Aytun Çıray'dan Bahçeli'ye çok sert tepki

Aytun Çıray'dan Bahçeli'ye çok sert tepki
Bahçeli’nin Başkanlık sistemi hakkındaki çıkışıyla ilgili tartışmalar devam ederken, bir tepki de CHP İzmir Milletvekili Çıray’dan geldi. Çıray, “Bahçeli, Tayyip Bey için Allah’ın lütfu” benzetmesinde bulundu.

Başkanlık rejimi hakkında çıkan tartışmalarla ilgili Uğur Dündar'a konuşan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bahçeli'nin, Türkeş'in eseri olan MHP'yi vasatın altına indirdiğine değinen Çıray "Devlet Bey Tayyip Bey için Allah'ın lütfu!.. Hatırlayalım lütfen; DSP-MHP-ANAP koalisyonunun acı reçeteli ekonomik dönüşüm programı ilk meyvelerini vermek üzereyken, Sayın Bahçeli erken seçim istemişti. Sonra ne oldu? 2002 seçimlerinin yolunu açan Bahçeli'nin MHP'si baraj altında kaldı!.. AKP yüzde 34'lük bir oy oranıyla Meclis'in neredeyse üçte iki çoğunluğunu oluşturdu. Peki ya her iki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile 7 Haziran seçimleri sonrası tutumları!.. Eğer 7 Haziran'da oluşan tabloda muhalefet Meclis Başkanı'nı seçebilseydi ülkenin kaderi değişmez miydi? Tabii ki değişirdi. Türk siyasetinde çok önemli roller oynayabilecek, merhum Türkeş'in ve ülkücülerin eseri olan MHP'yi vasatın döngüsüne sokmak tek kelimeyle günahtır…" dedi.

BAHÇELİ ÜLKEDEKİ İÇ HUZURU DİNAMİTLEDİ

Çıray, Devlet Bahçeli'nin Başkanlık sisteminin önünü açtığının altını çizerek, “muhalefet partilerinin birbirleriyle tartışma yapmalarının doğru olmadığını bilecek kadar siyaset deneyimi olan biriyim. Sayın Bahçeli bu çıkışıyla Türkiye'de iç huzur ihtimalini adeta dinamitledi. Çünkü Sayın Erdoğan'ın 14 yıllık ideali olan Türkiye'de otoriter tek adam rejiminin önünü açtığı gibi ayrıca pekiştirdi. Bahçeli adeta AKP'nin 14 yılda yarattığı muazzam tahribatı görmezden gelelim diyor. Bu olmaz. Artık bir devletin varlığından söz edebilir miyiz bilemem? Kuvvetler ayrılığı fiili olarak bitmiş. Mutlak tek adam devleti ve partisi anayasayı yok sayarak bugünlere gelinmiş. Şimdi Bahçeli çıkıyor, madem ‘de facto' durum bu; AKP kendi yeni anayasasını getirsin. Referandum için yeterli sayıyı bulursa millete sunalım, kararı millet versin diyor. İşlenen bütün anayasa suçlarını temize çekelim, üstüne anayasal şal atalım diyor. Savaşan, bölünen Türkiye'nin sanki elzem, en hayati problemi buymuş gibi yapıyor. Bir referandum için adil propaganda, özgür tercih koşulları ve güven ortamı varmış gibi konuşuyor. 2010 referandumunda kendisine ve MHP'ye yapılan operasyon girişimlerini unutmuş olamaz. Ancak Bahçeli'nin bu çıkışıyla Türkiye'ye ve Türk milletine yaptığı kötülük bu kadarla sınırlı değil.” şeklinde konuştu.

  • Yorumlar 18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş