Bahçeli’nin, Perinçek sözlerine sert tepki

Bahçeli’nin, Perinçek sözlerine sert tepki
Bahçeli’nin grupta yaptı konuşmaya tepkiler çığ gibi büyüyor. Sinan Oğan “Ülkücü ne zamandan beri Perinçek’le Erdoğan arasına sıkıştı?” diye sordu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grupta yaptı konuşmada, “Eğer Doğu Perinçek ve hayırcı yoldaşlarıyla Recep Tayyip Erdoğan arasında bir tercih hakkımız olursa, kesinlikle ve istisnasız Sayın Erdoğan’ı tercih edeceğiz” ifadelerine MHP’lilerden tepki yağıyor. MHP Genel Baş- kan Adayı Sinan Oğan, Bahçeli’ye manidar bir göndermede bulunarak, “Böyle bir mantık olur mu? Ülkücünün kendi aklı yok mu? Ülkücü ne zamandan beri Perinçek’le Erdoğan arasına sıkıştı?” dedi. Oğan, “Ülkücü, bu ülkeye yön verendir. Ülkücü bu ülkenin önünü açandır. Ve Ülkücü’nün kendi vicdanı, kararı vardır. Perinçek ve onun avanesi ‘hayır’ dedi diye Ülkücü ‘evet’ demez. PKK ‘evet’ dedi diye de Ülkücü ‘hayır’ demez. Ülkücünün kendi iradesi, kendi aklı vardır” dedi.

Özdağ: Üniter devlet

Yine MHP Genel Başkan adaylarından Prof. Dr. Ümit Özdağ da sosyal medya hesabından Devlet Bahçeli’ye seslendi: Türk milliyetçiliği Erdoğan ile Perinçek arasına sıkışmaz. Sıkışan Bahçeli’dir. Tercihimiz başkanlık / özerkliğe karşı TBMM / üniter-milli devlettir.” MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ülkücü, tercih yapacağı zaman, başkalarının nerede durduğuna değil, doğrunun nerede bulunduğuna bakarak karar verir” dedi.

Neden tercih o?

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da, sosyal paylaşım sitesi hesabından şunları yazdı: Ben de bir Türk milliyetçisi olarak ikisini de tercih etmediğimi ilan ediyorum. Sebebi de bu Anayasaya değişikliğine Millet için, Cumhuriyet için, Türklüğün bekası için hayır diyorum. Sahi Doğu Perinçek Cumhurbaşkanı mı? Neden örnek o? Tercih Devlet Bey olsaydı veya başka bir Türk milliyetçisi olsaydı olmaz mıydı? Keşke bana Türklükle gelmeyin, Türk milliyetçiliğini ayaklar altına aldım diyen, FETÖ ve PKK ile kol kola olan birini de tercih etmeseydi? Hele ‘Hesap soracağım’ diye ilan ettiği birine bu kadar güvenmeseydi?” demişti.

Ülkücü Hareket’in geleceği söz konusu

Bir tepki de MHP Genel Başkan adaylarından, Trabzon eski Milletvekili Koray Aydın’dan geldi. Koray Aydın, Devlet Bahçeli’nin referandumda neden ‘evet’ denileceğini bir türlü açıklayamadığını söyledi. Trabzon’da yayınlanan Kuzey Ekspres Gazetesi’ne konuşan Aydın şunları söyledi: “Ortada gerekçesi milletimize ve ülküdaşlarımıza bir türlü açık ve net bir şekilde açıklanamayan, MHP yönetimince tepeden inmeci bir tavırla ve sadece ‘bir bildiğimiz var’ anlayışıyla sunulan bir ‘evet’ dayatmasıyla karşı karşıyayız. Gönül isterdi ki bu kararı hep beraber verelim. Lakin anlaşılmaz bir şekilde partinin hiçbir kuruluna başvurulmadan, tüm ülkücüleri şaşırtan bir tercihte bulunulmuştur. Bu durumu tasvip etmemiz mümkün değildir. Çünkü burada söz konusu olan Türk milletinin kurtuluş ve kuruluş ruhudur. Söz konusu olan, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet’inin varlığı, birliği, bütünlüğü ve istikbalidir. Söz konusu olan vatandır ve dolayısıyla gerisi teferruattır. Söz konusu olan baba ocağımız ve ana kucağımız MHP’nin ve Ülkücü Hareket’in geleceğidir. Partili Cumhurbaşkanı sistemiyle en hafif tabir ile MHP’nin etkisizleşmesi, tasfiye olması ve yok olma eşiğine gelmesi mukadderdir.”

Okutan: Tercihi için kimse kınanmamalı

MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; gündeme ve ülkücülere yönelik mesajlar verdi. Okutan sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Siyasi edep ve terbiye sınırları içinde itirazlarını ifade etmek ve bireysel tercihini ortaya koymak her ülkücünün en doğal hakkıdır. Ülkücüler, kendi tercihlerini ve istikametlerini belirleme noktasında bilgi, birikim ve ferasete fazlasıyla sahiptirler; buna saygı duyulmalı. Ülkücüler, kendilerinden olmadığı aşikar olan birileri arasında tercih yapmaya mecbur değildir; hedefleri ve istikametleri bellidir. Ülkemizin evet-hayır üzerinden ayrışması ve insanımızın tercihinden dolayı ötekileştirilmesi en büyük zararı milli birliğimize vermektedir. Hürriyetçilik ve şahsiyetçilik ilkemiz gereği, kendi hür iradesiyle yaptığı tercihten dolayı hiçbir ülkücü ve dahası hiç kimse kınanmamalıdır.”

  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş