Ayamama Deresinden önemli ikaz

A+A-
Ahmet GÜRSOY

Gördünüz değil mi Ayamama Deresinin verdiği dersi. Herkes tam olarak ne anladı bilemiyorum ama Ayamama Deresi 15 yıl süren Erdoğan zihniyetini ağır bir bedel karşılığında yerle bir etti.
Ölenlere rahmet dileyip, kalanlara geçmiş olsun dedikten sonra “takdir-i İlahinin” kimi hedef seçtiğini doğru anlamaya çalışalım derim.
İktidar gücünün tükendiği, ilahi kudretin tüm açıklığı ile iktidarın açıklarını ortaya serdiği sel felaketi, aynı zamanda bir itiraflar sürecini de başlattı.
Ne diyor Başbakan?
“Halk suçlu.”
Yalan mı?
Eğer bu halk tam 15 yıldır kendisi dâhil AKP zihniyetini İstanbul’da iktidara getirmeseydi, Tayyip Erdoğan yerine bir başkasını seçmiş olsaydı, Ayamama Deresinin olduğu yer 1980 öncesinde olduğu gibi imara açılmayacaktı.
Yanlış mı?
İmara açılmadığı için ev yapılmayacak, iş yeri açılmayacak, belediye ruhsat vermeyecek, TIR parkı kurulmayacak, velhasıl bunca zarar ziyan olmayacaktı.
Doğru mu?
Peki.
Bu “doğru” aynı zamanda bir taraftan dindar geçinip öte yandan dini kullanarak siyaset yaptıktan sonra, kötü yönetenlerin örtbas ettiklerini açığa çıkarma değil
de nedir?
İşte asıl takdir-i İlahi bu.
İtiraf.
Hak teala, adaletsiz yönetenleri, işi ehline uygun yapmayanları, rantçıları, doğal kanunları hiçe sayanları işte böyle zora sokuyor.
“Ozon tabakası delindi” demek zorunda kalanlar, haksızlıklarına gerekçe bulamaz oluyorlar.
Kendilerini kusurlu bulmayanların, suçu hep başkasında arayanların, kendilerine toz kondurmayanların, gülünç duruma düştükleri an da burası.
İlave edelim.
7 yıldır ülkede işsizliği artıranların, millet malını yabancılara acımasızca AB böyle istiyor diye satanların, lüks debdebe, israf içinde devlet malını çifter uçaklar, arabalar ile kullananların kaçacak delik bulamayıp, tükendikleri yer de burası.
Ayamama Deresi maddi zarar verdi.
Can aldı.
İnsanları üzdü.
Tamam.
Ama akıl sahiplerine ders de verdi.
Takdiri İlahi, “benim indirdiğim dinden beslenerek siyaset üretenlerin gerçek yüzü budur” dedi.
Akıl sahipleri için bu ders yeter de
artar bile.
Burada asıl soru şu: Ayamama Deresini imara açarak bunca malın, canın, milli servetin heba olmasına yol açan yöneticilerden hukuk adına kim hesap soracak?
Evet, kim sorgulayacak?
Belli ki hiç kimse.
Herkesin yaptığı yanına kâr kalacak.
Dünkü Yeniçağ’ın manşetine konu
olan Hz.Ömer’i esas alan soruyu burada
da soralım.
Eğer Hz. Ömer döneminde bir emir, Ayamama Deresi gibi dere yatağını imara açsa, getirim(rant) alanı yaratarak buradan zenginlik peydahlasa ve ileride sel felaketi gelerek, ora halkının can ve malına büyük zararlar verse idi Ömer iktidarı ne yapardı?
Buyurun cevap hakkı sizin...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları