Bak sen şu İran'ın yaptığına

A+A-
Savaş SÜZAL

Bir kör dövüşüdür gidiyor. Basın denen siyasi propaganda organlarında neyin haber, neyin propaganda olduğunu anlamak için yabancı kaynakları okumak gerekiyor. Mesela herkese sürpriz gelen Necdet Özel’in Erdoğan’ı iftara davet ettiği, üç gün önceden belliydi. Sır değildi. Birkaç basın organında çıktı. Ama iftar, sürpriz olarak değerlendirildi, beklenmiyor falan diye verildi.
Gelelim güncel konulara. Hani bizi teğet veya uzaktan geçen nur topu gibi ekonomik krizimiz var ya, ne hikmetse bayram tatiline takıldı. Bu ay içinde iki kez benzine, iki kez de mazota zam yapıldı. Normal derseniz, dünyada petrol fiyatları düşüyor hatırlatırım. Bu zamlar nereden çıktı diye söyleniyorsanız, unutmayın, yetmez ama evet demiştiniz yetirmeye çalışıyorlar.
Et ve süt fiyatlarına zam da yolda. Pazara giderseniz sebze ve meyve fiyatlarının, bunları dışarıdan ithal eden ülkelerden farklı olmadığını göreceksiniz. Tabii her tarafı otluk olan bir ülkenin hayvanlarına kış için saman ithal etme çabasında olması da ayrı bir rezalet. Yakında ekmek ve öteki temel gıda maddeleri de zamlanacak. Buğday için Rusya ile bağlantı yapılmış bile.
Ha diyeceksiniz ki, hükümet ne yapsın, memur ve emekliye de zam yapıyor. Hayır, zam yapmıyor, zam yapacağını söyleyerek oyalıyor. Emeklilerin intibak alacakları gelecek yıla ertelendi. Bakın, memura 100, emekliye 30, kendi maaşlarına 3’er bin lira zam yaptılar. Şimdi adamlara diyebilir misiniz ki hak edeni vermiyor diye. Adamlar çalışıyor, yaz tatilleri maşallah oldukça uzun, memleketi bölme ve parçalama uğruna da az çaba göstermiyorlar, bunun bir bedeli olmalı.
İktidar gayya kuyusu da muhalefet daha iyi durumda mı? Ana muhalefet partisinden, Atatürk düşmanı bir milletvekilini terör örgütü kaçırıyor. O da nasıl kaçırılmaksa. Allah affetsin ama bana bir türlü inandırıcı gelmedi. Bu konuda günahım kadar sevmediğim bir AKP’li milletvekili ile aynı görüşte olmak da acı. Hüseyin Aygün’ün bir Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekili olduğunu unutarak sözde serbest kalışı ardından yaptığı açıklamalar ve teröristleri kardeşler, arkadaşlar diye tanımlaması da ayrı bir yürekler acısı durum. Kılıçdaroğlu’na bu seçimi ile ilgili sakıncaları ve yanlışları daha geçen hafta yazmıştım. Bunu Türk halkı nasıl hazmedecek göreceğiz.
Gelelim bir başka güncel konuya. ABD Ortak Kurmay Heyeti Başkanı Orgeneral Dempsey, kalkmış Washington’da basın toplantısında İran’ın Suriyeli milisleri eğittiğinden şikâyet etmiş. E yani, bu savunma ve tezini de kutlamak gerekir. Türkiye ne yapıyor, Suriye’yi bir mezhep kavgasına sokmak isteyen paralı askerleri eğitmiyor mu? Uçaksavar ve patlayıcıları ambulanslarla Suriye topraklarına kadar girerek taşımıyor mu? Peki, tüm bunları kimin talimatıyla yapıyor? ABD’nin değil mi. Ama orası Washington, onlar yapar siz yapamazsınız.
Geçen yazımda Suriye’de şimdilik hem Kuzey Irak’ta hem de Libya’da yapıldığı gibi uçuşa yasak bir bölgenin oluşturulması fikrinden vazgeçildiğini yazmıştım. Bunda aklınıza gelmiyor mu düşürülen uçağımız konusunun etkin olabileceği. Biliyorsunuz hükümet üyeleri ve askeri yetkililer Türk savaş uçağının Suriye tarafından düşürüldüğünü ileri sürmüş ama neden ve nasıl düşürüldüğü ne hikmetse  açıklanmamıştı.
Tüm bu gelişmeler sırasında AKP, Washington’da yeniden Musevi lobisiyle kanka olmaya karar verip gerekli adımları atmış. Aslında bizlerin dışarıdan görüp içeriden kimselerin farkına varmadığı bir başka olay, iktidar partisinin kendisini sürekli sağlam zemine taşıma çabaları. Bunun içerideki en somut örneği HAS parti ve Numan Kurtulmuş olayı. Dışarıda ise giderek yitirilen itibar için de bir dizi girişim var. Musevi lobisi ile dirsek teması da bunlardan biri.
Açıkça Tayyip Bey ve takım arkadaşları sıfırı tüketmeye başladılar bile. Ama bu iş tam ekonomik kriz gibi yavaş başlayıp sonradan hızlanacağa benziyor. Her an bir terslik yaşanırken, hataları artık kendi yandaşları tarafından bile kabul edilemez boyutlara ulaştı. Gelenektir, gidiş netleştikçe daha sertleşeceklerdir. Allah gidişlerini hızlandırsın demek geliyor içimden. Bu arada sevgili tüm okurlarımın bayramını kutlar sevdikleri ile birlikte sağlık ve afiyet içinde nice bayramlara ulaşmalarını dilerim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları