Avrasyacılar Silivri'de söylemleri ise Davutoğlu'nun dilinde

A+A-
Arslan BULUT

Rus basını, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Avrasya Birliği” önerisini tartışıyor. Ria Novosti haber ajansı, “Davutoğlu, Avrupa Birliği gibi Avrasya devletleri arasında ekonomik birlik tesis etmeyi önerdi. Davutoğlu, ‘Avrupa Birliği ülkelerindeki barış, ortak bir ekonomik havzadan kaynaklanıyor. Bugün Avrasya’nın da böyle bir yaklaşıma ihtiyacı var’ dedi” diye haber geçti.
Kelile ve Dimne’deki gibi soralım:
-Bu nasıl olacak?
Davutoğlu, “Avrasya’da öz güvene dayalı ekonomik etkileşimle pekiştirilmiş diyalog gerekmektedir. Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ile Orta Asya, Doğu Asya’ya bağlandığı zaman en kısa ölçekli Avrasya Birliğini sağlamak mümkün olacak” diyor.
Davutoğlu’nun Osmanlı coğrafyasında sürdürdüğü girişimler Avrasya Birliği için mi yoksa Büyük Orta Doğu Projesi için mi?
Hangisi?
İkisi birden mümkün değil.

* * *

ABD, Rusya ve Çin’in kendilerine göre birer Avrasya projesi var. ABD, enerji kaynaklarını kontrol edemezse dünya hakimiyetini elden kaçıracağını görüyor. Çin, gözünü Orta Asya’ya dikmiş durumda ve devamlı nüfus ihraç etmeye çalışıyor. Rusya ise nüfusu devamlı azaldığı için evlilik ve çocuk yardımı ile durumu kurtarmaya çalışıyor.
Türkiye’nin de artık doğum oranlarındaki gerileme ile birlikte dinamizmini kaybetmesi söz konusu.
Almanya’nın Südwest Presse gazetesi  “Türkler.. Yaşlanan bir halk” başlıklı yazıda “Türkiye uzun bir süredir yüksek doğum oranı olan mucizevi bir ülke kabul ediliyordu, ancak durum artık böyle değil. Başbakan ise daha fazla çocuk yapılması çağrısında bulunuyor” yorumunda bulundu.
Gazete, “Hâlen her iki Türk’ten biri 28 yaşın altında. Ancak nüfusun artış hızı oldukça yavaşladı. Yakın bir tarihe kadar, Türk politikacıları Türkiye’nin nüfusunun 2050 yılına kadar 100 milyona ulaşabileceğine inanıyordu. Artık bunun olamayacağını Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı da kabul etmek zorunda kaldı. Son araştırmalara göre, 2047 yılında Türk nüfusu 88 milyon’a ulaşacak, ama daha sonra düşmeye başlayacak. 2005 yılında dört milyona ulaşan 65 yaş üzerindekilerin oranı, 2025 yılına kadar üç katına çıkacak. 2050 yılında da her üç Türk’ten biri 60 yaşın üzerinde olacak” diye yazdı.
Lübnan’daki The Daily Star gazetesi ise  “Türkiye bir zamanların görkemli Avrupasını kurtarabilir” başlığı altında “AB’yi ayağa kaldırabilecek, birliğe küresel anlamda daha pekişmiş bir saygı kazandıracak ve AB’yi -uluslararası planda yeniden bir ilgi odağına dönmesini sağlayacak şekilde- ‘ilginç’bir yer haline getirecek bir şey var: Türkiye’nin tam üye olarak kabul edilmesi. Türkiye Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olmanın yanı sıra, genç ve dinamik nüfusuyla Avrupa’nın yaşlanan demografik profiline hareket katar” diyor.
Yani her önemli yorumda bir nüfus değerlendirmesi var.

* * *

Türkiye’deki Avrasyacıların önde gelenleri Silivri cezaevinde tutuluyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Avrasyacıların başına gelmeyen iş kalmadı.
Bu durumda Davutoğlu, “Bu memlekete Avrasyacılık lazımsa onu da biz yaparız” mı demek istiyor.
Söyleme değil eyleme bakmak gerekir. Afganistan örneğinde olduğu gibi Türkiye şu anda Amerika’nın Avrasya projesine hizmet ediyor. Davutoğlu bu konuda ne diyor acaba?
Bizce Türkiye, bu projelerde yer almak yerine kendi Avrasya projesini tasarlayabilir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları