Ayazağa Denktaş’la coştu...

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Her geçen gün, devletimiz KKTC’nin kurucusu 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın yokluğu yüreğimizi daha da acıtmaktadır. Emanet ettiği davamıza sahip çıkmak, mücadeleye devam edebilmek için acımızı içimize atarak, paramparça yüreğimize taş basmaktan, kutsal davamız ve emanet ettiği devletimiz KKTC’nin ilelebet varlığını sürdürmesi için çalışmaktan başka çaremiz, yolumuz yoktur.
Geçtiğimiz hafta sonu liderimiz Cumhurbaşkanı Denktaş’ın anıldığı ve isminin ebedileştirildiği Şişli Belediyesi tarafından inşa edilecek  “Rauf Denktaş Kültür Merkezi” nin temel atma törenine katıldım. Büyük vefa örneği gösteren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve çalışma arkadaşlarını kutlamak istiyorum. Cumhurbaşkanı Denktaş’ı sonsuza dek yaşatmak adına bu tür ve benzeri tesislerin sayısı çoğaltılmalıdır. Anavatan Türkiye’deki tüm yetkili makamların bu yönde adım atacaklarından eminim; Denktaş adını taşıyan kültür merkezleri, kütüphaneler, araştırma merkezleri, spor salonları gibi tesisler çığ gibi artacaktır. Anadolu insanı muhakkak Denktaş’a ve emanetine sahip çıkacaktır. Bundan adım gibi eminim. Cumhurbaşkanı Denktaş’la katıldığım birçok etkinlikte Anadolu insanının ona olan sevgisini, saygısını ve bağlılığını çok yakından görme fırsatım oldu. Büyük Türk Milletinin Denktaş’la nasıl coştuğunu defalarca gururla izledim. Dolayısıyla Denktaş’ın yaktığı meşale Anadolu’nun her köşesinde tütmeye devam edecektir. Bu vesile ile Anadolu’daki kardeşlerimize bir kez daha şükranlarımızı iletmek istiyorum. Kıbrıs Türkü’nün varlığı Anadolu’daki kardeşlerimizin desteğine her zaman muhtaçtır ve Denktaş kendisinden önceki liderimiz Dr.Fazıl Küçük gibi bu gerçeği görmüştür. Varoluş mücadelemizin liderlerinin Anavatan Türkiye’de hak ettikleri şekilde anılmaları, onurlandılmaları Kıbrıs Milli Davamızın da gerekli desteği görmesini sağlayacaktır.
Ayazağa’da Rauf Denktaş Kültür Merkezi temel atma törenine katılan insanların coşkusu görülmeye değerdi. Bu Büyük Millet, bir kez daha, Denktaş’ın şahsında Kıbrıs Türküne sahip çıktığını, çıkacağını göstermiştir. Allah hepsinden razı olsun. Törene katılan KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu  “Kurucu Cumhurbaşkanımız Denktaş, bizlere Anavatan Türkiye’nin önemini anlatan, Anavatan Türkiye’nin sevgisinin hep canlı tutulması gerektiğinin altını sürekli olarak çizen bir liderdi. O sadece bizler için değil, sanırım tüm Türk dünyası için değerli bir mirastı” diye başladığı konuşmasında Denktaş’ın en büyük eserinin KKTC, en büyük aşkının da özgürlük ve egemenlik olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Eroğlu temeli atılan bu eserle birlikte sarsılmaz Anavatan Türkiye - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilişkilerine yeni ve güzel bir halka daha eklenmiş olacağını belirterek konuşmasını
 “Biz Sayın Denktaş’ı unutturmayacağız ve unutmayacağız. Eminin ki Anavatan Türkiye ve Türk Dünyası da unutmayacaktır. Denktaş fikirleri, mücadelesi ve Kurucu Cumhurbaşkanı olduğu KKTC, sevdalısı olduğu Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte sonsuza kadar yaşayacaktır” diye bitirdi. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de konuşmasında, temel atma töreninin, Şişli Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti için çok önemli olduğuna dikkat çekerek, ulusların büyüklüğünün tarihteki kültürel değerleriyle ölçüldüğüne işaret ederek, Türk halkının bu bakımdan dünya tarihinde çok büyük izler bıraktığını söyledi.  “Rauf Denktaş Kültür Merkezi” nin Şişli, İstanbul ve ülke kültürüne çok büyük hizmetler vereceğine inanç belirten Sarıgül, merkezin geleceğe ve ulusal kültüre de katıklar yapacağına inanç belirtti. Denktaş’ın isminin bir ömür boyunca merkezle yaşatılacağına işaret eden Sarıgül, Denktaş’ın ömrünün her anını halkı için yaşayan önemli bir lider, diplomat, müzakereci olduğunu anlattı. Serdar Denktaş da konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının olduğu gibi, Türk halkının da Denktaş’ı baba, Denktaş’ın da Türk halkını evlatları gibi kabul ettiğini söyledi. Babası Rauf Denktaş’ın her anının, her gününün mücadeleyle geçtiğini, onun fiilen tarihi kurup yazdığını belirten Serdar Denktaş konuşmasını  “Bize bıraktığı vasiyet; yılmamak, bıkmamak, her zorluğa karşı mücadele etmek. Bu mücadeleyi dünya ’Denktaş haklıydı’ diyene kadar sürdüreceğiz”  diye bitirdi.
Yetkili tüm mercileri, sorumluluk sahibi her vatandaşımızı, Kıbrıs mücadelemizin liderlerinin isimlerinin verileceği tesisleri ülkemize kazandırmaları çağrısını yapmak istiyorum. Bu tesisler Kıbrıs Türkü ve Anadolu’yu birbirine daha da bağlayacak ve milli davamızın kazanılmasını kesinleştirecektir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları