Bankalarla anlaşıldı, kara liste siliniyor!

Bankalarla anlaşıldı, kara liste siliniyor!
Sicil affı tasarısı, Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan torba yasa taslağına yetişmek üzere Başbakanlık’a gönderildi. Esnaf ve şirketlerin banka borcu, yeniden taksitlendirilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Sicil affıyla ilgili çalışmalarımızı bitirdik” dedi. Çek veya senetlerini ödeyemeyen, bankalara borcu bulunan firmalara, esnafa ise yeniden yapılandırma hakkı getirildi. Bakan Bülent Tüfenkci, sicil affıyla ilgili çalışmaların tamamlanarak Başbakanlığa sunulduğunu belirterek, “Kısmetse, 2017 yılı için bir müjde olarak hayata geçmiş olacak.” dedi. Bülent Tüfenkci, AA muhabirine gelecek yıl uygulanacak sicil affı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakanlık olarak sicil affıyla ilgili çalışmaları bitirdiklerini dile getiren Bülent Tüfenkci, “Başbakanlığa sunduk. Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan torba yasa taslağına yetişmek üzere gönderildi. Bütçe görüşmelerinden sonra ele alınacak torbada sicil affına yönelik bir yasa da olacak” ifadesini kullandı.

Ödenmeyen çek-senetler

Bülent Tüfenkci, getirilen düzenlemeyi banka yöneticileriyle birlikte hazırladıklarına dikkati çekerek, “İşletmeler; borçlarını yapılandırdığında veya tamamını belirlenen sürede ödediklerinde, bu borçlardan doğan sicil kayıtlarının dikkate alınmaması yönünde bir çalışmamız oldu. Çek, senet, kredi kartı veya bireysel kredilerin ödenmemesiyle oluşan banka kayıtlarının dikkate alınmaması hususunda bir düzenleme gerçekleştiriyoruz. Kısmetse, 2017 yılı için bir müjde olarak hayat geçmiş olacak.” diye konuştu.

‘Beyaz sayfa açtık’

Özellikle çek veya senetlerini şu veya bu sebeple ödeyemeyen, bankalara borcu bulunan firmalara yeniden yapılandırma hakkı getirerek sicillerini temizleme fırsatı sağladıklarını anlatan Bakan Bülent Tüfenkci, “Bankaların çekingenliğini azaltma adına, bu noktadan sonra verecekleri kredilerden sorumlu olmamalarını da sağlamış olacağız.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Tüfenkci, söz konusu düzenlemeyle ticarette beyaz bir sayfa açtıklarını söyledi.

  • Yorumlar 46
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.