Başbakan ve Oğuz Atay

A+A-
Afet ILGAZ

Başbakan konuşmazsa köşe yazıları şenlikli olmuyor. Gene konuştu çok şükür, şenlendik. Hem kızıp hem dinlemek böyle oluyor. Şenlik de buradan kaynaklanıyor. Hangisini yazayım bilmem ki! Ama en çok yazmak istediğim Oğuz Atay meselesiydi, oradan başlayacağım. Başbakan “alıntı”  yapmayı çok sever. Başbakan mı, danışmanları mı artık bilmem. Mehmet Akif’den, Necip Fazıl’dan alıntı yaparken pek mesele olmuyordu ama onlardan da mesela son alıntıdaki  “kin”  meselesi ürküttü.
Bu sefer değişik bir çağdan değişik bir telden çalmak istemişler her halde, Oğuz Atay’ı seçmişler. Oğuz Atay:
“Türk solu geç kalkar, çünkü sabaha kadar içmiştir”  demiş.
Allah aşkına bir yazardan alıntı yapmak isterseniz böyle bir cümle mi seçersiniz, yoksa hikmetli, değerli, önemli, derin bir laf mı? Bunu söylemek için Oğuz Atay olmaya lüzum yok. Herhangi bir AKP’li de bunu söylemiş olabilir. Ayrıca bu lafı Oğuz Atay’ın söylediği ne malum? Böyle bir lafın bir yazar tarafından söylendiği ne malum? Kısaca ne olduğunu anlamadık. Oğuz Atay bunu hangi kitabında yazmış veya hangi vesileyle söylemiş? Başbakan sayesinde Oğuz Atay’ın sağ olduğunu, bunu da yeni söylediğini zannedenler var!
Başbakan bunu söylerken AKP’liler de oturdukları yerde gevrek gevrek gülüyordu. Gülenlerden Bülent Arınç’ı tanıyabildim. Arınç, hatta ellerini bir birine vurdu bile.  “Yaşşa Başbakan”  der gibi.
İyi de CHP’nin solcu olduğu ne malum? Hadi diyelim ki CHP solcu. Siz solcuların da Başbakanı değil misiniz? İçki içenlerin de, sabah geç kalkanların da... İçki içmediği halde sabah geç kalkan bir sürü AKP’li olabilir. Belki arada, gizlice içen bile olabilir. Geç kalkmadığı için yakayı ele vermiyordur. Üstelik AKP, Turgut Özal mirasına konmak yani dört eğilimi kucaklamak iddiasındadır. Bu dört eğilimin hepsinin de, “dindar çocuklar” olduğunu iddia edebilmek çok güç.
Ha, mühim bir soru?.. Başbakan, Oğuz Atay’ın hangi kitaplarını okudu, diyecektim vazgeçtim, kitaplarından birinin adını söylesin. Sonra da özetini yapsın. Hiç olmazsa, o kitapta ne anlatıldığını söylesin. Oğuz Atay önemli bir yazardır çünkü, öyle “atıp” geçmek olmaz.

 

Meclisteki olaylar

BDP milletvekili Altan Tan’ın sözlerini tel’in ediyorum. Orta Doğu’yu birbirine katarak parçalayan İngiltere’nin övgüsünü yapan bu zat, casus Lawrence’ı unutmamalıdır. Müslüman kılığına girerek  Orta Doğu ve Osmanlı’yı birbirine katmış, perişan etmişti.  İngilizlerin İstanbul’u işgalinde karakol basarak öldürdükleri erler arasında belki bu zatın dedelerinden biri de vardı. 6 Ekim’lerde İstanbul’un bu işgalden kurtuluşunu kutlarız. Hiç kurşun atmadan karakoldaki askerleri nasıl öldürdüler?
Siz Atatürk’e ve Kemalistlere diktatör demeyi marifet sayarsanız işte onu böyle cahilane ve hainane kullananlar da çıkar.
Uzun lafın kısası Milli Mücadele yıllarından beri görülmeyen mandacı kürsü konuşmacıları görülmeye başlanmıştır. Yeni Osmanlıların ’Yeni Mandacı’ları! Yandaşınız kadın konuşmacılar Atatürk’e diktatör derse ve alkışlanırsa, Başbakan gece gündüz CHP’nin tarihini tahrif eder ve  “kin”  tavsiye ederse, bu zat gibiler televizyonlarınızın başköşesinde ağırlanırsa, sonuç budur. İyi ki MHP’li Oktay Vural ve CHP’li Muharrem İnce var o Meclis’te.
AKP’den ise ses yok.

Yazarın Diğer Yazıları