Bahçeli ile Yıldırım arasında koalisyon görüntüsü

Bahçeli ile Yıldırım arasında koalisyon görüntüsü
Partilerinin grup toplantılarında konuşan Bahçeli ve Yıldırımkoalisyon görüntüsü çizdi. MHP lideri iktidarın politikalarınadestek çıktı, Başbakan da anayasada ‘hassasiyet’ sözü verdi.

MHP TBMM Grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP’ye paralel görüşler ileri sürdü. Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Başkanlık sistemi gelirse Türkiye bölünür diyorlar. Asıl başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var” sözlerine ilişkin, “Türkiye’yi bölmeye kimsenin gücü yetmez. Türkiye bölünemez. Ama Sayın Başbakan sahip olduğu bilgiler ışığında değerlendiriyorsa onu da saygıyla karşılamak lazım” dedi.

GETİRİN EVET DİYELİM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın idam cezasının toplumsal talep olduğunu söylediğini belirten Devlet Bahçeli, şunları söyledi: “Duruşumuz aynıdır. Aynı olmayan, bizi dün eleştirenlerin bizim çizgimize gelmeleridir. Madem idam cezasına ihtiyaç var, milletimiz bunu istemektedir, o halde bahaneye gerek yoktur. AKP hazırsa, MHP dünden vardır. Sayın Başbakan’a diyorum ki: Gelin bu işi bitirelim, milletimize ve ülkemize düşmanlık yapanların hakkından gelelim. Terör, savaş ve çok yakın savaş suçlarına idam cezasını düzenleyen tasarı veya teklif TBMM gelmesi halinde, MHP, Türk milletinin beklentileri doğrultusunda gereğini yapacaktır.”

TEKLİFİ GÖRMELİYİZ

MHP lideri, AKP’nin anayasa hazırlık süreciyle ilgili çalışmalarında sona yaklaştığının anlaşıldığını ancak teklifi henüz bilmediklerini söyledi. Bahçeli, “Fiili durumun sonlandırılarak devlet ve toplum hayatını tesiri altına alan hukuksuzluğun bıçak gibi kesilmesini arzuluyoruz. Hazırlanan teklifi önce göreceğiz sonra değerlendireceğiz, daha sonra da bir karar ve kanaate varacağız. Bizi anlaşılmaz bulanlar, sözlerimizin şifrelerini çözmeye çalışanlar biraz daha sabrederlerse pek yakında muratlarına ereceklerdir. MHP olarak Türkiye’nin anayasal yörüngeye kavuşturulmasını, fiili açmaz ve çatlağın onarılmasını acil görüyoruz. Aksi halde hesapta olmadık sorunların ortaya çıkabileceğini, daha şiddetli kriz ve kaos dalgasının ülkemize çarpabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

FETÖ İLE MÜCADELE

Devlet Bahçeli, FETÖ ile mücadele konusunda ise şunları söyledi: “Sürekli artan mağduriyet ve şikayetler etraflıca incelemeden insanları açlığa ve çaresizliğe itmek İslami ve insani hiçbir değerle bağdaşmaz. FETÖ ile bağlantısı olanlar kaçtıkları yere kadar kovalanmalı ama eften püften neden suçlamalarla iktidar gücünü kötüye kullanmaktan da kesinlikle uzak durulmalıdır. Bir terör örgütüyle mücadelede hatırlı ve iktidara yakın olmak hiç kimseye avantaj sağlamamalı, korumaya almamalı. ByLock’u kullananların sıfat ve görevi ne olursa olsun üstüne gitmek siyasetin namus borcudur. Pensilvanya’daki terörist başının ABD’yi ikna ederek ülkemize getirilmesi hükümetin tarihi nitelikli görevidir.”

CUMHURİYET, CUMHURİYETE ZARAR VERDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhuriyet gazetesi operasyonu için de şunları söyledi: “Yayınlarıyla teröre destek veren dergi, gazete ve televizyonlar da tahammül ve sabrın bir sınırı olduğunu görmeli ve bilmelidir. Her alanda FETÖ ve PKK’nın ayıklanmasıyla ilgili faaliyetler devam ederken, medya ayağına dokunulması neden birilerini rahatsız etmektedir? Adında Cumhuriyet olup da Cumhuriyet değerlerine en çok zarar veren, Türkiye karşıtı oluşumları sevindirip umutlandıranların medya özgürlüğüne sığınmaları inandırıcı görülemeyecektir. ’Özgürlük’ demek millete küfretmek değildir. ’Özgürlük’ demek maneviyata sataşmak, mukadderata saldırmak hiç değildir. Şehitlerimize bir kez olsun Fatiha okumayıp milletimizin acılarını paylaşmayanların gündemdeki operasyonlardan hemen sonra mağduriyet kartını ileri sürmeleri bize göre gerçekçi ve geçerli bir durum değildir. Partimize yönelik yalan haberlerin merkezi olanlar, Türk milletinin safında durmayanlar, önce zihniyetlerini gözden geçirmeli, sonra da özeleştiri yapacak cesareti gösterebilmelidir. Terörizmle mücadelede herkese az ya da çok görevler düşmektedir. Ortak milli hedef ve ülkülerde buluşabilmek için önce milli düşünmek, yerli hareket edebilmek gerekmektedir. Bunu yapar ve başarırsak PKK’nın, FETÖ’nün ve diğer terör örgütlerinin kaynağı kuruyacak, saldırıları ise sonuçsuz kalacaktır.”

HER PARTİ ANAYASASINI YAZSIN, HALKA GİDELİM

Başbakan Binali Yıldırım, AKP TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı Ruhu’ndan ayrılmak için binbir bahanenin peşine takıldığını söyledi, “Bu konudaki millet, memleket, menfaatini ön plana alan ve bu yönde sorumlu davranış gösteren Sayın Bahçeli’ye teşekkür ediyorum” dedi. Anayasa değişikliğinin seçmene sözleri olduğunu söyleyen Yıldırım, partilere kendi teklifleriyle halka gidilmesini önerdi.

SİSTEM TARTIŞMALARI

“Bir anayasa değişikliği teklifimiz var, buyrun siz de teklifinizi getirin, vatandaşa gidelim, işin sahibine gidelim, vatandaş hangisini onaylarsa başımız, gözümüz üstünde yeri var. Bundan daha açık, daha demokratik bir teklif olabilir mi?” diyen Binali Yıldırım, “Çünkü, en azından 330’a erişmek ve üstüne çıkmak için, MHP’nin desteği önem arzetmektedir. MHP’nin hassasiyetini dikkate alarak - azami oranda bir hazırlık içerisinde çalışmalarımızı tamamladık. Sonrası Meclis’in bileceği iştir. Meclis eğer önümüzü açarsa, meydanlara, milletin önüne bu teklifi götürmeye imkan sağlarsa inşallah, ülkemizde anayasa ve sistem konusundaki bu anlamsız tartışmalara noktayı koymuş olacağız” diye konuştu. “Başkanlık gelirse Türkiye bölünür” tartışmaları üzerine, “Aksine başkanlık olmazsa bölünme riski var” demesinin eleştirildiğini kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu: “Türkiye’nin bulunduğu bölge itibariyle güçlü bir yönetime ihtiyacı var. Her zaman tek başına iktidar çıkaran bir sisteme ihtiyaç var, aksi halde bu topraklarda güçlü kalmak kolay değil. Başkanlık olursa birlik olur.” MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, partisinin grup toplantısında, idamla ilgili sözlerini anımsatarak, “İdam meselesi, bir anayasa meselesidir” diyen Yıldırım, şöyle devam etti: “15 Temmuz’da canı yanan millet, şehitlerimiz, gazilerimiz var. Bunların cezasız kalmamasını istiyor. Bu talebe, vatandaşın bu feryadına kulak tıkayacak değiliz. Ancak bunu da tek başımıza yapamayacağımızın bilinmesini isteriz. İdam meselesi konusunda Bahçeli’nin düşüncesine göre teklifimizi yapacağız.”

TERÖR SORUŞTURMASI

Başbakan Yıldırım, “Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarlarına yönelik soruşturma” için de şunları kaydetti: “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı hukuki bir işlem. İki boyutu var, bir tanesi gazeteyi çıkaran vakfın yöneticilerinin yanlış işlemlerinden dolayı başlatılan kurumsal bir takibat. Diğeri de terör örgütlerine üye olmadan teröre destek vermek suçlamasıyla başlatılan bir takibat.AP’den birisi, ‘bu gazete ile gözaltılar bizim kırmızı çizgimizdir.’ Kardeşim, senin çizgine mizgine biz bakmayız, kırmızı çizgiyi millet çizer. Bunu terör örgütünün reklamını Parlamentonuzda yaparken düşünseydiniz.”

AK SARAY'DA ERDOĞAN ZİRVESİ

Başbakan Binali Yıldırım, Meclis’teki grup toplantısının ardından programında olmamasına rağmen Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gitti. Gündemle ilgili konuları ele alan Erdoğan’la Başbakan Binali Yıldırım görüşmesinden sonra askeri gelişmeler dikkat çekti. Ankara’dan tanklar, tank kurtarıcılar ve Çankırı’dan tekerlekli araçlar ve iş makinaları, Şırnak Silopi’ye doğru intikale başladı.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş