Bahçeli ancak "HAYIR"la kurtulur

Bahçeli ancak "HAYIR"la kurtulur

(…) Referandum süreci sanıyorum iktidar kanadında sadece Erdoğan eliyle yürütülecek. Saray sözcüleri Erdoğan'ın 40'a yakın miting yapacağını söylüyorlar. Başbakanın ve AKP yöneticilerinin aslında kampanya yapmasına bile gerek yok, zaten Erdoğan sahadayken Başbakan Yıldırım'ı kim ciddiye alır kim dinler?

 Benim merakım MHP'nin yapacağı kampanya.

 Bahçeli duyumlara göre açık hava mitingleri yerine kapalı salon toplantılarını tercih edecekmiş. Doğrudur, MHP tabanından yükselen tepkilere bakılırsa Bahçeli'nin miting yapmaya pek cesareti olmaz. Kapalı toplantılara ise kontrollü giriş sağlanabileceği için daha rahat eder.

Tabii eder de, karşısındaki MHP'lilere ne diyecek?

"Evet verin, Erdoğan'ı başkan yapalım" mı diyecek?

Şurası bir gerçek ki rejimin MHP oylarıyla değişmesi halinde bu partinin yaşama şansı yok. Çünkü başkanlık sistemi tek kişide bütün yetkileri topladığı için belki bir muhalefet partisi dışında başka bir partinin Meclis'e girebilmesi çok zorlaşacak. Devlet Bahçeli'nin bu gerçeği bilmemesi mümkün mü?

Buradan Bahçeli'ye bir "kurtuluş reçetesi" sunmak istiyorum. Referandum sürecinde artık "hayır" kampanyası yapamaz belki ama "MHP'ye gönül verenleri serbest bırakıyorum, vicdanınız neyi emrediyorsa onu yapın" diyebilir.

Sonuçta "hayır" kazanırsa işte o zaman Bahçeli "Halkımız doğru kararı verdi, biz de AKP'nin yıllarca şişirdiği milli irade arkamızda balonunu böylece patlatmış olduk, biz ön ayak olmasak AKP daha yıllarca başkanlık sistemini başımıza kakacaktı, artık bu bitti" diyerek kendini kahraman gibi bile sunabilir.

Bahçeli durup dururken Türkiye'nin başına böyle bir şey sardı. Belki son anda yanlıştan dönüp referandum sürecinde sessiz kalarak durumunu kurtarabilir. Böylece partisini de kurtarabilir.

Can Ataklı Korkusuz

***

Ahmet Takan Astana'da gizli kalmış bir olaya fena taktı

--------

Aylar önce size demedim mi bu Ahmet Takan ilginç bir yazar diye...

Abdullah Gül'ün eski danışmanı, dün Yeniçağ gazetesinde öyle bir şey yazdı ki, içimden "Vay canına Astana'da gerçekten bu sahne yaşandı mı" demek geldi...

Astana'da Suriye görüşmeleri devam ederken Rusların hazırladığı anayasa taslağı gündeme gelmiş.

Bizim heyet anında, "Ama bu demokratik değil. Esad'a çok büyük yetkiler veriyor" diye itiraz edince, Rus heyeti ne yapmış biliyor musunuz?

TBMM'nin kabul ettiği yeni Türk Anayasa değişikliğini masanın üzerine koyuvermiş... Bence kötü gol yemişiz... Aklımdan şu geçmedi değil. Biz mi eski Suriye Baas rejimine benzeyeceğiz...

Yoksa eski Suriye mi yeni Türkiye'ye ye?

Ertuğrul Özkök Hürriyet

***

"Evet" serbest, "hayır" suç mu!

------

Öyle garip bir durum ortaya çıktı ki adeta "Evet" demek herkes için serbest ama "Hayır" pankartı taşıyanların bile başı derde giriyor.

Örneğin "devleti temsil eden" kaymakamların veya valilerin referandum kampanyasına açıkça oyunu söyleyerek katılması devletin tarafsızlığına gölge düşürür ve suçtur.

Aynı şekilde "bilimi temsil eden" üniversite rektörlerinin "taraf olarak" kampanya yapmaları üniversite yönetmeliklerine göre suçtur.

Günlerdir tekrarladığımız ve en çok üzerinde durulması gereken konu bu referandumun "bir parti veya kişi seçimi" değil, her vatandaşın ve ülkenin gelecek onlarca yıl içindeki yaşam şartlarını belirleyecek olan bir anayasa, toplum sözleşmesi oylaması olduğudur.

Bu bağlamda siyasetçilerin de toplumu yönlendirici veya baskı unsuru taşıyan söylemlerinin de açık bir yanlış olduğunu belirtmek gerekir.

Güngör Mengi Vatan

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş