Balyoz’da tarihi gün

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Türkiye son yılların en soğuk mevsimini yaşarken İstanbul’un en soğuk ilçesi Silivri’de sıcak gelişmeler var. Sanık avukatlarına göre uzun tutukluluk süreci, sahte digital veriler sebebiyle inandırıcılığını yitiren Ümraniye ve Balyoz davaları hızlandı. Tutuklularla beraber avukatlar “hukukun bulunmadığı bu yerde bu gidişle iki aya kadar karar açıklanır” görüşündeler. Büyük salonda Balyoz tanıkları dinlenirken küçük salonda 2. Ümraniye devam ediyor. Duruşma arasında Levent Göktaş, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Hurşit Tolon’u görebilmek için uğradım. Davanın avukatı iken sanık durumuna getirilen Av. Hüseyin Buzoğlu, adeta konferans verir gibi savunma yaptı. Özel Kuvvetlerin efsane subayı aynı zamanda hukukçu olan Levent Göktaş’ı bu defa daha iyi gördüm. Gözlerindeki ışıkta adalet umudu vardı. CHP’nin tutuklu milletvekili, başkentteki gazeteci dostum Mustafa Balbay ile davaların hızı konusunda sohbet ettik. “Müthiş hızlandı... Ancak bu, hızlı trene dönüşüp ağır bir kaza ile de sonuçlanabilir” diyen Balbay, Adapazarı’ndaki hızlı tren kazasının yedi yıllık zaman aşımına gönderme yaptı. Balbay’ı ne kadar iyi gördümse Tuncay Özkan’ı o denli yıpranmış ve umutsuz gördüğümü ifade etmeliyim. Saçlarının tamamı beyazlamış, yorgunluk çökmüş yüzüne. Hüzünlendiriyor insanı elbette.

***


Defalarca birleştirilen Balyoz’da savunmalar tamamlandı. Tutukluluk da bir yılı aştı. 15 tanık dinleniyor. Suçlama konusu darbe planının hazırlanmasında görev aldığı iddia edilen sivil memur ve subaylar dinleniyor. Mahkeme heyeti, avukatlar ve tutuklu sanıklar sorular yöneltiyor. Tutuklular doğrusu derslerine iyi çalışmış. Tanıklara sordukları sorular öylesine ince ki, cevaplar gülüşmelere sebep oluyor. Başkan Ömer Diken izinli, heyet gelişmeleri dikkatle not alıyor. Muallakta kalabilecek konulara tutuklular anında müdahale edip bir başka soruyla gerçeklerin ortaya çıkması için katkı sağlıyor. Savunma avukatları ve yıllardır duruşmaları takip eden muhabirler bile şaşkın. Ancak herkes Cuma gününü (bugün) bekliyor. Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt bugün tanıklık için Silivri’de olacak. Halen gizemini koruyan ’Dolmabahçe Mutabakatı’nın ne zaman ortaya çıkacağı bilinmez. Lakin Büyükanıt’ın tanık olarak dinleneceği salon tarihi bir gün yaşayacak. Sadece savunma avukatları ve mahkeme heyeti değil, tutuklu sanıklar da bir dönemki komutanlarına birbirinden ilginç sorular yöneltecekler. Büyükanıt’ın eski silah arkadaşlarının yüzlerine nasıl bakacağı tartışmaları ayrı konu. Programa göre Büyükanıt öğleden önce İlker Başbuğ ise öğleden sonra dinlenecek. Büyükanıt’ın ifadesinin pazartesiye sarkabileceğini tahmin ediyorum. Çağrılan 15 tanık arasında Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu da var. Fakat tutuklu sanıklar bir yılı aşkın süredir ısrar etmelerine rağmen emekli Jandarma ve Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın çağrılmamasına anlam veremiyorlar. Bir de Hilmi Özkök... Her ikisinin de tanık sıfatıyla çağrılması için taleplerini yineleyecekler. Sonuna yaklaşan davanın finalinde Özkök ve Yalman’ın eksik bırakılması kamu vicdanını zedeleyebilir. Madem sözde darbe girişimi Özkök döneminde planlandı. O halde Özkök ve Yalman’ın çağrılması şart. Bakalım kasaptaki ete soğan doğranacak mı?
Büyükanıt’ı heyecanla beklerken, 27 Nisan e-bildirisi konusunun da gerçek anlamda ortaya çıkması, durumun aydınlanması için fırsattır. Tarihi duruşmanın notlarına devam edeceğim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları