Başkan, ruh hastasıysa...

A+A-
Arslan BULUT

CFR adıyla tanınan Dış İlişkiler Konseyi'nin 15 yıllık başkanı Richard Haass'ın Trump'a yönelik uyarıları ile ilgili yorumlar, The New York Times gazetesinde manşetten yayınlandı. Ben de Haass'ın makalesini bilginize sunmuştum.

Charles M. Blow, The New York Times'ta yayınlanan yazısında, Richard Haass'ın son twitter mesajında, "Trump şu anda üç cephede savaşıyor. Mueller'in seçimlerdeki Rusya parmağı soruşturması, Çin'e karşı ekonomik savaş, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerle mücadele. Bu durum, modern Amerikan tarihinin en tehlikeli anıdır. Bunu kendimiz planlamadık, olayların akışına kapıldık" dediğini hatırlatarak bu değerlendirmeye harfiyen katıldığını belirtti ve ardından Trump'ın bu mücadele sırasındaki psikolojik durumunu inceledi!

***

Blow'un tespitleri çok ilginç:

*"Bazıları, Başkan Trump'ın son hareketlerini, insanda yükselen 'kendinden emin olma' işareti olarak gördü. Tam tersine çaresizliği arttıkça her an artan bir şekilde egosu şişen bir adam görüyorum. Dünya, Trump'a kapanıyor ve o da  ayakta kalmak için varoluşsal bir mücadele veriyor.

Bu, onu bu kadar tehlikeli yapan şeydir: Ona karşı kişisel tehdit büyüdükçe, ülkeye yönelik tehditler büyüyor. Amerikan başkanlığının gücü müthiş bir güçtür ve Trump kendisinin mahvına karşı her imkânı kullanacak ve buna göre görevlendirmeler yapacaktır.

Trump'ın kendi yetenekleri ve uzmanlığı hakkında abartılı görüşleri var. Üstelik bildiği konuların da yalnızca bir kısmını biliyor.

İnsanlarla çok sıradan sohbetler ediyor, okumayı değil dinlemeyi tercih ediyor ki bu da ciddi biçimde tehlikeye atılmış ama kısıtlı bir zekânın şaşırtıcı derecede küstahlığının işareti.

New York Times gazetesinin haberi, Trump'ın durumunu açıklıyor: 'Yardımcılar, başkanın eylemlerinde büyük bir strateji olmadığını ve her sabah ne yapacağını bilmeden kalktığını söyledi. Trump Tower'da bir New Yorklu iş adamı olarak yaptığı gibi, televizyonu izledi, televizyonda gördüklerine tepki gösterdi ve sonra tepkiye tepki gösterdi...'

Bütün bu işkembeden atmalar ve içgüdüyle hareketler, değil Washington siyasetini, New York City gayrimenkulünü yönetmekten bile çok uzaktır. Sorunların ağırlığı ve büyüklüğü, bu küçük adama stres ve gerginlik olarak yansıyor. Bu sebeple, kişiliğinin apaçık ortaya çıkacağı televizyon programları davetlerini kabul etmiyor!

Üç cephede savaşa giderken, üç cephede saldırıya uğruyor. Mueller'in ne bildiğini sadece Mueller biliyor. Ama bana öyle geliyor ki, başkan kesinlikle suçlu bir adam gibi davranıyor, ya da en azından suçlu olan birisini korumaya çalışıyor.

Daha sonra pornocu Stormy Daniels'in ve diğerlerinin iddiaları geliyor." 

Bu yazının altındaki bir yorumda da, "Eğer bu dalgayı Demokratlar iyi kullanırsa veya Mueller soruşturması ve kadın davaları Senato'ya gelirse, başkanı görevden almak için işlemlerin başlatılacağından emin olabilirsiniz. Trump, bunu bildiği için savaşa gidiyor." deniliyor:

***

Blow'un çizdiği profil, "narsisistik kişilik bozukluğu"na işaret ediyor. Bir insan, kendisinin çok önemli, herkesten üstün niteliklere sahip hatta eşi benzeri bulunmaz birisi olduğuna inanıyor ve devamlı beğenilme ihtiyacı duyuyorsa ve empati de yapamıyorsa aslında hastadır.

Burada, kitleler açısından önemli olan husus şudur: Bu tür liderler, hata üstüne hata yaptıkça durumu toparlamak için savaş dahil her çareye başvurabilir. Hitler gibi Saddam gibi...

ABD gibi bir ülkenin başında, kişilik bozukluğu emareleri gösteren bir kişi bulunuyorsa, bu durum sadece ülkesi için değil, dünya için tehdittir.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları