Bankalara komisyonlardan dev kazanç!

Bankalara komisyonlardan dev kazanç!
Para transferi, bakiye sorgulama, fatura ödeme, hesap işletim ücreti derken bankaların hizmetlerden aldığı ücret ve komisyonlar 65.6 milyar liraya ulaştı. Vatandaşın komisyonlara karşı tepkisi sürerken, bankalar ‘hayati öneme sahip’ açıklaması yaptı.

Bankaların para transferi, fatura ödemesi, hesap işletimi, para çekme gibi işlemlerden aldıkları ‘deli dumrul' ücreti olarak nitelendirilen komisyonlar vatandaşı isyan ettiriyor. 2019 yılında faizden 420.4 milyar lira elde eden bankaların, faiz dışı kazançları 106.2 milyar lira oldu.

Sözcü'de yer alan habere göre, faiz dışından elde edilen bu kazancın 16 milyar lirası kredi kullandırdıkları müşterilerden aldıkları ücret ve komisyonlardan geldi. Bankacılık hizmetleri adı altında 20 farklı kalemden alınan ücretler toplamı ise 49.6 milyar lira oldu. Böylece 65.6 milyar lira ‘hizmet'ten kazanç sağlandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre, sektörün 2019'da elde ettiği 49.7 milyar liralık net kârını da aşan bu tutar, 2017'de 36.3 milyar, 2018'de ise 48.7 milyar liraydı.

“HAYATİ ÖNEME SAHİP”

Bloomberg haber ajansı geçtiğimiz günlerde, ekonomi yönetimi ve Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB), ücret, komisyon ve masrafların sayısını azaltmaya yönelik bir düzenleme üzerinde çalıştığını iddia etti.  TBB ise yayınladığı mesajda bankaların aldığı ücretlerin yasalara uygun olduğu açıklaması yaptı. Açıklamada “Ekonomik faaliyetin finansmanında ve ödeme sisteminin çalıştırılmasında hayati öneme sahip olan bankaların ürün ve hizmetleri karşılığında bireysel müşterilerinden talep ettikleri ücret, komisyon ve masraflar yasal düzenlemelere uygun olarak belirlenmektedir” denildi.

KREDİDEN 322.9 MİLYAR

Geçen yıl bankaların toplam faiz gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 14 artışla 420.4 milyar lira oldu. Bankaların mevduata,  para piyasaları işlemlerine, ihraç edilen menkul kıymetlere, repo işlemlerine ödediği toplam faiz ise 258.1 milyar TL oldu. Böylece bankalara faizden net 162.3 milyar lira gelir kaldı. Kredilerden elde edilen faiz 322.9 milyar lira, mevduata ödenen faiz 174.6 milyar liraya ulaştı. Yani bankalar toplam mevduat için ödedikleri her 1 liralık faize karşın, kredi faizinden 2 lira kazandı. Diğer yandan vatandaşın bankalara tüketici kredilerinden kaynaklı 466.5 milyar liraya borcu var. Geçen yıl tüketici kredilerine ödenen faiz 63.5 milyar lirayı buldu.  Kredi kartlarına ise 2019'da 13.9 milyar lira faiz ödemesi yapıldı.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş