Batan kuruma lüks makam aracı

A+A-
Ahmet GÜRSOY

Üretici ortaklı bir kurum. Aldığı malın karşılığını verememiş. Halen daha yıllar öncesinden ödenmemiş 40 milyon lira borcu bulunuyor. Bu da yetmezmiş gibi çalışanların maaşını zar zor ödüyor ve çoğu kere ödeyemiyor. Basında çıkan haberlere göre tam 70 milyon borç da çalışanlara var.
Böyle bir kurumun yönetim kurulu başkanından ne beklenir dersiniz? Elbette ki batan kurumu kurtarmak ve olabildiğince tasarruf.
Yanıldınız.
Kurumun yönetim kurulu başkanı, 42 bin liralık makam arabasını beğenmiyor ve tam 140 bin lira değerinde lüks bir araç satın alıyor.
Bilin bakalım bu kurum neresi?
Kısa adı: FİSKOBİRLİK.
Uzun adı: Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği.
Hatırlayacaksınız. AKP iş başına geldikten sonra tarıma yönelik ilk derin mücadeleyi FİSBKOBİRLİK üzerinden vermişti. Seçim meydanlarında yankılanan haykırışlar halen daha fındık üreticisinin kulaklarında çınlıyor.
Başbakanın Fiskobirlik yönetimine yaptığı ağır eleştiriler bir tarafa, fındık fiyatları üreticiyi memnun etmemişti. Bunun üzerine Ziraat odaları bir araya gelerek dev bir miting düzenlediler.
30 Temmuz 2006 Pazar günü Ordu’da binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen mitingin gerekçesini Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, o günlerde şöyle açıklamıştı: “Fındıkta bu yıl görülen fiyat düşüşü cumhuriyet tarihinde yaşanmadı. Maliyeti 3,5 yeni lira olan fındığın fiyatı 2 YTL‘nin bile altına düştü.”
Miting Türkiye’yi etkiledi. Samsun-Trabzon karayolu tam 10 saat trafiğe kapandı. Tutuklamalar oldu. Bütün bunlardan sonra FİSKOBİRLİK, artık eskisi gibi olamadı. Hükümet kanadı kendine yakın isimlerin yönetim kurulu başkanlığına gelmesi için elinden geleni yaptı. Sonunda, geçmişinde AKP ilçe başkanlığı yaptığı belirtilen Lütfi Bayraktar FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.
İşte, Fiskobirlik’i kurtaracak adam olarak seçilen ve iş başına getirilen Bayraktar, 40 milyon ürün borcu, 70 milyon da işçiye emek borcu olan kurumu, 140 bin liralık makam aracıyla ihya etmeyi başardı.
Dahası da var:
FİSKOBİRLİK’in bir de yan kuruluşu var. FİSKOMAR. Adından da anlaşılacağı gibi market. Fındık üreticilerinin bulunduğu pek çok ilde şubesi var.
Son iddia, FİSKOBİRLİK’in yönetim merkezinin bulunduğu Giresun basınında yankılanıyor. Burada çıkan haberlere göre FİSKOMAR, kuruma bir genel müdür almak istiyor. Bunun için de getireceği genel müdür adayı ile aylık 16 bin lira maaş üzerinden anlaşma sağlamış. Başbakan ve cumhurbaşkanından yüksek maaşla anlaşma sağlanan bu süper genel müdür, bir marketler grubunda ne gibi harikalar yaratacak bilinmez; ancak, FİSKOBİRLİK’in can çekiştiği herkesin bildiği acı bir gerçek.
Daha başka?
Bir başkası da FİSKOMAR denilen kurumun avukat sayısı ile bunlarla yaptığı iş anlaşmaları. Hatta bu avukatların AKP’li yandaşlarla olan ilişkileri.
Doğrusunu isterseniz, kamuoyu adına buradan sormak isteriz. Ey FİSKOMAR, sizin sözleşmeyle çalışan kaç avukatınız var ve her biriyle yıllık kaç liraya anlaştınız? Eğer birden çok avukatla anlaştınızsa -ki bu sayı 9 veya 10- bunların kaçı AKP’lilerin yakınları? Bir soru daha: Birden çok avukatla anlaşma imzaladığınız söylendiğine göre, bu kadar çok davalık olmanızın sebebi ne? Çok mu hata yapıyorsunuz? Eğer bu kadar çok davalık olmuyorsanız, bu kadar çok avukatla neden anlaşma yaptınız?
Asıl soruyu AKP Giresun Milletvekili ve Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’ye sormak lazım. Öteden beri FİSKOBİRLİK’le çok ilgilendiğinizi bilenler biliyor. Bu durumda her şey seçim bölgenizde ve gözünüzün önünde oluyor. İnandırıcı bir açıklamanız var mı?etvekili ve Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’ye sormak lazım. Öteden beri FİSKOBİRLİK’le çok ilgilendiğinizi bilenler biliyor. Bu durumda her şey seçim bölgenizde ve gözünüzün önünde oluyor. İnandırıcı bir açıklamanız var mı?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları