Bahçeli’nin söyledikleri gerçekleşiyor

A+A-
Behiç KILIÇ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, meydanlarda çok önemli bir konuyu Türk Milleti’nin dikkatine sunmuştu..
Demişti ki;.
“Bu anayasa değişikliğinde AKP’nin ve Başbakan’ın gizli gündemi ve niyeti var. PKK açılımı adı altında Türkiye’nin bölünmesini hızlandıran bir yaklaşımın hukuki süreci için bu pakete tuzaklar konmuştur.”
Bu sözlerin, siyaseten sarf edilmediğini gösteren ve “tehlikenin kırmızı çizgilerine ulaşıldığını” işaret eden önemli sonuçlar ortaya çıkıverdi...
Sıra ile gidelim...
Osman Baydemir’in tırmandırdığı “özerklik” dayatmasını hatırlayınız.. PKK muhibbi partinin mitinglerinde, bu partinin nöbetçi başı Selahattin Demirtaş, aynen şu çıkışı yaptı..
“Türkiye özerk idari yapıya sahip olmalıdır. Bu BDP’nin resmi projesidir... Bu proje hayata geçecektir. Türkiye imzalamış, hayata geçirmek zorundadır. Şimdi çıkmışlar sanki çok büyük bir gaf yapılmış gibi, sanki bölücülük yapılmış gibi, bu demokratik özerklik talebini çarpıtmaya kafaları bulandırmaya çalışıyorlar.” 
Sözlere bakınız, Türkiye’nin imzaladığı proje olarak bahsediyor “özerklikten...”
Türkiye nerede ne imzayı attı da “özerkliği kabul etti hiç duydunuz mu?”
Bu sözlere, iktidardan bir tepki gelmedi...
Gelemezdi çünkü şimdi gelinen noktalar, Baydemir ve Demirtaş’ın “bilerek” konuştuklarını gösteriyor!.
Şimdi, MHP Lideri Bahçeli’nin konuşmasına odaklanalım. Bahçeli olanı biteni bildiğinden çok şiddetli uyarılar yapmıştı.
“Bu anayasa değişikliğinde AKP’nin ve Başbakan’ın gizli gündemi ve niyeti var. Bunlardan birincisi PKK açılımı adı altında Türkiye’nin bölünmesini hızlandıran bir yaklaşımın hukuki süreci için bu pakete tuzaklar konmuştur. ”
MHP Lideri, “... işte tarih veriyorum, meraklı olan gitsin araştırsın, 17 Nisan 2010 tarihinde yandaş medya televizyonunda bir takım gazetecilerle Sayın Başbakan sohbet ederken bu anayasanın demokratik açılım için önemli olduğunu, önemli bir başlangıç olduğunu ifade ediyor. Eskişehir’de konuşurken aynı şeyleri söylüyor. ‘Gelecekte çok daha önemli değişikliklerle geleceğiz bunlar bir anahtardır’ diyor. Bu neyin anahtarıdır sayın Başbakan, bu neyin ilk adımıdır?”
Israrla, anayasa değişikliğinin arkasında AB ve ABD olduğunu belirtiyor, “Sen eskiden de milli görüş gömleği giymiştin. Şimdi giydiğin yeni gömleğin önünde Amerika, arkasında Avrupa Birliği yazıyor” diyor..
Bahçeli’nin,  “... ‘açılım’ adı altında başlatılan yıkım projesinin anayasal kılıfı, bu değişiklikle hazırlanmak isteniyor. Yani PKK’nın siyasallaşma süreci kapısının aralandığını, anahtarının açıldığını Eskişehir’de Başbakan açıklıyor...” sözlerinden sonra Başbakan’ın Eskişehir’de söylediklerine bakalım..
“... yani bununla kapıyı açacağız. Tamamdır demiyoruz, doğrudur, ama bununla kapıyı açıyoruz. Bu kapıyı açtığımız andan itibaren o yeterli olan Anayasanın değişmesi sırası geliyor. 12 Eylül’de Türkiye bir zihniyet değişimini gerçekleştirecek. Demokrasiye, Avrupa Birliği standartlarına, evrensel hukuk normlarına daha da yakınlaşacak. Daha kapsamlı, daha ileri düzenlemelerin yapılabilmesi için 12 Eylül günü oylayacağımız değişiklikler büyük önem taşıyor, bu çalışmalar için zemin hazırlıyor...”
Hesap kitap budur...
Verilecek karar Türkiye’nin geleceğine işaretin temel taşı olacaktır...
Bahçeli bu gerçeği yansıtıyor...

Yazarın Diğer Yazıları