Barış Manço vefatının 18. yıldönümünde anılıyor

Barış Manço vefatının 18. yıldönümünde anılıyor
Türk sanat tarihinde iz bırakan isimlerden Barış Manço ölümünün 18. yıldönümünde anılıyor. 1 Şubat 1999 tarihinde hayata gözlerini yuman Barış Manço şarkılarıyla yaşamaya ve yaşatılmaya devam ediyor.

Barış Manço için yurdun dört bir yanında anma törenleri düzenleniyor. 1 Şubat 1999'da aramızdan ayrılan duayen sanatçı Barış Manço'nun vefatının üzerinden 18 yıl geçti. Barış Manço'nun vefatının ardından Kadıköy Moda'da bulunun evi müzeye çevrilmişti. 

BARIŞ MANÇO MÜZESİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul'un Anadolu yakasında bulunan ilçesi Kadıköy'ün Moda semtinde bulunan Barış Manço Müzesi, Barış Manço'nun 18. ölüm yıldönümü dolayısıyla dün saat 24:00'e kadar ücretsiz hizmet verdi.

BOZKURT YELESİZ OLUR MU?

Efsane şarkıcını Barış Manço, Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'le de unutulmaz bir diyalog yaşamıştı.

Darbe dönemlerinde bütün sanatçılar saflarını birer birer yavaşça doldururken, Barış Manço; Türkçü, Milliyetçi olduğunu ve sonunda kadar öyle kalacağını söylemiştir.

Bunun üzerine Alparslan Türkeş, Barış Manço'nun bu konuşmasından etkilenir ve Barış Manço'ya bir haber gönderir, "gel yanımıza beyaz bozkurt sen de bizdensin, ama saçını kestir de gel..."

Barış Manço'nun, Alparslan Türkeş'e cevabı gecikmez.

"Başbuğum, her zaman yanınızdayım ama şunu unutmayalım bozkurt hiç yelesiz olur mu?

Barış Manço, bu cevaptan sonra Türk milliyetçileri arasında 'Yeleli bozkurt' olarak tanınır.

SOSYAL MEDYA 'HAYIR' ŞARKISINI PAYLAŞIYOR

Barış Manço'nun 'hayır' şarkısı da, sosyal medyada günün en çok paylaşılanları arasında yerini aldı. Başkanlık sistemine karşı olan yüzlerce sosyal medya kullanıcı, Barış Manço'nun 'hayır' şarkısını paylaştı.

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

2 Ocak 1943 tarihinde  İstanbul'da doğdu.

Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu,TV programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin...

Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço, Galatasaray Lisesi'nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıktığı 1958 yılından bu yana,Türk Sanat Dünyası'nın kilometre taşlarından biri olarak grubu “Kurtalan Ekspres” ile birlikte Türkiye'de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler verdi.

Bestelediği 200'ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca,Arapça, Farsça,Kürtçe, Japonca, İbranice,Fransızca ve Flemenkçe'ye çevrilerek, kendisi ve/veya başka sanatçılar tarafından da seslendirildi.

1988 yılında Ekim ayında TRT 1'de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7'den 77'ye”, Türk Televizyonculuğu'nda şimdiye kadar ulaşılamamış bir rekora imza attı.Türkiye'de en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yaptı.

“Ekvator'dan Kutuplar'a” 5 kıtada 100'den fazla değişik yöreye giderek, 600.000 km'ye yakın yol kateden Barış Manço ülkemiz belgeselciliğine farklı bir boyut getirdi.

Yüksek öğrenimini Belçika'da “Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi”nde tamamlayan ve çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan Barış Manço, sanat yaşamında kendisine layık görülen 300'ün üzerinde ödülün dışında,aşağıdaki ünvanlara da sahiptir.

• Türkiye Cumhuriyeti :Devlet Sanatçısı Ankara (1991) 

• Hacettepe Üniversitesi:Onursal Doktora Ankara (1991) 

• Soka Üniversitesi:Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Tokyo,Japonya (1991) 

• Belçika Krallığı :Léopold II Şövalyesi Nişanı Brüksel,Belçika (1992) 

• Fransa Devleti:Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı Paris,Fransa (1992) 

• Pamukkale Üniversitesi:Onursal Doktora Denizli (1995) 

• Min-On Sanat Vakfı :Yüksek Şeref Madalyası Tokyo,Japonya (1995) 

• Liege Prensliği:Onursal Hemşehrilik Beratı Liege,Belçika (1997)

Barış Manço, 1990'lı yılların sonlarına doğru “Kaplumbağanın Öyküsü” projesini “Mançoloji” adlı son albümüyle sevenlerinin beğenisine   sunamadan hayata veda etti. Vefatından sonra albümü, ailesi sevenleriyle buluşturdu.

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş