Aykut Erdoğdu: “Sayıştay görevini tam olarak yapmıyor”

Aykut Erdoğdu: “Sayıştay görevini tam olarak yapmıyor”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Sayıştay’ın görevini tam olarak yapmadığını belirterek, kamu kaynaklarının açık bir şekilde yağmalandığı bir dönemde ilgili tespitlerin ötesini geçmeyen bu tavrın görev ihmali olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Sayıştay’ın 2018 yılı raporlarındaki tüm bulgularla ilgili soruşturma açılmasını sağlamak ve usulsüzlük yapanların cezalandırılması yolunu açmakla mükellef olduğunu bildirdi.

Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, Sayıştayın, kamu kurumları 2018 yılı denetimlerine ilişkin raporlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

6085 sayılı Sayıştay Kanunu'nun "Suç teşkil eden fiiller" başlıklı 78'inci maddesinin, "suç teşkil eden bir fiile rastlandığı takdirde gereği yerine getirilmek üzere, dosyanın Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesi için Sayıştay Başsavcılığına verilmesi gerektiği" hükmünü içerdiğini hatırlatan Erdoğdu, raporlar incelendiğinde, hemen hemen her kurumda mevzuatı açıkça ihlal durumunun tespit edildiğini öne sürdü.

Bazı yerlerde bu ihlallerin inanılmaz boyutlara vardığının belirtildiğini savunan Aykut Erdoğdu, Sayıştay’ın "kamu kaynaklarının amaç dışı kullanılarak açıkça yağmalandığı bu süreçle ilgili tespitlerin ötesine geçmeyen tavrının görevi ihmal" olduğunu iddia etti.

Denetim raporlarında aynı zamanda Anayasa'yı ve Sayıştay Kanunu'nu ihlal edecek şekilde bilgi gizleme girişimlerinin bulunduğunun da belirtildiğini vurgulayan Aykut Erdoğdu, açık mevzuat hükümlerine rağmen, birçok kamu kurumunun Sayıştaya istenilen bilgi ve belgeleri vermedikleri veya Sayıştayın bu bilgileri yayımlamaları gerektiğini belirtmesine rağmen, yayımlamadıklarının görüldüğünü kaydetti.

Erdoğdu, "Sayıştay tüm bulgularla ilgili soruşturma açılmasını sağlamak ve usulsüzlük yapanların cezalandırılması yolunu açmakla mükelleftir. Sayıştayı görevini tam olarak yapmaya çağırıyoruz." ifadesini kullandı.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.