BASİSEN’i tanıyalım!

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Bugün BASİSEN ile ilgili şahsi hiçbir görüşümü yazmayacağım. Sadece internette yer alan ve toplumun BASİSEN ile ilgili bakış açısını aynen virgülüne dahi dokunmadan kopyala-yapıştır yöntemi ile yayınlıyorum.
Kaynak: Ekşi Sözlük
Aranan cümle: BASİSEN!
-Banka sigorta işçileri sendikası’nın kısa adı...
-Kendilerine bağlı Pamukbank çalışanlarının iki yıldır belirsizlik ortamında çalışmalarına ses çıkarmayan, Halkbankası ile birleşme sonucunda ise işinizi koruyoruz işte ne zammı havasında zafer kazanmış komutanlar edasıyla metinler yazan, sendika kelimesinin kendilerine bağlı işçileri korumak değil işverenleri korumak olduğunu düşünen bir sendika.
-Gerçek anlamda sendika ne değildir acaba? diye örnek arandığında bir numaralı aday olan sendika.
-Öyle etkisiz bir sendikadır ki, işlevinin ne olduğunu kendileri bile bilmiyordur herhalde.(bkz: sarı sendika)
-İşlerini sessiz sedasız halleden İş bankası’nın da sahibi konumundaki sendika.
-Üyeleri hedef baskısı, çıkarılma tehditi altında inim inim inlerken futbol turnuvası düzenlemekle meşgul olan sendika.
-Üyelerini şu sıralar tam olarak  “bıçak kemiğe dayandı” kafasına getirdi.
-Tüm banka şubelerinden çalışanların yazmış olduğu ve toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ilişkin isteklerini içeren yazılar, e-posta yoluyla dolaşmakta. Doğal olarak bu e-postalar çalışanların vahim durumunu da gözler önüne seriyor. Günde 10 saat çalışma artı hafta sonu mesaisi için verilen 800 lira maaş, çalışanın yakını rahatsızlandığında ve işe gelemediğinde verilecek idari iznin müdüriyet yetkisine bırakılması ve yıllık izinden düşmek isteyen müdürlere bir şey denmemesi,  “millete kredi, kredi kartı, kıl, yün satın”  denilerek prim diye 40-50 lira para verilmesi ve bunun gibi pek çok olumsuzluğa rağmen sendikanın sert bir talepkarlıkla çalışanların hakkını savunmuyor olması, dolaşan e-postaların ana başlıkları.
Gayri resmi bir açıklama olarak, sendikanın temsilcilere “bu e-postaların dolaşması etik değil” beyanatı ise hayret verici.
-Bugüne değin hiçbir mitingde, eylemde ya da sınıfsal bir protesto gösterisinde görmediğimiz bu sendikanın tek yaptığı, çalışanlar arasında spor turnuvaları düzenleyip  “biz bir aileyiz”  kafasında davranmaya devam etmek.
-Çalışanlarının üyesi olduğu ülkenin en büyük bankasında, demirbaş bir bilgi olarak herkesin benimsediği  “sendikada adamın varsa her işin hallolur”  mottosuna ise diyecek lafım bile yok.
-ilgili bankaya gidip rastgele bir çalışana sorun bunu,  “yok abi, burada her şey mevzuata uygun yapılır”  diyen insan bulamazsınız.
-Düzenlediği futbol turnuvasında bile şike olan, adam kayırma olan bir sendikadan; üyelerinin sosyal ve ekonomik haklarını savunmasını beklemek ironidir efenim...
-Bir an önce yönetimi gençleşmeli ve değişmeli, yakın gelecekteki toplu iş sözleşmesinde de daha mantıklı bir tavır sergilemelidir.
-Banka çalışanlarının çoğunun haberinin dahi olmadığı, çalışanların haftalık yasal çalışma saatlerinin oldukça üzerinde çalışması, yoğun satış baskısı ve ulaşılamayacak hedefler altında ağır psikolojik rahatsızlıklara sahip kişiler olmasından en sorumlu kurumdur.
Çalışanın ve emeğin yanında olmayıp işverenin ve sermayenin yanında bir sendikal aşiret tavırları yıllardır devam etmektedir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları