Aytun Çıray: Terörist başının mektubunu kimler okutturdu?”

Aytun Çıray: Terörist başının mektubunu kimler okutturdu?”
İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, 23 Haziran’da İstanbul’da yapılan tekrar seçimi öncesinde terörist başı Öcalan ile görüşen Ali Kemal Özcan’ın ziyaretine kimlerin izin verdiğini sorarak, Öcalan’ın skandal mektubunun okunması için hangi devlet görevlilerinin baskı yaptığının açıklanmasını istedi.

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 23 Haziran’da İstanbul’da büyükşehir belediye başkanlığı için YSK’nın kararı ile yapılan tekrar seçimi öncesinde İmralı’da terörist başı Öcalan ile görüşen ve bir mektup açıklayan Ali Kemal Özcan’ın Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamaları Meclis gündemine taşıdı. Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde söz konusu ziyaret sonrası Öcalan’ın mektubunun okunması için hangi devlet görevlilerinin baskı yaptığını sordu.

Çıray, önergesinde, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Yerel Genel Seçimlerde aralarında İstanbul’un da bulunduğu büyük metropollerde büyükşehir belediye başkanlığının milletin oylarıyla el değiştirdiğini hatırlatan Çıray, İstanbul seçmeninin oylarıyla gerçekleşen bu değişikliğin adeta hiçe sayıldığını, üzerine dolaylı-dolaysız bir dizi baskı uygulanan Yüksek Seçim Kurulu’nun 23 Haziran 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını almak zorunda bırakıldığını belirtti.

Bu süreçte terörle mücadelede AKP iktidarlarının başından beri yapılan stratejik yanlışların en vahimlerinden birini yaptığını söyleyen Çıray, “Tunceli Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’a, bölücü terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ı İmralı’da ziyaret izni verilmiş ve Öcalan’ın bir mektubunu kamuoyuna ulaştırılmasına aracılık etmesi istenmiştir. Bugün anlaşılıyor ki, Teröristbaşı’nın söz konusu mektubunun yerel genel seçimlerde belli bir partiye oy kullanan vatandaşlarımız üzerinde güya etkili olacağı düşünülmüş ve tekrarlanan oylamada AKP’li adaya oy vermesi hedeflenmiştir” açıklamasında bulundu.

"KÜRTLERE PKK’LI MUAMELESİNE MİLLET CEVABINI VERDİ"

Çıray, her açıdan yanlış olan bu vahim teşebbüsün başta Kürt seçmenler olmak üzere bütün İstanbulluların hakkaniyet, adalet duyguları ve basiretleri sayesinde ters teptiğini belirterek “Kürtlere PKK’lı muamelesi yapanlara sandıkta gereken cevabı milletimiz vermiştir” dedi.

İktidarın ve ilgili kurumların en yüksek sorumlularının izniyle bu operasyonun merkezinde yer alan Kemal Özcan’ın, ziyaretinin üzerinden yedi ay geçtikten sonra 26.01.2020 tarihinde Independent Türkçe haber sitesine; İmralı’da bölücü terör örgütünün başına devlet izniyle yaptığını özellikle vurguladığı ziyaret hususunda çok kritik açıklamalarda bulunduğunu belirten Çıray, sorularını şöyle sıraladı:

Ali Kemal Özcan’ın İmralı’da bölücü örgüt başını ziyaret etmesine kim, hangi gerekçelerle izin verdi? Söz konusu izin belgesini kim imzaladı?

Ali Kemal Özcan’ı İmralı’ya ziyaretinin bütün aşamalarında refakat eden görevliler kimlerdir? Bu görevliler hangi kamu kurumunda çalışıyorlar?

Devlet görevlilerinin seçim sonuçlarını devlet gücüyle değiştirmeye çalışmaları Anayasal bir suç olduğuna göre; bu görevliler Anayasa’yı ihlâl etmeleri için kimden talimat aldılar?

Ali Kemal Özcan’ın İmralı ziyaretinden dönüşünde bölücü örgüt başının kendisine verdiği mektubu basına açıklaması için baskı yapan devlet görevlileri kimlerdir?

Her bakımdan çok sakıncalı olan bu teşebbüs en çok Teröristbaşı’nın adeta meşrulaştırılmasına yaradığına göre bu konuda başlatılan herhangi bir soruşturma var mıdır?

Muhalefeti böleceğim diye milliyetçiliği ve güvenlik endişelerini suistimal edip kötüye kullanarak yeni etnik problemlerin ortaya çıkmasına ve derinleşmesine izin verecek misiniz?

  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş