Barzani ile Abadi’nin sürpriz buluşması

Barzani ile Abadi’nin sürpriz buluşması
Erbil Uluslararası Havalimanı’nda bir araya gelen ikili derin gündeminde terör örgütüne karşı elde edilen başarı ve Musul’un IŞİD’den sonraki durumu vardı

Peşmerge Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Haydar El Abadi ile Erbil Uluslararası Havalimanı’nda bir araya geldiği bildirildi. Abadi, 17Ekim’de Irak ordusu ve peşmerge güçleri tarafından başlatılan “Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonu” nu yerinde takip etmek için kısa bir süre önce terör örgütünden geri alınan Musul’un Bertilla kasabasını ziyaret etti. Abadi ve beraberindeki heyet daha sonra sürpriz bir şekilde Erbil Uluslararası Havalimanı’na gelerek Barzani ile görüştü. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya Peşmerge Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani ve Peşmerge Yönetimi Başkanlığı Divan Başkanı Fuat Hüseyin de katıldı. Havalimanında Barzani ve Abadi arasındaki görüşmenin detaylarına ilişkin basın toplantısı düzenleyen Hüseyin, şunları ifade etti: “Barzani ve Abadi, görüşmelerinde Musul’u kurtarma operasyonun gidişatı, IŞİD’e karşı elde edilen zaferler ve Musul’un IŞİD sonrası durumunu ele aldı. Aynı zamanda yoğun çatışmalar ve terör saldırılarından dolayı evlerini terk eden sığınmacıların bölgelerine dönmeleri konusu masaya yatırıldı. Toplantıda söz konusu sığınmacıların geri dönmesi için yıkılan evlerin tekrar inşa edilmesi üzerinde duruldu. Görüşmenin esas maddeleri bunlardı.”

Peşmerge girmeyecek!

Musul’un ne zaman geri alınacağına ilişkin Abadi’nin toplantı sırasındaki görüşlerine de değinen Hüseyin, “Başbakan Abadi, Musul’un çevre bölgelerinde kısa süre içerisinde elde edilen zaferlerin aynı şekilde kent merkezinde de kazanılacağını söyledi” dedi. Peşmerge güçlerinin, Irak ordusuna destek amaçlı kent merkezine girip girmeyeceği konusunda Hüseyin, “Askeri plana göre peşmerge güçleri Musul kent merkezine girmeyecek” diye konuştu. Erbil ve Bağdat arasında petrol satışı ve bütçe kesintisinden dolayı meydana gelen krizlerden dolayı ikili ilişkiler çok kötü bir seviyeye girmişti ancak Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonun başlamasından önce Barzani’nin 29 Eylül’de Bağdat’ı ziyaret etmesiyle buzlar erimeye başladı.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş