"Avusturya'nın iddiaları da araştırılsın"

"Avusturya'nın iddiaları da araştırılsın"
Avusturya hükümetinin, ülkede faaliyet gösteren 7 caminin kapatılacağını açıklamasına tepki gösteren eski Adalet Bakanı Türk, "Karar, vicdan ve din özgürlüğüne aykırıdır" dedi.

Fatih ERBOZ/Ankara

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un siyasal İslam'la mücadele kapsamında ülkede faaliyet gösteren 7 caminin kapatılacağını ve yurt dışından finanse edilen 60 kadar imamın sınır dışı edileceğini açıklamasına tepkiler sürüyor.

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, "Avusturya'nın da taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesi ve Avusturya Yurttaş Hakları Temel Kanunu'nun 14'üncü maddesi ile güvence altına alınan vicdan ve din özgürlüğüne aykırı kararlardır" dedi. Türk, şunları kaydetti:

"Gerçi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesi, 2'nci fıkrasında din veya inancını açıklama özgürlüğünün kamu güvenliği, kamu düzeni, genel sağlık, ahlâk veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için demokratik bir toplumda zorunlu olan ve yasa ile öngörülen önlemlerle sınırlanabileceğini öngörmektedir. Ancak Avusturya'da cami kapatma ve imamların sınır dışı edilmesi gibi radikal kararlar alınmadan önce bağımsız yargı tarafından bu yönde bir soruşturma yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir. Verilen kararların, siyasî nitelikte hükümet tasarrufu olduğu anlaşılmaktadır."

Avusturya'nın kararının yanlış olduğunu ancak söz konusu iddiaların araştırılması gerektiğini ifade eden Hikmet Sami Türk, "Konu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için açılan camiler ve oralarda çalışmak üzere din görevlileri olarak gönderilen personel ve finansman desteği sağlayan Türkiye yönünden büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

Türk, bu konuda bakanlar ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından tepki niteliğinde demeçler verilirken, Avusturya'nın cami kapatma ve imamları sınır dışı etme kararları için gerekçe olarak gösterdiği siyasal faaliyet iddialarının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından araştırılmasında ve gereken önlemlerin alınmasında yarar olduğunu dile getirdi. Eski Bakan, "Çünkü camilere siyasetin girmemesi ve din görevlilerinin her türlü siyasî faaliyetin dışında kalması, titizlikle uygulanması gereken ilkelerdir. Bu ilkeler, yalnız yurt içinde değil, yurt dışında da geçerlidir" dedi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş