Barış masasında APO!

A+A-
Altemur KILIÇ

Recep Tayyip Erdoğan, referandumdan önce Hükümetle,  PKK/BDP/APO arasında pazarlıklar yapıldığını iddia edenlere, “şerefsizler” demişti. Referandumdan sonra, yanaşmalarının ilk yorumu, “Abdullah Öcalan öne çıkacak” şeklinde oldu. Ve gerçekten de öyle oluyor. AKP/Hükümet mehafili eşkıya ve temsilcileri arasında görüşmelerin önce de, şu sırada da yapıldığını ikrar ediyorlar. “Barışçı Çözüm” için her şey caiz; hatta adeta APO’nun emrine girmek bile!
Ne tesadüftür ki, referandumdan sonra, EVET’lerden cesaret alınınca ne sihir ne keramet; PKK herhalde İmralı’daki “bilge”  komutanından aldığı talimatla eylemsizlik süresini uzattı. Bu sürede “görüşmeler gizli, açık, yarı açık devam edecek!” TC teslim olana kadar... 2. Cumhuriyet de kurulunca! 
Bu dönemde AB-ABD ve Nobel Ödüllü Martti Ahtisaari gibilerin arabuluculuğuna, fuzuli işgüzarlıklarına tanık olacağız. Erdoğan, “açılım” fiyaskosundan sonra, “üniter ulus devleti” feda etmek pahasına da olsa, bu pazarlıklara girişecektir.  Gözden kaçan bir noktayı işaret edeyim; fuzuli arabulucu Martti Ahtisaari, Diyarbakır’da “PKK temsilcileri ile de konuşmuş.” Bu, devletin mülki ve emniyet amirlerinin gözleri önünde ve her halde Hükümetin bilgisi tahtında! Hükümet, eşkıya ile konuşursa, onlar da hep yaptıkları gibi konuşurlar.  
Fakat yaza yaza bilgisayarımda “byte” tükendi. Adamlar, demokratik özerkliği fiilen ilan etmişler. 25. Kürt isyanının bayrağını gene açmışlar ve şu sırada da, milli birliğin temel taşı olan “Türk Dilinin” yanına Kürtçeyi, alfabeye X W Q harflerini koymak için boykotlar yapıyor “Büyük Kürdistan’a” doğru emin adımlarla ilerliyorlar. Şimdi, bu fiili durumdan sonra AKP Hkümeti’yle, eşkıya ve temsilcileri arasında neyin pazarlığı yapılacak. Çözüm için neler verilecek? Yoksa Kürdistan’ın yeni sınırları mı tespit edilecek? Genel ve APO’ya af da “masadaymış”. Yani İmralı’daki “idam mahkûmu”, TC Devleti ile  aynı masada. APO, bu bağlamda, fiilen masada olmasa bile yol haritası ve pusula onda! Alacaklar. Ve şu sırada “hava şartları” müsaade ederse, eylemsizlik konusunda, APO’dan, talimat bekleniyor.
Kabul etmek gerekir ki, Tapu Kadastro Okulu mezunu olduğu için, sınırların yeniden çizilmesi konusunda, uzman olmasından başka, gerçekten mahir bir müzakereci olur! Çelişkili gibi görünen, hem nalına hem mıhına mesajlarıyla Hükümeti ve kamuoyunu parmağında  oynatıyor.
Bu eşkıya başının, “bebek katili” olduğu çoktan unutuldu. Bugünkü konumuna gelmesi -getirilmesi- tarihimizde eşi görülmeyen bir gaflet. Dünya siyasi tarihine geçecek bir olay! Ve yabancı güçlerin başarısı! Evet; APO, referandumdan sonra Türkiye’nin kaderini tayin edecek adam! Ne hazin?  

Bahçeli’nin uyarısı

Bu konuda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son konuşmaları dikkatle okunmalı, şu sırada, gerçekleri doğru teşhis eden, önde gelen siyaset ve Devlet Adamı!  “Okyanusun ötesinden gelen rüzgârlara”  açıkça karşı koyuyor. Ben, bütün çabalara rağmen, MHP’nin içine nüfuz edilebileceğine inanamıyorum. Bahçeli’nin dediği gibi  “MHP bir tarikatın, bir cemaatin siyasi sesi, siyasi odağı haline gelemez.”  Bahçeli, Türkiye’de  “PKK’nın siyasallaştırılması sürecinde”  AKP ve  Bahçeli CHP’den oluşacak iki partili bir rejim oluşturularak MHP’nin tasfiye edilmeye çalışıldığını söylüyor..
Hiç de fantezi değil. CHP’nin yeni Genel Başkanı hususunda, mülahazat hanelerim başından beri açıktır. Söylemleri, değişimden söz etmesi, CHP’nin en önde gelen  “6 oku” nun önemli bir ilkesi olmasına rağmen, Kılıçdaroğlu’nun,  “milliyetçilik-ulusalcılık”  konusundaki tutumu, Cumhuriyetin kalesi olması gereken CHP’nin geleceği hakkında şüpheler uyandırıyor. Ve AKP ile Erdoğan’la yakınlaşma sinyalleri veriyor. Hem referandum sonrası ilk işi neden AB huzuruna, Brüksel’e gitmek oldu? Talimat almak mı, destek almak için mi? İkisi de yanlış! Ama acıdır söylemesi, Deniz Baykal’ı, açıkça dışladı. Bu da kaygı verici. Bazı komplo ihtimallerini akla getiriyor!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları