşan tehlikeyi açıkça gösterdi...
DTP Genel Başkanı Ahmet (neden-nasıl) “Türk”, hem suçlu hem de güçlü; aba altından sopa gösteriyor; diğer bölgelerde de  “farklı hassasiyetler”  olabileceğini, yani orada çalışma yapacak siyasi partilerin de bu sefer farklı durumlarla karşı karşıya kalabileceğini “ihtar” ediyor! Tehdit ediyor: “Baykal ve Bahçeli Kürtlerin çoğunlukta oldukları yerlere gittiklerinde, onlara karşı saldırı yapılacak!”
Halkın bölücülere, DTP’lilere karşı gösterdiği tepkiler, hiç sebepsiz değil...
Kürt kardeşlerimizi yabancılar, Türklere karşı yıllardır kışkırtıyorlar. Türkleri kimse kışkırtmıyor. Biz, şimdiye dek her yerde, her cephede, “nefsi müdafaadayız”. Bu savunmamızı da kaç yıldır, AB ve ABD  “uyum” diye iğdiş ettiler. Türk Ordusunu engellediler. Ama artık bıçak kemiğe dayanıyor, halk PKK bayraklarını, sokaklarında görmek istemiyor!
Ahmet -sözde- “Türk”, “provokasyondan”  söz etmiş. DTP’lilerin önceki  “provokasyonları” meydan okumaları bir tarafa, Silopi’de son yapılanlar, “kışkırtma”  değil miydi?... “Türk” ün ve diğer PKK vekili DTP’lilerin meydan okumaları, Batı kentlerindeki ayaklanma eylemleri, bombalamalar, otoları ve iş yerlerini kundaklamalar, “provokasyon” değil miydi?. Halkın bunlara, sonsuza kadar seyirci kalması beklenebilir mi?... Ve İzmir’de, konvoyun Apo posterleri ve PKK bayrakları sallamaları, “provokosyon” değil mi? Başbakan bile, en sonunda, bundan rahatsız olmuş!
Fakat rahatsız olmaya hakkı da yok;  “açılımının”, doğal neticeleri bunlar!... Cinleri şişeye sokmak artık nasihatle, kolay olmayacak. “Açılımın” sonunda,  “Büyük Kürdistan” var!

Tecrübe konuştu
Çıldırmaktan söz açınca; önceki akşam mahutlar, Çandar ve Hasan Cemal, “Tecrübe konuşuyor” programında dediler ki; Dersim “Katliamında” , Cumhuriyetin eli  “Tunceli” halkının üzerine inmiş ve artık, bu “eli” kaldırmak ve “açılımda” somut bir adım atmak, ilin adını, yine “Dersim’e” döndürmek gerekiyormuş!... Karşılarındaki İçişleri Bakanı Atalay, kem küm etti, ama “olamaz” diyemedi. TBMM’deki çoğunluklarıyla, bunu da yaparlar!

Katliam
Erdoğan, 1937-38’de Dersim isyanının bastırılmasına, “Dersim Katliamı” dedi. O isyanı, radikal yöntemlerle bastırmak emrini, talimatını, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk vermişti... Bu isyan da, Cumhuriyet dönemindeki, diğer 17 Kürt İsyanı gibi, Türk Ordusu tarafından ve Onun Başbakanları İsmet Paşa, Celal Bayar döneminde, kuvvetle bastırılmış ve hakikaten Türk ve Kürt anaları ağlamıştı... Evet,  “Dersim İsyanı” radikal yöntemlerle bastırıldı. Seyit Rıza ve avanesi hak ettikleri gibi idam edildi... Bastırılmasaydı ne olurdu? Ancak, “isyan açılımları” ileriki, 80’li yıllarda, “PKK isyanı, terörü, başlayana dek durdu...” İsyanları tahrik eden İngiltere de, TC’nin gücünü görünce, Türk devletine karşı dış politikasını değiştirdi... Ta ki, düşmanlara yeni “açılım” fırsatları verilmeye başlanana kadar!
Atatürk’ün aklına “açılım” yapmak gelmedi! Şimdi. TC Başbakanı Cumhuriyetin kurucusunu, dolaylı olarak, “katliam” yapmakla suçluyor! Ötekiler de öyle! Ama sıkı mı  “Atatürk” ü suçlasınlar, O’na saldırsınlar!? Saldıramadıkları için de, bu Kurban Bayramında, kurbanları, doğruları söyleyen Onur Öymen...
“Provokasyonların” asıl amacı ne? Eğer Türkiye’de iç savaş çıkarsa,  “Uluslarası Barış Gücü”  isteyecekler. Abdullah Gül,  “Bu sorunu biz çözemezsek, başkaları çözer”  demişti ya!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları