Bankalar ve BDDK

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Geçen hafta birçok gazetede aynı haber vardı.Ek hesap konusu. En çok ek hesap açan bankacılara banka tarafından hediye olarak verilen Rio, Paris ve benzeri tatil hediyeleri. Hepsinde ortak nokta bu hesapların vatandaştan habersiz açıldığı.
BDDK, bu hesaplarla ilgili soruşturma açmış.
Çok yazık! BDDK bankaları şimdi yakacak(!)
Gerçekten komik bir haber.
Öncelikle BDDK’nın açılımı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu. Yani bankaların her şeyini denetleyen bir kurum. Bankalarda yaprak bile kıpırdasa, BDDK’nın haberi olur. Tatil için açılan hesap sayısı öyle 100-200 değil. Binlerce hatta yüz binlerce hesap.
Önce bu ek hesap denilen nedir?
Ek hesap, vatandaşın koyduğu isim. Bankacılar bu hesaba KMH diyorlar. Açılımı ise Kredili Mevduat Hesabı.
Bir bankada hesabınız veya kredi kartınız var. Banka size bir de kredili mevduat hesabı açıyor ve bu hesaba bir kredi tanımlıyor. Siz istediğiniz zaman bankada paranız olmasa bile bu hesaptaki parayı çekip kullanıyorsunuz. Tabii ki küçük bir farkla. Faiz, tefeci oranından biraz daha fazla.
Bu aslında bankacılık sisteminin vazgeçilmez bir ürünü. Bankaların kredi kartından bile fazla kazandığı hesap. Hiç bir masraf hiç bir külfeti olmayan hesap, ama getirisi süper. En çok maaş müşterilerine yapılan bir jest(!)
Son dönemde kâr kalitesi(?) iyice düşen bankalar bu tür ürünlere yönelmeye başladılar. Personeline bir hedef veriliyor. Bu ay 100 KMH açacaksın. İyi de sokaktan geçen vatandaşı bile çevirsen bu hesabı anlatarak açma imkanın sıfır. Müşteri temsilcisi oturuyor ve mevcut müşterilerine tek tek bu hesabı açıyor. Oysa bu hesap, müşterinin talep etmesi halinde açılabiliyor.
Bankalar bunun bu şekilde yapıldığını, yani müşteriden habersiz açıldığını elbette biliyor ama ya tutarsa diyerek ses çıkartmıyor. Her 100 hesaptan en fazla 3-5 itiraz geliyor. İtiraz edenler ise size jest yaptık diyerek kandırılıyor.
Mantık basit:
Kötü gün için bir kenarda 3-5 milyarlık bir hesap dursun... Bir gün kredi kartını veya faturanı ödemeyi unutursun oradan otomatik ödenir.
Bankanın jestine bakın!
Gelelim BDDK’nın tepkisine..
BDDK incelemeye başlamış.
Neyi nasıl inceleyecek? Bankaların bilançolarının dışında ya da masa üstü yazılan emirleri sunmanın dışında BDDK ne yaptı?
Vatandaş bugün kredi kart batağında. Ödeyemeyen mecburen kredi kart tefecilerine koşuyor. Her gün gazetelerde yüzlerce tefeci reklamı çıkıyor:
Kredi kart yapılandırması yaparız diye.
BDDK bunlar nereden çıktı diye hiç düşünmüyor mu?
Bu tefecileri kim yarattı?
Elbette BDDK yarattı. Kredi kartında sorun yaşayanların kartlarını nakit işleme kapattırdı. Bunu fırsat bilen tefeciler borçlu vatandaşa yapılandırma adı altında bir plan sunarak, onlara hayali buzdolabı, TV ve benzeri eşya satmış gibi gösterip, aylık yüzde 5 faizle para satıyor.
Bu modern tefecilerin tek yaratıcısı BDDK’dır.
Şimdi BDDK, vatandaştan habersiz KMH açan bankalarda inceleme başlatmış.
BDDK neyi soruşturacak? Habersiz açılan hesabı mı yoksa bu hesabı açtırmak için personel üzerinde baskı kuran yöneticileri mi?
Bankacılık sektöründe pazar hızla daralıyor. Ancak bankalar bu daralmayı çalışanına baskı yaparak genişletmeye çalışıyor.
Daha fazla kart sat, daha fazla kredi ver!
İyi de bu inek artık süt vermiyor.
Alabileceğiniz tek bir canı kaldı. Lütfen bunu anlayın!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları