Azerbaijan Airlines (Azal)'dan iade skandalı

Dünyayı sarsan pandemi dolayısıyla birçok havayolu şirketi bilet alan vatandaşların mağduriyetini gidermek için alınan biletleri iade ederken Azerbaycan'ın havayolu şirketi Azerbaijan Airlines biletlerin iadesi konusunda bir skandala imza attı.

Azerbaijan Airlines (Azal)'dan iade skandalı

2020 yılının başından bu yana Çin başta olmak üzere birçok dünya ülkesinde olağanüstü koşulların yaşanmasına neden olan korona virüs salgını nedeniyle, turizm büyük sekteye uğradı.

Birçok otel erken rezervasyonları iptal etti, havayolu şirketleri de vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek adına alınan biletleri iade etti.

Öte yandan Azerbaycan'a ait havayolu şirketi Azerbaijan Airlines'in ise iade konusunda müşterilerine zorluk çıkardığı öğrenildi.

Biletlerinin iptalini ve ücretlerin iadesini isteyen birçok kişinin şirket ile temasa geçemediği, temasa geçse dahi oyalama taktiği ile iadelerin bir türlü gerçekleştirilemediği şikayetinde bulundu.

Firmanın, iade edilecek bilet tarihlerine ilişkin yaptığı düzenleme ise tepkilere neden oldu. Firmanın internet sitesinden yapılan açıklamada "AZAL ve Buta Airways uçuş biletleri, 10 Mart - 15 Haziran 2020 tarihleri ​​arasında, açık tarih biletleri (sabit dönüş tarihi olmayan biletler) hariç, planlanan kalkış tarihiyle birlikte ücretsiz rebooking veya değiş tokuşa tabidir." ifadelerine yer verilirken tarihlerdeki bir ayrıntı ise dikkat çekti.

Şöyle ki firmanın açıkladığı tarihlere bakıldığında pandemi dolayısıyla iptal edilen UEFA Avrupa 2020 maçlarının tarihlerinden hemen öncesinin seçildiği görülüyor. Hatırlanacağı üzere iptal kararı alınmadan önce turnuvanın 17 Haziran, 21 Haziran ve 4 Temmuz'da oynanması planlanan maçların Azerbaycan'da yapılacağı açıklanmıştı.

Söz konusu firmanın, bilet iade aralığına bilet satışının yoğun olduğu bu tarihleri dahil etmemesi dikkat çekti. Yaşanan skandala ilişkin ise firmadan herhangi bir açıklama gelmedi.

Euro 2020 maç programı ise şöyleydi:

13 Haziran Cumartesi - A Grubu: Galler - İsviçre (17:00)

17 Haziran Çarşamba - A Grubu: Türkiye - Galler (20:00)

21 Haziran Pazar - A Grubu: İsviçre - Türkiye (20:00)

4 Temmuz Cumartesi – Çeyrek Final: Kazanan 3 - Kazanan 1 (20:00)

Öne Çıkanlar