Başbakanın can damarına kim dokundu

A+A-
Afet ILGAZ

Başbakan “hazır ol cenge sulh-u salah istersen” olarak özetlenebilecek tarihi(!) konuşmasında, işin “can damarı” olan,  “bizim can damarımıza bastıkları zaman, orada biz de sulhu konuşamayız” diye Suriye hadisesini izaha çalışıyor. Bunu bir de, üstelik, Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” şiarını eleştirel bir bakışla hatırlatarak söylüyor.
Başbakan, Atatürk’le, Cumhuriyet tarihimizle uğraşmaktan bıkmadı ama olmuyor, bir türlü haklı çıkamıyor.
Kim bastı sizin can damarınıza beyefendi? Esad’la eşi sizinle tatil yaparken mi, birlikte bakanlar kurulu oluştururken mi bastılar can damarınıza? Sizin tavuğunuza kışt diyen mi oldu? Gözünün üstünde kaşın var diyen mi?
Başkan Obama’nın beyzbol sopası ile siz dokundunuz Suriye’ye. MOSSAD ve CIA ajanlarının, İngiliz istihbaratını kotardığı bir ateş çemberi ile çevrilen Esad’ın, halkıyla arasında olan meselelerinden size ne idi? İşte “babalar” çekildi aradan, yalnız kaldınız. Yalnız ve halkınızı bu ateş çemberinin içine attığınız için, çaresiz...

 

***

 

Dünyanın hiçbir gökyüzünde bizimkinde olduğu gibi eğitim uçakları düşmüyor ve pilotları ölmüyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde, haksızlığınızı savunmak ister gibi, donanmanız, mağdur ettiğiniz ülke için harekete geçmiyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde, böyle, sözüm ona savaşa yollanan donanmanın amiralleri ve ordunun generalleri zindanda bulunmuyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde, yeniden imparatorluk kuracağız bahanesiyle, tarihi yanlışlıklar yapılarak dış işleri fiyaskoları yaşanmıyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde, kendisini bölecek kukla bir yönetimi genişletmek için sınırda koridor oluşturulmuyor. Esad’ın askerlerini geri çekmesiyle sınırımızda o korkularak lafı edilen tampon bölge oluştu. Bunu Irak’ta Amerika yapmıştı, Suriye’de siz yaptınız.
Sulh ve salah istiyorsak cenge hazır olmalıymışız. Sulh ve salah ekonomik bağımsızlıkla,  eğitimde milli davranarak; sağlıkta, toprak satışlarında, tarım ve endüstride bağımsız kalarak akıllı ve milli politikalarla sağlanır, cenk ederek değil, çünkü bunlar da cenktir. İşte görüyoruz, sıcak parayla bile cenk etmemize izin vermiyorlar. Bırakın hamaset ve mehter marşı, eskisi gibi, resmi törenlerde kalsın.

Yazarın Diğer Yazıları