Bahçeli'nin bir projesi var mı?

A+A-
Arslan BULUT

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD'yi doğrudan hedef alarak "Yıllarca terör örgütleriyle kapalı devre irtibat kuran, canilerin Kandil'de barınmasına ortam açan ABD'nin, Türkiye'yi kötülemesi ve itibarıyla oynaması ayıplı, hastalıklı bir tavırdır. ABD terörden bu kadar çekiniyor, vatandaşlarının canından endişe ediyorsa, o zaman PYD'yi, PKK'yı niçin ve hangi insanlık değeri adına silâhlandırmakta, üzerimize kışkırtmaktadır?" diye bir soru sordu.

"Erdoğan'ın, ABD'de, bu ülkeyi kast ve ima ederek; üst aklın Türkiye'de oyun oynadığını, Türkiye'yi bölmek, parçalamak, güçleri yeterse yutmak istediğini söylemesinin, hazin ve ibret verici bir görüş olduğunu" belirten Bahçeli, "Fakat aynı Erdoğan, Türkiye açısından geçmişte olduğu gibi bugün de ABD ile ilişkilerimizin vazgeçilmezliğine vurgu yapmaktadır. Madem üst akıl tehlike saçmaktadır; o halde bugüne kadar Türkiye'nin 14 yıldır ABD yörüngesinde fırıl fırıl dönmesi, eline avucuna bakması nasıl izah edilecektir? Bunda Erdoğan'ın hiç mi suçu, hiç mi vebali yoktur? Üst akıl tarafından kurgusu yapılan, senaryosu yazılan, Türkiye'yi kapsamına alan Büyük Ortadoğu Projesi'ne bizim köylü Mehmet Ağa mı eş başkan olmuştur?" ifadesini kullandı.

Bahçeli, terör ve Suriye'deki kriz ilgili de çok doğru değerlendirmeler yaptı.

***

Tespitler çok doğru ama sorular, atı alanın Üsküdar'ı geçmesinden sonra soruluyor.

2002'de AKP'nin iktidara gelmesinde, yine 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP zayıfladığı halde Bahçeli'nin daha seçim akşamı, seçmenin kendilerine muhalefet görevi verdiğini açıklayıp erken seçimden bahsetmesi sonucu 1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP'nin toparlanmasında, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesinde ve daha birçok konuda Bahçeli'nin verdiği destekler ne olacak peki? Bugün bile Tayyip Erdoğan, "Yeni Anayasa" konusunda "Azami müştereklere sahip AKP ile MHP'nin birlikte hareket edeceğini" söylüyor ve kendisine yeterli bir cevap verilmiyor!

Bu itibarla, 13 yıldır uygulanan Amerikan güdümlü politikalarda, AKP iktidarının devamını sağlayan Devlet Bahçeli'nin hiç mi suçu, hiç mi vebali yoktur? Bahçeli, Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanlığının Tayyip Erdoğan'a verildiğini yeni mi duydu?

***

AKP iktidarının sarsıntı geçirdiği günlerde, 12 Aralık 2011 günü Akşam gazetesine, "Türkiye'nin bu kadar iç ve dış sorunlar yoğunluğunun arttığı bir dönemde 326 ile tek başına iktidar olmuş bir partideki kargaşa, o partiden ziyade ülkeye büyük zarar verir. Çünkü böyle bir kaos, alternatif hükümetler kurulmasını bu aşamada mümkün kılmıyor. Suriye'yle gerginliğin, İran tehdidinin, Orta Doğu'da yeniden düzenlenmenin, bölücü terörle ilgili faaliyetlerin, operasyonların yoğun olduğu bir ortamda iktidar partisinin çatlamasıyla meydana gelecek bir siyasal kriz Türkiye'ye büyük zarar verir" diyen Devlet Bahçeli değil miydi? 

***

Joost Lagendijk, 3 Ağustos 2011'de Zaman gazetesinde yayınlanan "Hangi senaryo gerçekleşecek?" başlıklı yazısında, New York Üniversitesi'ndeki Küresel İlişkiler Merkezi'nin hazırladığı bir belgede 2020'de Türkiye için "üç farklı senaryo" ortaya konulduğunu açıklamıştı.

Birinci senaryo siyasal İslâmcılığın, ikinci senaryo MHP ve ordu destekli CHP'nin yani Kemalizmin güçleneceği varsayımlarına dayanıyordu. Birinci senaryo hâlâ uygulamada.. İkinci senaryo MHP destek vermediği için başarılamadı. Üçüncü senaryoya göre "2015'teki seçimlerden AKP'nin hâlâ en büyük parti olduğu, fakat net çoğunluğa sahip olmadığı dengeli bir Meclis çıkacak. Bunun sonucunda yaşanacak siyasi tıkanıklık da 2017'de AKP'nin bölünmesi ve erken seçimlerle aşılacak"tı...

Bahçeli'nin bu senaryolar ötesinde ve söylem dışında, MHP'yi iktidar alternatifi haline getirebilecek bir projesi var mıdır?

 

  • Yorumlar 25
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları