BASİSEN ve CHP...

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Kemal Kılıçdaroğlu. Yani CHP’nin Genel Başkanı.  Kimine göre, halkçı Kemal kimine göre Gandi!
Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası BASİSEN üyelerine göre, patron Kemal.
Her fırsatta sendikal hak ve hürriyetlerden bahseden, işçi hakları konusunda hükümete her zaman sert eleştirilerde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’na bankacılardan büyük tepki var.
Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük bankaları arasında yer alan İş Bankası’nın yüzde 28.09 oranındaki hisselerine hükmeden CHP, on binlerce beyaz yakalının feryadını duymazlıktan geliyor. İş Bankası Yönetim Kurulu’nda, Atatürk’ün hisselerinden dolayı 3 CHP’li üye, görev yapıyor.
Adnan Keskin, Ali Sözen ve Tuncay Ercenk, CHP adına İş Bankası yönetim kurulunda bulunuyor. İş Bankası’nın ortaklık yapısı ise oldukça ilginç. En büyük hissedar, yüzde 40.73 ile çalışanların üye olduğu İş Bankası Munzam Sandığı Vakfı. Bu vakıfta ise sendikanın sözü geçiyor. İkinci büyük ortak ise Atatürk’ün yüzde 28.09 hisseleri. Bu hisseler Atatürk’ün vasiyeti üzerine Cumhuriyet Halk Partisi’nin kontrolünde. Diğer yüzde 31 oranındaki hisse ise halka açık yani borsaya kote olmuş durumda. Bu hisselerin de büyük bir bölümü uluslararası yabancı fonların kontrolünde.
İşte beyaz yakalıların tepkisi de bu noktada. Yani CHP’nin vurdum duymazlığında. Zira, son dört yıldır banka çalışanlarının oluşturduğu sendikanın üyeleri tam bir isyan halinde. Özellikle çalışma şartları ve maaş konusunda büyük sıkıntı yaşayan bankacılar, bu konuda bankanın hakim ortağı konumundaki vakfa hükmeden sendikalarını suçluyorlar.
Sendikanın başında ise eski bir veznedar olan Metin Tiryakioğlu, 28 yıldır görev yapıyor. Metin Tiryakioğlu’nun, büyük tepkilere rağmen defalarca başkan seçilmesinde, sendikaların seçim sisteminde kullanılan delege yönteminin etkili olduğu öne sürülüyor.
Banka çalışanlarının ikinci bir sendikaya üye olma hakları, yeni anayasa ile verilmesine rağmen, yüzde 40’lık hisseye sahip Munzam Sandığı Vakfı’ndaki büyük pastadan dolayı izin verilmiyor. Zira, mevcut sendika BASİSEN’in, çalışanlar üzerindeki baskısının ciddi boyutlarda olduğu bankacılar tarafından öne sürülüyor.
Asgari ücrete yakın bir paraya hafta sonu bile çalışan bankacılar, İş Bankası’nın yönetiminde bulunan CHP’nin olaya müdahale etmesini istiyorlar. Özellikle sendikanın seçim sisteminin değiştirilmesi ve Munzam Sandığı’ndan sendikanın el çektirilmesini istiyorlar. Çünkü sendika, Munzam Sandığı’ndaki gücü ile aynı zamanda iş veren konumunda. Yani hem çalışanın hakkını koruyor, hem de İş Bankası’nın. Dünyada bir eşi benzeri olmayan bu sistem, doğal olarak bankacıların mağdur olmalarına neden oluyor.
Geçen hafta Başbakan Tayyip Erdoğan’a elektronik posta yağdıran bankacılara bu hafta da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun e-posta ve twitter adresini veriyorum. Aynı tepkilerini halkçı ve Gandi Kemal’e de bildirsinler.
İşte adresleri:
Twitter: https://twitter.com/kilicdarogluk
Meclis elektronik posta: [email protected]
CHP elektronik posta: [email protected]

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları