Aytun Çıray: “Yerli ve milli kabzımallığa başladılar”

Aytun Çıray: “Yerli ve milli kabzımallığa başladılar”
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, İzmir adaylarının tanıtıldığı toplantıda hükümetin politikalarını eleştirerek 21. yüzyılda yerli ve milli otomobilden yerli ve milli kabzımallığa başladılar” dedi.

İYİ Parti İzmir Aday Tanıtım Toplantısı, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekilleri Aytun Çıray ve Müsavat Dervişoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti.

İYİ Parti ve CHP’nin işbirliğinin neticesi olarak İzmir’de, CHP’nin aday çıkarmayıp İYİ Parti’nin adayını destekleyeceği Kiraz ve Tire'de, her iki partinin kendi adayıyla sandığa gideceği Karşıyaka, Selçuk ve Urla'da toplam 5 ilçede aday çıkaran İYİ Parti, belediye başkanlığı ve belediye meclis üye adaylarını tanıttı.

Parti, Kiraz’da Mehmet Emin Avşar, Tire’de Salih Atakan Durukan, Karşıyaka’da Mehmet Yıldırım, Urla’da Hasan Hüseyin Akgül, Selçuk’ta Levent Görür’ü aday gösterdi.

KIRKPINAR’DAN BİRLİK MESAJI

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar; "CHP - İYİ Parti iş birliği ile İzmir'e büyükşehir belediye başkan adayı İYİ Parti olarak çıkarmadık. Demokrasimize ve seçim tarihimize bir ilk olması nedeniyle 3 ilçede CHP ile bilrikte yarışa giriyoruz. Selçuk, Urla ve Karşıyaka'da CHP ile yarışacağız. Kiraz ve Tiremizde de CHP desteği ile seçime giriyoruz. 31 Mart pazar günkü seçime az bir süre kaldı. Halkımız 31 Mart'a giderken elinde bir liste ile gidiyor. Bu liste ile insanının içinde bulunduğu 16,17 yıllık AK Parti iktdarının bugüne kadar kendi yönetim biçimi ile meydana gelen sorunlarla ilgili bir liste ile seçime gidiyor. Bu listede; Sağlık var, eğitim var, adalet var, demokrasi var. Liste uzun. Bu listedeki sorunların çözümü açısından 31 Mart'taki seçimlerde başta İzmirimiz olmak üzere AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakını bir kulak çekme ikazında bulunacaktır” diye konuştu.
Kırkpınar; "Milletimizin elinde bir sorun listesi var. 31 Mart'ı bir çözüm günü olarak görüyor milletimiz. Geldikleri günde söyledikleri işi bırakacakları gün ile aradan geçen 16-17 yıl bu ülkenin kaybıdır. Biz işbirliğine girdiğimizde, 30 ilçeyi ittifak alırsa, büyükşehiri de aldığımızda, Ankara ve İstanbul dışında biz konuşulacağız. İnanarak basarsanız suya, yürür gidersiniz. Burada mucize olan yürümek değil inanmaktır. Biz inandık ve diyoruz ki başaracağız başaracağız başaracağız." dedi

"ÇADIR HÜKÜMETİ"

Kırkpınar ardından konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, “Türk demokrasisi öğrenerek yürümeye devam ediyor. Siyasetin bir seviyesi var. O siyasetin seviyesinde bir şey söylenirse onlara cevap verebiliriz. O nedenle o seviyesi düşük beyanlara cevap vermemeyi tercih ediyoruz. Söyleyecek şeyleri bitince bir şeye sarılmaları gerekiyordu. Fabrikalar, barajlar kurduk diyemiyorlar. Köprü ile övünüyorlar. Türkiye'de köprü ile övünemezsiniz, onu aşmanız lazım. Söyleyecek sözleri olmayınca Türkiye'nin Amerikan ambargosuna bağlı kaldığı o kuyrukları geri getirdiler. Bu hükümete çadır hükümeti demek lazım. Çiftçimiz halciyi, hırsız ilan ettiler ve domates biber patlıcan çadırı kurdular. 21. yy’da yerli ve milli otomobilden yerli ve milli kabzımallığa başladılar” ifadelerini kullandı. Çıray Dokuz Eylül Üniversitesi'nde tanzim satış manavı kurulmasını da eleştirerek, "Eski vekili üniversiteye rektör yaparsanız ne emrederseniz onu yapar." dedi.

 BEKA SORUNUMUZ YOK

Türkiye’de beka sorunu olmadığını belirterek AK Parti ve MHP’ye gönderme yapan Çıray, “Söyleyecek lafları olmayınca beka diye bir şey ortaya attılar. Ben ve 320 arkadaşımın imzası ile beka konusunun araştırılması için önerge verdik. Olur ya bildikleri br şey vardır, açık toplantıda konuşamazlar kapalı bir toplantıda konuşalım anlatsınlar. Kapalı toplantıda konuşulanları 10 yıl anlatamıyoruz. Bizim önergemizi reddettiler. Türk tarihine baktığımızda beka sorunlarımız oldu. Bu da Osmanlının yıkılışı idi. Sonunda da yeni bir devlet kuruldu. Türkiye'de hep tehdit vardır. Bu topraklarda yaşamanın bir bedeli vardır. Hangi hükümet geldiyse bununla mücadele etmiştir. Tehditlerle mücadele etmeye devam edeceğiz. Beka sorunu yoktur Türkiye'nin. MHP ve AK Parti'de bunu mecliste verdikleri oylarla teyit etmişlerdir” diye konuştu.

Çıray, konuşmasına şöyle devam etti: "Hani başkanlık sistemi geldiğinde beka sorunu kalamayacaktı, ekonomik sorunumuz kalmayacaktı uçacaktı? Türkiye özgürlüğü konuşmayı ve konuşan Türkiye'yi aramaya devam edecektir. Millet İttifakı'nı demokrasi adına kutsal ittifak olarak görüyorum. Bir demokrasi ortak mücadelesi vardır. Bu mücadeleyi ilerde çocuklarımıza anlatırken gurur duyacağız. İyi ki Millet İttifakı var."

"BAMBAŞKA BİR TÜRKİYE’YE UYANACAĞIZ"

Çıray'ın ardından konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu; "31 Mart akşamı sandık açıldığında Allah'ın izni ile bambaşka bir Türkiye'ye uyanacağız. Çıktığımız yolculuğun ve takip ettiğimiz doğru stratejilerin olumlu sonuçlar taşıyacağı kanaatindeyim. Toplumsal barışı zedeleyecek siyasi adımları atmaktan geri durmuyorlar. Bizi bu yola çıkarken ne ile karşılaşacağımızı önceden getirmiş ve tedbir almamız hususunda da özel görüşmelerimizde, siyasi ehliyeti tartışılmayan insanlarla bir sonuca vardık. Muhatap alınmaması lazım bunların. Çünkü bir iftira ile karşı karşıya ise o iftiraya karşı kendinizi savunamazsını." dedi.

İlgili Haberler
Abdurrahman Dilipak: “Halifelik yetkisi Erdoğan’da
  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş