Bahçeli'nin MHP'den ihraç edilmesi istendi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu TV5''de gazeteciler, Mustafa Yılmaz ve Sedat Bozkurt''un sorularını yanıtlarken MHP lideri için, "Bahçeli''nin şöyle bir özelliği var. CHP''nin kendisini hedef almasını ve bir tartışma zemini yaratılmasını istiyor. Bu onun işine yarayacak anladığım kadarı ile ama biz onu ciddiye almıyoruz, istediği kadar eleştirsin, istediği kadar tartışma zemini yaratmaya çalışsın" dedi.

7 Eylül 2020''de Bahçeli ilk kez dedi ki;

-"Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri 2023''ün Haziran ayında, zamanında yapılacaktır. Seçimde Cumhur İttifakı''nın cumhurbaşkanı adayı bellidir. O muhterem isim de Cumhurbaşkanı''mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan''dır."

13 Ekim 2020''de Bahçeli dedi ki;

- "Bizim 2023''te Cumhurbaşkanı adayımız Recep Tayyip Erdoğan''dır."

18 Mart 2021''de 13. Olağan Büyük Kurultay açılışında Bahçeli dedi ki;

- "2023''te Cumhurbaşkanı adayımız bellidir, o muhterem isim Sayın Recep Tayyip Erdoğan''dır.

Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, AK Partili kardeşlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum."

Bahçeli 2023''te aday göstereceği Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Partili kardeşlerine neden teşekkür edip şükranlarını sundu ki?

Tersi olması gerekmez miydi?

Bugün ise Bahçeli diyor ki;

- "Cumhurbaşkanı''nın en az üç dönem seçilebilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına var gücümüzle çalışır, bunu da başarırız."

"Dün dündür, bugün bugündür" derdi ya merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, aynen öyle…

Erdoğan''a "Tek Adam Rejimi" hediye eden Devlet Bahçeli''nin ortaya koyduğu tablo şudur;

- MHP Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacak,

- İktidar olma gibi bir amaç taşımayacak,

- "Devlet''in başına Devlet geçecek" sloganını unutacak,

- Bahçeli Cumhurbaşkanı adayı asla olmayacak,

- Erdoğan''ı Cumhurbaşkanı adayı olarak ilelebet destekleyecek.

Bahçeli rakipsiz girdiği 18 Mart 2021 kurultayından genel başkan çıktı ama şimdi o koltuktan inmesi hatta MHP''den ihraç edilmesi isteniyor.

Eski MHP milletvekili Şevket Bülend Yahnici gönderdiği mesajda Bahçeli''nin ve parti üst yönetiminin disipline verilerek ihraç edilmesini şöyle ifade etti:

- "MHP tüzüğünün md.78/4-a ''ya göre Tayyip Beyi aday gösteren Bahçeli tüzüğü çiğnemektedir.

Disiplin Cezalarını Gerektiren Haller maddesi şöyledir:

Madde 4. Kesin Çıkarma Cezasını Gerektiren Haller:

a) Milletvekilliği ve mahalli idareler seçimlerinde diğer partilerin veya bağımsız adayların lehinde çalışmak ve propagandalarını yapmak, açık veya gizli olarak Parti ve adaylarının aleyhine çalışmak."

- Parti yönetiminin (MYK) görüşü de bu ise ki, öyle olduğu tartışmasız, çünkü aksi yönde itirazı olan yok hepsi tüzüğü ihlal ediyorlar.

Ben artık parti üyesi olmadığım için ihraçlarını talep edecek bir müracaatı yapamıyorum.

Ama parti ilkelerine ve tüzüğüne bağlı/saygılı kişiler bulunduğuna ve onların gereğini yaparak disipline sevk başvurusu yapacaklarına inanıyorum.

Kuvvetler ayrılığı, Hukukun üstünlüğü, Parlamenter Sistem, Adalet, Yargı bağımsızlığı, Ahlak ve dürüstlük, Parlamentoya dayalı millet iradesi, Yolsuzlukların hesabının sorulması gibi hususlar 50 yılı bulan siyasi geçmişin Parti programına taşıdığı önceliklerdir.

- Parti tüzüğünün, Temel Değer Ve İlkeler başlığı altındaki 3. Maddesinin "e" Bendi şöyle:

Milliyetçi Hareket Partisi, hukukun üstünlüğünü esas alan, çok partili, demokratik ve hür parlâmenter rejim içinde siyasi faaliyetlerin yürütülmesi gereğine, parlamenter demokrasilerde egemenliğin yegâne sahibinin millet olduğuna, siyasi iktidarların meşruiyetinin millî iradeye dayandığına, millî iradenin tecelli ettiği yegâne merciin ise Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğuna inanır.

- Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Parti tüzüğüne aykırıdır. Parlamenter rejim tüzük emridir."

TV5 yayınında Mustafa Yılmaz şöyle sordu;

- Sayın Bahçeli''nin yasal değişikliği istemesi Erdoğan''ın 3. kez aday olamayacağının zımnen kabulü mü?

Kılıçdaroğlu dedi ki;

- "Evet, aynen öyle… Sayın Bahçeli de biliyor ki anayasa değişmeden aslında iki dönemlik süre tamamlanırsa Erdoğan bir daha Cumhurbaşkanı adayı olamaz. Bunu ifade ediyor ve ''Biz bunu değiştireceğiz'' diyor.

Değiştirsinler bakalım. Güçleri yetiyorsa getirsinler parlamentoya değişikliği hatta önergeyi MHP bile hazırlayabilir. AK Parti''ye jest olsun diye ''Senin önergeni ben hazırlayacağım ben vereceğim tekrar Cumhurbaşkanı adayı olman için'' diyebilir…"

MHP''nin oylarının yüzde 5''lere düşmesinin nedeni de şudur:

- AKP ve Erdoğan''ı kayıtsız şartsız desteklemek…

Yazarın Diğer Yazıları