Avrupa Birliği'nden PKK'ya 30 milyon avro yardım

Avrupa Birliği'nden PKK'ya 30 milyon avro yardım
Türk İstihbarat kaynakları, PKK'nın Avrupa'dan, organize suç faaliyeti gelirleri hariç yıllık 30 milyon avro topladığını bildirdi.

PKK, Avrupa'da 1990'ların başında kendisine sunulan siyasi destek  sayesinde örgütlenmeye başladı. AB Konseyi, Mayıs 2002'de PKK'yı, "KONGRAGEL ile  KADEK olarak da bilinen" ifadesiyle terör listesine eklerken, PKK'nın,  üstlenmekten kaçındığı eylemlerini sahiplendirdiği TAK'ı ise 2006'da ayrı bir  kategoride listesine aldı.

Buna karşın PKK, AB üyesi ülkelerde geniş bir hareket alanına sahip.

Türkiye uzun yıllardır örgütün, Avrupa'da uyuşturucu ve insan  kaçakçılığı, zorla para toplama, kara para aktarımı ve aklanması yollarıyla terör  faaliyetlerini finanse ettiği konusunda ilgili hükümetleri uyarıyor.

Türkiye Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel  Müdürlüğü, (UHDİGM) ay başındaki açıklamasında Türkiye'nin 2006-2016 yılları  arasında, sadece Almanya’dan 136 PKK militanının iadesini talep ettiğini,  bunlardan sadece üçünün kabul edildiğini bildirmişti.

Almanya haricinde de 2007-2016 yılları arasında 20 AB ülkesinden 263  teröristin iadesi için talepte bulunulduğunu açıklayan UHDİGM, sadece sekizi için  kabul geldiğine dikkati çekmişti. 

AB yönetimleri ise ülkelerinden dağ kadrosuna elaman dahi temin  edebilen PKK teşkilatlarına, sivil toplum kuruluşu muamelesi yapıyor.

Teröre yasal maske 

AA'nın açık kaynaklardan derlediği bilgilere göre, PKK, Avrupa'daki  yapılarına yasal görünüm verebilmek için  "demokratik Kürt toplum merkezleri" ve  "halk meclisleri" gibi adlar altında çalışıyor.

Bu kuruluşlar da örgütün Avrupa'daki tüm vakıf, dernek, birlik ve  oluşumlarını bir çatı altında toplayan "Avrupa Kürt Demokratik Toplumları  Kongresi"ne (KCD-E) bağlı.

Merkezi Belçika'nın Charleroi kentinde bulunan KCD-E'nin görünürdeki  yasal üst yapısının başında, "eşbaşkan" sıfatıyla Yüksel Koç ve Şemse Güllü  bulunuyor.

PKK'nın Avrupa'daki propaganda faaliyetlerini "Kürdistan Ulusal  Kongresi" (KNK) yürütüyor. KNK, her yıl Belçika'nın başkenti Brüksel'de  toplanıyor. 16. toplantısını 2 Ekim 2016'da gerçekleştiren KNK, bildirisinde  Suriye'de federal yapı için önemli adımlar atıldığını belirtip, "Türk ve İran  hükümetlerine karşı bağımsızlık için çalışma" çağrısı yapmıştı.

KNK'nın başında Nilüfer Koç, Rebuvar Reşid ve Adem Uzun isimli  militanlar bulunuyor.

Destekçi ülkeler ve siyasi partiler

Avrupa'da bir kısmı hükümet ortağı, bir kısmı da muhalefette yer alan  sol partiler, PKK'ya verilen desteğin yoğunlaştığı adresler durumunda. Söz konusu  partiler şunlar:

"Almanya'da Sol ve Yeşiller Partileri, İsveç'te Sol Parti,  Avusturya'da Yeşiller Partisi, Fransa'da Komunist Parti, Norveç'te Kızıl Parti,  İngiltere'de İşçi Partisi, Belçika'da İşçi ve Yeşiller Partileri, İspanya'da  Podemos Partisi, Rusya'da Adil Rusya Partisi, Yunanistan'da Syriza ve Anel  Partileri, İtalya'da Sol Ekoloji ve Özgürlük Partisi."

PKK'nın Avrupa'daki eylemleri

PKK, son dönemde ifade vermeye gitmeyen HDP’li milletvekillerinin bu  ay başında tutuklanmasını bahane ederek Avrupa’da terör estirmeye başladı. Bazı  Türkiye temsilcilikleri, Türk dernek ve kuruluşları ile vatandaşları şiddet eylemlerine maruz kaldı. Avrupa'daki PKK kuruluşları halen, PKK elebaşı Abdullah  Öcalan'ın serbest bırakılması, örgütün AB terör listesinden çıkarılması, PYD'ye  siyasi, askeri ve lojistik yardım temini, örgüt televizyon kanallarının  yayınlarının kesilmemesi, HDP'li milletvekillerine yönelik adli uygulamalar ve  terörle mücadele operasyonlarına yönelik kara propaganda üzerine gündem  oluşturmaya çalışıyor. 

Suriye uzantısı Avrupa'da da yapılandı

PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin Avrupa faaliyetlerini Abdülselam  Mustafa, Zuhat Kobani kod isimli Hasan Muhammed Ali ve Sinem Muhammed yürütüyor.

PYD bu militanlar vasıtasıyla, geçen sene "Rojava Temsilciliği" adıyla  Avrupa'da bir dizitemsilcilik açtı. Stockholm, Paris, Berlin, Lahey ve Prag gibi  Avrupa başkentlerinde temsilcilik açan PYD, Washington ve Kopenhag için  çalışmalarına devam ediyor.

Basın etkinliklerinden kamplara

Örgüt, Avrupa'da eleman temini için büyük ölçüde "basın" organlarından  faydalanıyor. Bu işin başında görünen Fahri Ferda Çetin, propaganda için festival  ve gösteri gibi etkinlikleri duyuruyor. Etkinliklere katılanlar ve PKK derneklerine üye gençler, aktif örgüt üyesi haline getirilmeye çalışılıyor.

Bu aşamadan sonra, Hollanda, Fransa, İsviçre, Avusturya ve İtalya gibi  ülkelerde barışçıl görünen kamplarda ideolojik eğitimden geçirilen gençler,  Irak'ın kuzeyindeki kamplara silahlı eğitime gönderiliyor.

Finans ayağı

AA'nın Türk güvenlik kaynaklarından aldığı bilgilere göre, PKK,  Avrupa'daki finans faaliyetlerini başta Almanya olmak üzere, Fransa, İsviçre,  Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç, Danimarka'da yürütüyor.

Terör örgütüne maddi kaynak toplanmasında önde gelen kuruluş, bu  ülkelerde bürosu bulunan sözde "Kürt Kızılayı" (HSK).

PKK'nın Avrupa çapındaki teşkilatları, yılda yaklaşık 30 milyon avroyu  "bağış" adı altında topluyor. Diğer taraftan "bağış" yapmayan kişilerin tehdit ve  darp edildiği, işletmelerin ise itibarsızlaştırıldığı biliniyor.

Ancak yasadışı faaliyetlerden elde edilen gelirle PKK'nın topladığı  rakam, 30 milyon avronun çok daha üstüne ulaşıyor.

Toplanan meblağın bir kısmı Avrupa'daki dernek ve basın organlarına,  bir kısmı Kandil'e, bir kısmı da örgüte lojistik ve askeri malzeme teminine  aktarılıyor.

İlgili Haberler
İsviçre terör kurbanlarını görmek istemediBarzani: "Kürdistan'ı kuruyoruz"
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş