Başkancı Reis rejimi

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

Ege Türk TV'de SONSÖZ programına katılan Gaziantep Milletvekili ve MHP Genel Başkan adayı Özdağ, "Şimdi bakıyoruz ki başkanlık değil başkancı rejim isteniyor. Yani otoriter başkanlığa başkancı deniyor, yani Reis rejimi kurulmaya çalışılıyor" diye konuştu.

"Bahçeli, 'Başkanlık' dediği andan itibaren MHP'nin resmi tezini savunmuyor" diyen Prof. Dr. Özdağ'ın sorularıma verdiği yanıtlar şöyle:

- Siz 10 yıl önce de ihraç edilip Bahçeli'nin daveti ile tekrar MHP'ye geri döndünüz. Bahçeli başkanlık için ne düşünüyor?

MHP Parlamenter demokrasiyi benimsemiş bir partidir ama bunun ötesinde başkanlığın hep gizli bir federasyon projesi olduğunu ve önce başkanlık arkasından federasyon istediği açık. AKP'nin PKK açılımı sürecinde İmralı'da Öcalan ile yaptığı pazarlıklarda çok açık bir şekilde başkanlık ve özerk bölge ya da federe bölge pazarlığı içinde olduğu biliniyordu. MHP ve Sayın Bahçeli, başkanlığa çok sert bir tavırla muhalefet etmiş, Türkiye'yi bölünmeye sürükleyeceğinin altını çizmiştir. Bahçeli'nin son 10 yıldır yaptığı bu açıklamalar MHP web sitesinde var. Eğer MHP'nin resmi siyasetini kim temsil ediyor derseniz, ben, Yusuf Halaçoğlu, Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok ve Isparta Milletvekili Nuri Okutan temsil ediyoruz. Ülkücü tabanın sesi olmak durumundayız.

- Devlet Bahçeli MHP'yi temsil etmiyor mu?

Devlet Bahçeli, 'Başkanlık' dediği andan itibaren MHP'nin resmi tezini savunmuyor demektir. Nasıl oluyor derseniz; demek ki bazen oluyormuş! Türkiye'nin sonucu belli olmayan bir maceranın içerisine başkanlık, federasyon ve bölünme macerasına sürüklenmesine izin veriyor. Bizim Türk Milleti önünde Meclis'te yemin etmiş Türk Milliyetçisi milletvekilleri olarak böyle bir maceraya sürüklenmesine ortak olmamız söz konusu bile değil.

- Ancak siz 5 Milletvekili saydınız ama MHP'nin 40 Milletvekili var. Onlar ne yapacaklar?

MHP milletvekillerinin çok büyük bir kısmı 'Ben başkanlık projesine muhakkak ve kesinlikle karşıyım. Sandığa sıra gelirse ben evet demem' diyorlar. 'Biz evet dersek partimiz de ülkemiz de yok olur' diyorlar. Devlet Bey'in böyle bir şeyi istemesine sebep yok' diyorlar. 'Göreceksiniz Devlet Bey AKP'yi tuzağa düşürecek' diyorlar.

- Herhalde Türkiye'nin bölünmesini isteyecek son kişilerden birisi Devlet Bahçeli'dir. Devlet Bey nakış işler gibi bir tuzak mı kuruyor AK Parti'ye?

Hayır, biz öyle düşünmüyoruz.

- Siz ne düşünüyorsunuz?

Çok tehlikeli bir karar uyguladığını düşünüyoruz. MHP'nin kendi ilkelerinden uzaklaştığını düşünüyor ve çok açık muhalefet yapıyoruz başkanlık projesine.

- Partide istifalar ya da bölünme bekliyor musunuz?

Ben yargıya başvuracağım partime geri dönmek için. Başkanlık için mecliste sandık kurulduğunda 330 bulunsun diye o zaman 40 milletvekilinin çoğunluğu 'Hayır' oyu verecektir.

- Çoğunluk 30 mudur ya da 20'nin üstü müdür?

20'nin üstüdür. Rahat rahat 30'a yakındır.

- 330 bulunamaz mı?

AKP'de de 'hayır' oyu vereceğini söyleyen milletvekilleri var. Onları da eklerseniz 330 Meclis'te bulunamaz.

- 330 bulunursa ya da bulunmazsa ne yapacaksınız?

Mecliste de, referandumda da ben bu ülkenin birlik ve bütünlüğünü isteyen milletvekillerinin yeminlerine de sadık kalarak başkanlık projesine karşı çıkmaları gerektiğini söylüyorum.

- AK Parti de ülkemizin bölünmesini istemez. Başkanlık gelir ama federasyon AK Parti'nin istediği bir şey değil ki?

AK Parti gizli federasyoncu bir partidir. İmralı'da bunun görüşmeleri yapılmıştır. Eğitimin bile yerel yönetimlere bırakılacağını biliyoruz. Şimdi adım adım giden bir stratejidir bu. Önce başkanlık sonra federasyon... Sırası gelince gündeme getirilecektir.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları