Başbakan ve Van'daki vekil

A+A-
Behiç KILIÇ

Bu yoğunlukta unutulmuş olabilir ama önemli bir beyandı Başbakan Erdoğan’ın söyledikleri... Van gezisi sırasında,  “... veya orada görev yapan polis sivil olarak hastaneye giderken yolda tacize uğruyor. Benim yaşadığım olay var. Evleri basıp polislerin eşlerini taciz edenler oldu.” demişti... PKK eşkıyasının marifetlerinden söz ediyordu... Çeteye yakın duran o partinin bir Van vekili var... Özdal Uçar... Başbakan’ın bu sözlerine karşı çıktı;  “Ben buradan diyorum senin yalanın batsın. Boyun posun devrilsin.”  dedi. Bu sözleri, seçim çalışmasında, gazetecilere karşı sarf etti. “Boyun posun devrilsin!”  diye Başbakan’a saldırdı! (Kendileri demokrat, çağdaş, öğretmen kökenli bir şahsiyettir!) Tabii Başbakan bu saldırıyı duymuş, 24 TV’deki programda değindi ve bölgede görev yapan polis eşlerinin, kendisine gelerek nasıl taciz edildiklerini anlattıklarını tekrarladı, o vekile verdi veriştirdi..
Vekil kişi harika işler yapıyor...
Kendisi, çocukları taş ve sopalarla sokağa sürüp tedhiş yaratmaktan da itham altında. Hedef  “Başbakan’ı Van’ı terk etmeğe zorlamak”  yani PKK temeli dışında bölgede siyasi bir yapıyı engellemek, işi bu!.. Başbakan’ın son gezisinde de sokaktaydı ve hakkında  “Polise şişe fırlatmaktan”  zabıt tutuldu.
Yani yapılan şu...
PKK, karşısında olan vatandaşa, hele devlet görevlilerine hayat hakkı tanımıyor,
oralardan uzak durmaya zorluyor!.. Dahası bu durumu anlatan Başbakan bile, vatanın o parçasına sokulmak istenmiyor çete tarafından!


Vanlıyam şanlıyam...
Tekrar yazayım, hatırlatayım;
“Sonunda bu haberler de gelmeye başladı. Türk kökenli vatandaşlar, Doğu ve Güneydoğu illerinde, PKK eşkıyasının tehditleriyle yerlerinden yurtlarından atılıp göçe zorlanıyorlar!..”
demiştik ve hatta  “nokta”  göstererek eklemiştik;  “Tarihi Türk yerleşimi olarak bilinen Van ilimizde dahi, Türk kökenli yerel halk ’terk et’telkinleri almaya başladı!..”
Bu durumu yazmamızın elbette belli tabanı var... Mesnede geçmeden birkaç çift söz edeceğim...
Madde bir... Satırlarımın iyice okunması, özümsenmesi şarttır, iyi niyetle anlayabilmek için... Eğer yazdıklarıma “Bu herif Kürt düşmanı!”  diye PKK telkini çerçevesinde ve ön şartlı bakılacak olursa, meramımı anlamak mümkün olmaz... Bir sayın okuyucu, yukarıdaki satırlarımı  “Allah aşkına nedir bu sizdeki Kürt düşmanlığı? Siz bu şekilde neye ve kimlere hizmet ettiğinizin farkında mısınız? Irkçılık yapmak, söğüp saymak size yakışabilir..v.s”  diye değerlendiriyor. Ne diyor,  “Nedir bu Kürt düşmanlığın!!?”  Sabırla cevaplayayım, şiddetle reddediyorum, ne demek Kürt düşmanlığı!!?
Yazıda ısrarla belirttiğim şudur, “PKK, Türk kökenli ve kendisine karşı çıkan Kürt kökenli vatandaşları rahatsız ediyor, göçe zorluyor..”  PKK diyorum PKK, daha nasıl yazayım..?

 

PKK demek Kürt demek değil
Çetenin en büyük silahı bu işte, varlığını Kürt varlığı ile özdeş hale getirmek!.. İstiyor ki PKK denilince  “Kürt”  anlaşılsın. Üstelik bu imajı sağlamak için şiddete başvurmaktan çekinmiyor, direnen, teslim olmayan Kürt insanlarını, kadın çocuk demeden katlediyor.
Kürt kimliği üzerinde öyle bir ambargo uygulamak istiyor ki, varlığından uzak duran Kürt insanını  “hain” diye damgalayabilecek kadar faşist tutum sergileyebiliyor. Mesela kendisi ile işbirliği içindeki Ahmetgiller dışındaki, Doğu ve Güneydoğu milletvekillerine saldırıyor, onların yakınlarını tehdit ediyor..
Şu sıralar kalabalık mitingleri ile dikkat çeken Tayyip Erdoğan, en büyük düşmanları.. Kürt oyların, iktidar partisindeki yoğunluğuna karşı savaş halindeler...


Bir özet
Vanlı bir okuyucumuzun yazdıkları çok önemli... Satırları, çok çarpıcı bilgiler aktarıyor, şöyle diyor: (Adı bende mahfuz.)
 “Bir avuç çapulcu, bunlar Vanlı değillerdir
Özal’ın kucak açtığı sürgün edilen(Saddam’dan kaçan) 1.5 milyon göçmenin Van’a ve Hakkari’ye gelenleridir bunlar..
Van’daki Kürt halkı ve Türk halkı Müslüman dinine, vatanına bağlı kişilerdir
Onların Vanlı olmadıklarını görürsünüz, ne Kürtçeleri ne de tipleri benzemektedir..
Bizler onları tanıyoruz, mal bile almıyoruz. Pislik içerisinde varoşlarda yaşıyorlar. Toplam 33 bin nüfusları var, bizler ise 500 bini aşkınız...
Olay çıkarttırılan, 50-60 çoluk çocuktur.
Van halkı bunlara prim vermemektedir...”
Tekrar ediyorum ben PKK’yı aktarıyorum... Bu yazıya  “Kürt düşmanı faşist”  demek, faşist PKK’nın korku propagandasıdır..

Yazarın Diğer Yazıları